Lager Alt Mayalama ?

(Onur Gücüyener) #1

Arkadaşlar, lager kitim 9. gününde herşey normal gidiyo sormak istediğim birkaç sorum var.
1-) Lagering ile mayalama yaparken şişeleme yapmadan 2 gün önce kovanın sıcaklığını 3-4 yükseltip sonra şişelenmeli diye yorumlar okudum. Bu gerekli mi ? Faydası veya zararı olur mu ?
2-) Şişeleme yapıp şişeleri en az 3 hafta fermantasyon sıcaklığında tuttuktan sonra oda sıcaklığına alınabilir mi ?

(ersoy) #2

Merhaba,
Son bir kaç gün sıcaklığı birkaç derece yükseltmenin nedeni tam sindirim sağlamak. Lagering bir mayalama tekniği değil. Lagerung’dan geliyor ve basitçe depolamak demek. Lagering için fermantasyon sonunda biranızı şişelemeden 0, -1 C’ye soğutup o sıcaklıkta bir kaç hafta tutmanız gerek. Sonra şekerle şişeleyip, şişeleri mayalanma sıcaklığında değil, 23-25 derecede gazlanmaya bırakacaksınız.
Kolay gelsin

(Onur Gücüyener) #3

Forumda fermantasyon sıcaklığında durmalı diyor şişeler bununla ilgili herhangi bir makale var mı ?

(ersoy) #4

Doğrudur ama o, ale tipi biralar kastedilerek yapılan bir genelleme ve kafa karıştırıcı olduğu konusunda haklısınız. Lager türü için de şişede koşullandırırken ale sıcaklıkları, hatta 1 2 derece fazlası uygun.
Lager konusunu araştırmanızı öneririm. Maya elbette önemli ama lager adını bile bu soğuk depolamadan alıyor. Yapmasanız olur mu? Olur elbette. Ama gerçek lager için iki şart: Sıkı sıcaklık kontrolüyle düşük derecelerde mayalama ve 0, -1 derecede lagerleme. Isı kontrol imkanınız varsa, mayaya göre farklı sonuç verdiği gerekçesiyle henüz tartışma konusu olsa da, hızlı lagerleme teknikleri de var.
Kolay gelsin

( P.G.) #5

Forumda yanlış bilgi verilmiş. @ers’in de dediği gibi lager maya ile yaptığınız biraları da şişeledikten sonra 20 derece üzerinde bekletmeniz gerekiyor bir süre.

(Onur Gücüyener) #6

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Şişeledikten sonra hemen w34/70 maya ile kit kuracaktım. O sebepten şişeleri dolapta tutmak sorun değildi. Oda sıcaklığına alayım o halde şişeleri.