Kurubuz İle Gazlama

Merhaba, değerli forum üyeleri. Yaptığım biralarda maya tadı aldığım için alternatif yöntemler hakkında konuşurken arkadaşımın kurubuz da karbondioksitten yapılmıyor mu kullansan ne olur tavsiyesi üzerine pek heyecanlandım.

Maraştayım ve burada kurubuz dondurmaları şehirlerarası göndermek için her pastanede bulunuyor ve cüzi fiyatlara kolayca temin etmek mümkün.
Şişeleme anında şeker yerine şişeye çok az miktarda kurubuz atarak gazlanmayı sağlayabiliriz sanırım. Tabi burada şişeye koyulacak miktarın tespiti önemli. Aşırı gazlanma videodaki gibi sorun çıkarabilir :slight_smile: Örnek video: https://www.youtube.com/watch?v=LL5vArqbcxs

Biraz araştırdıktan sonra kurubuzla gazlamayı kola üreticilerinin de yaptığını ve bunların gıda uyumlu olduğunu duydum. Aramızda daha önce deneyen var mıdır? Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Edit: Tavsiye edilmeyen tehlikeli deneme olarak konuyu kapatayım :slight_smile:

1 Like

Sağlık açısından kuru buz ile gazlandırmanın bir zararı olur mu araştırmamakla beraber, şişe başı gereken miktarının hesaplamasını akşam kolaylıkla yapabilirim sizin için.
Temin edeceğiniz kuru buzun içeriği saf karbondioksit mi, başka maddeler var mı bir araştırın ama.
Bu arada hassas bir tartıya ihtiyacınız olacak muhtemelen.

Teşekkür ederim :slight_smile: yine Pet şişe ile deneme yapacağım ama konu ile ilgili biraz yabancı kaynaklardan araştırma yapınca sonuç gayet iyi olsa da denemenin tehlikeli olduğunu farkettim. Cam şişe ile denemek çok çok büyük risk.
Buz sıvı ile temas edince büyük baloncuklar halinde aniden gaza dönüşüyor ve bunun sonucunda ortaya çıkan yüksek basınçla patlama olabiliyormuş.
Bu arada bir deneme buldum, merak edenler için:

50 cl bira şişesinde pilsner için genelde 4 gr şeker kullanıyoruz. 4 gr dekstroz kullanıldığında yaklaşık 1.95 gr. CO2 açığa çıkıyor. Aynı gaz basıncını yaratmak için yaklaş 1.95 gr saf CO2 ihtiyacımız var.
Ortamdaki havanın CO2 oranı %5ten fazla olunca toksik etki gösteriyormuş solumak.

Kuru buz mayayı öldürmezmi? Biranın şişe içinde oluşmasını engeller gibi geliyor, kola yada gazoz mayalı olmadığından onlarda sorun olmaz ama bira için aynı şey değil, hemde söylediğiniz gibi fiziksel risk oluşturuyor. Şişe dibindeki birkaç milimetre tortu emeğimizin bir parçası bence.
Bol köpüklü biralar.
:beer::beer::beer:

Teşekkür ederim. Hassas terazi yardımı ile sırf merakımı gidermek için bir deneme yapacağım ama tabi ki tehlikeli olduğu için denemeyle kalacak.

Aslında bu merakın temelinde mayadan arındırma ve pastorizasyon yapma var. Kovada fermantasyon sürecinin ve tadın oturmasının gerekirse birazda fazla bekleterek tamamlanacağı şişede fermantasyon olmamasının tada çok büyük etki etmeyecektir diye düşünüyorum.
Yanılıyor olabilirim ama her deneme yeni bir tadım heyecanı :slight_smile:

Bende hep şunu merak ediyorum şimdi biz evde birayı yapıyoruz sonra fermantasyon işleminin bitmesini bekliyoruz sonra şişeye alıyoruz ve gazlanma ve köpük oluşumu için içine küp şeker atıyoruz ve bu belli bir süre alıyor 15 gün 1 ay kadar neyse bu süre. değişkenlik gösterebiliyor… Peki bizim evde gaz basma imkanımız olsa bu şeker ile gazlandırma sürecini atlatmış mı oluruz? yani misal birayı yaptım şişe veya fıçıya alacağım diyelim co2 ile gazlandırma yapacağım aynı şeker ile olduğu gibi yine 15 gün 1 ay kadar falan beklemek mi gerecek yoksa direk hazır hale mi gelmiş olacak? tat lezzet oturmasını geçersek şayet… umarım anlata bilmişimdir.

Aynı şeyi bende merak ediyorum. Fıçıda gazlama metodunu biraz incelenmiştim. Co2 tüpü bağladıktan sonra basınç altında bekletiyorlar gazın sıvıda çözünmesi için. Hemen hazır olmuyor. Bir de şişelemek için counter pressure bottle filler denilen bi yöntem var. Sanırım fıçıda gazlanma olduğu ve yine basınç altında yapıldığı için şişeden hemen içiliyordur diye düşünüyorum. Nihayetinde bu metoda geciş şart gibi duruyor.

counter pressure bottle filler bu yöntemle olan gazlanma şişede değil fıçıda önceden gazlanmış birayı şişeye aktarma yöntemi. bu arada fıcıda çeşitli gazlanma yöntemleri var içerim derseniz 4 saat gibi bir kısa sürede gazlama yöntemi var ama önerilmiyor lezzet bakımından fıçıdada olsa co2 soğukta tada iyi biraya karıştığı için soğukta belli biraya belli bir baınçta yine birasına göre belli bir gün bekleyerek gazlamak en doğru yöntem bir pilsner bira mesela 4 veya beş günde gazlamak mümkün lezzet bakımından yeterli olur diye düşünüyorum.

1 Like

Evet fıçıda gazlanma olmazsa zaten yeterli olmayacaktır gazı. Yani fıçı ve sonrasında da counter pressure sistemine geçiş yapacağız. Bu hobi baya maliyetli olmaya başladı :slight_smile:
Burda bir diğer sorunda pastörizasyon. Fıçıda gazlama öncesi 80 derecelerde pastörize edilse tat bozulur mu acaba?
Şişeledikten sonra şişelerin büyükçe bir kazana yatırılıp sıcak suda bekletilerek pastörize edildiğini gördüm bi yerde. Hangi aşama daha sağlıklıdır biraz araştırayım.

Temiz çalışıldığında yeterince uzun saklayabiliyoruz. Neden pastörize etmek istiyorsunuz ki? Bence canlı maya içermesi, hafif de bulanık olması ev biracılığının ruhunu yansıtıyor.
Hızlı gazlandırma konusunda da 1 haftalık bira ile 1 aylık biranın tadındaki farktan dolayı uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum.
Ama kurubuz fikri çok orijinal geldi. İlk defa duyuyorum. Pastörizasyon ve filtrasyon yapılacaksa denenebilir.

1 Like