Lager bira denemesi ve baskın maya

(Copris) #1

Merhaba,
1 buçuk ay önce lager coopers kiti kurdum. 2 buçuk hafta mayalandı sonrasında şişeye aldım. 2 buçuk hafta da onun üzerinden geçti. Şimdi denedim birayı ve bekledigim tatla karşılaşamadım. Ne bekliyorum onu da bilmiyorum! :wink: Şiselemeden önce tatmıştım aynı tat şimdi de var tek fark köpük gaz! Biranın görüntüsü ve köpüğü oldukça iyi ama maya tadı çok baskın geldi. Deneyimli olanlar fikir belirtirse sevinirim.
Teşekkürler

(Nejat Tutmaz) #2

Merhaba.
Ben ayni sorundan muzdaribim. 15 kova 15 sise beklemesi sonucu sadece renk olarak veni memnun etti.gazlanmasida cok kotu… Sanirim copper lager birdaha kullanmiycam. Cok yavan ve govdesiz bir bira oldu. Isin kotu tarafi su an kovada bekleyen birtane daha coppers lagerim var… Kova suresini 3 haftaya cikarmayi dusiniyorum.

Tesekkurler.

(Copris) #3

Ben de lagere yordum sıkıntıyı. Biraz daha beklerse duzelir diye umuyorum. Çünkü biranın renk, gaz ve yoğunluğu oldukça iyi! İlk deneme olunca tarife bire bir uyup şekerle yaptım, o yuzden mi tat farklı geldi bilemedim.

( P.G.) #4

Düşük şerbetçi otu içeren, premium olmayan 1.7-1.8 kg’luk bir kit ise ve DME’siz 23 lt kurduysanız gövdesi çok tatmin edici olmayacaktır. Maya tadı ve kokusu zamanla çok azalır ama gövde değişmez. Coopers Lager çok yüksek bir puan almamış değerlendirmelerde. Kova + şişe süresini 5 haftaya çekmek idare eder bir bira içmenizi sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Kovada 2. Coopers Lager’i olan Nejat Bey’e ise önerim kovayı açıp en azından 1 paket DME atması. İsterse DME’den sonra gaz çıkışı durduktan 2 gün sonra 20-30 gr da şerbetçiotu ekleyebilir.

(Nejat Tutmaz) #5

Tavsiyeniz icin cok tesekkurler.
Bende tam olarak bu sekilde dusunuyordum.
Kovada bekleyen lager 15 gunluk bugun. Sanirim dme icin biraz gec. 20. Gununde cikarmayi dusunuyorum…

Lager icin bir oneriniz varmi?ve ideal bekleme suresi sise + kova nedir.

Tesekkurler.

(Özgür) #6

Maya tadı ve kokusu Lager’e has bir durum değil tüm kitlerde var, biraz beklemek gerekiyor. Özellikle Lager’de bekledikçe tat inanılmaz farklılaşıyor, dayanabilirseniz 1-2 ay bekletin.

(Copris) #7

Cevaplar için teşekkürler, bir sure daha bekletmek en iyi olacak dediginiz gibi. Bu arada da lager olmayan yeni bir kit kurmak lazım.

(Copris) #8

https://www.instagram.com/p/BFKTlKxLE7V/
Bizim ufaklık birayı sevdi

(Tuvan) #9

Merhaba , 3.kitimi lager olarak kurmayi planliyorum , hedefim alman helles turu bir bira yapmak.Sorum sizin tam tersinize serbetciotu degil ekmeksi malt tadi baskin bir bira olusturmak.Ozellikle kullanmam gereken bir dme veya maya var mi?