Lager Düşük Sıcaklıkta Mayalama

(b) #1

Merhaba, dün saat 16.00 civarında kurduğum lager i 14c de mayaladım. Ortam ısısı 19c. Bu sabah saat 07.00 de kova termometresi 18c yi gösteriyordu, hava kilidinde su seviyesi eşit değildi fakat hava çıkışı başlamamıştı. Sıcaklığın artması ile fermantasyonun başlamasını bekliyorum, doğru mudur? 15c altında mayayı eklemek mayaya ve dolayısıyla fermentasyon sürecine zarar verir mi?

(biraci) #2

Sıcaklık azken mayanın daha yavaş çalışması normal. 10 derece (hatta 5 derece) altına inmedikçe endişelenmeye gerek yok, 48 saat tanıyın en azından bu aralar mayaya. OG ölçümü yaptınız mı? 48 saat sonra bir yoğunluk ölçümü yaparak kesin kanıya varabilirsiniz, bazen hiç kabarcık bile çıkmayabiliyor. Gaz çıkışı mayalanma olduğunu gösterirken, çıkmaması mayalanma olmadığını göstermiyor :smile:

(b) #3

OG ölçümü 1062, 1kg maltözü - 600gr şeker ile 21lt.

(Ezio Auditore) #4

Sıcaklığı sabitleyin 20 dereceye. Bekleme sürelerini uzun tutun. Sonra Lager müthiş tat alıyor. Tecrübeyle sabit.

(b) #5

Bekleme süresinnin uzunluğuyla kastınız nedir? Normalde 3 hafta kova 3 hafta şişede bekletiyorum.

(Ezio Auditore) #6

Tam olarak bu. Klavuzda belirtilenden fazla demek istedim. 3 hafta kova, 3 hafta şişe, 2 hafta buzdolabı ile ideale yakın sonuç aldım. Müthiş köpüklenme var, acılığı dengelendi, şekerimsi tat geçti, daha da berraklaştı.

(Serhat) #7

Birşey merak ediyorum. Acemiliğime verin. Sadece mayayı 14-16C eklememiz yetiyor mu? Ben bütün 3 haftalık kova süresince 14-16C sıcaklığı sürdürmemiz gerekiyor diye düşünmüştüm.

(Ezio Auditore) #8

20 derece yeterli herşey için. 14-16 çok düşük kalır ale maya için. Lager maya kullanirsaniz dediğimiz gibi olacak.