Kuru / Sıvı Mal Özü - Kite Katılacak Oranlar Hakkında

Merhaba; Şu konuyu sonuna kadar okudum. Bu kiti kuracağım. Ama soracağım soru genel olacak. Bu kit ile ilgili değil. Başlık altında @owl nin cevabı biraz düşündürdü beni.

Bilmediğim konu olduğu için sormak istiyorum. @Serter’ te aynı şeyden bahsetmiş bir mesajında. iki kit olarak kurulum yapmış.

1. Soru
    Mesela en çok kullanacağım pilsner kiti ve bu Bock kitleri için 1 kitin yanında 3 kilo veya 4,5 kilo malt özü kullanırsak ne olur.

2. Soru
    Kullanırsak alkol oranı artar. Kitten çıkan maya buna yeterli olur mu? Tat değişikliğinden (orijinal tat) bahsedilmiş. Kitin orijinal halindeki tat yakalanamazmış. Orijinal tadının bozulması dışında biraya kalite anlamında artı olarak mı, eksi olarak mı etkisi olur?

3. Soru
    2 Kit birlikte tek kurulum yaptığımızı var sayarsak, yanında yine 3 / 6 kilo sıvı malt özü ile 23 litre olarak yaparsak iki maya paketini de kullanacak mıyız? Yada yanında hiç malt özü kullanmazsak maya yine iki paket birden mi kullanacağız?

Ben dışarıdan şeker kullanmak istemiyorum. yapacağım hiç bir kitte de şeker kullanmayı düşünmüyorum. şişeleme dışında tabi.

Çok mu zor yada gereksiz oldu sorular. Yanıt veren olmadı.

mayaların alkol toleransı vardır.maya paketlerinin üzerinde yazar.yaptığınız biranın alkol miktarına göre mayayı kullanmalısınız.( mesela s-33 : % 9,5 gibi )

alkol oranını arttırmanız ( kitin yazdığından fazla ) biranın orjinal tadını bozar.

mayayı paket sayısı olarak arttırmanız ( litre değişmeyecekse ) biranın alkol toleransını yükseltmez.

şekerden neden bu kadar çekiniliyor veya sevilmiyor nedenini anlamıyorum;dünyanın en güzel biraları olan belçika biralarının çoğunda şeker kullanılmaktadır.

bunu da konudan ayrı bir not olarak yazayım dursun.

1 Beğeni

2 kit + şeker kullandığımızda tek maya paketi yetiyor o zaman öyle mi?