Lager Kit'i için sıcaklık durumu

Selamlar. Dün itibariyle ilk biramı (Lager) yapmaya başladım (aşama 1). Herşeyi butikbira.com kılavuzunda anlatıldığı gibi yaptım. Ortam ve biranın sıcaklığı 23 ile 24 derece arasında gidip geliyor. Kılavuzda 20-25 derece arasında kaldığı sürece problem olmayacağı yazıyor ama bir yandan da forumlarda araştırdığım kadarıyla ideal sıcaklık 20C civarı gibi görünüyor. Bir iki saattir forumu araştırıyorum ama tam bir cevap bulamadığım için yeni konu açmış bulundum (cevaplanmışsa affola).

İlk sorum; Lager kiti için, sıcaklık 25C’ı aşmadığı sürece leğenli, bezli ya da buzlu bir müdahelede bulunmama gerek var mıdır? Tavsiye eder misiniz?

İkincisi; daha soğuk bi yere taşımak amacıyla kovayı hareket ettirirken (ilk aşama tamamlandıktan sonra) dikkat edilmesi gereken birşey var mıdır? (sarsmamak, çalkalamamak vs gibi)

Şimdiden teşekkürler :smile:

1 Beğeni
  1. Tavsiye edilir. Herkes en iyiye yakın sonuçları o derecelerde aldı. Bir de riskli. 25 derece sınırında olursa sicaklim artisindan etkilenecek çok ve artarsa 25 i rahat geçer. 20 olsa en kotu arttiginda 22-23 olur.
  2. Sarsilmamasi gerek tabi. Ancak kısa bir sure tasinsa bir olmaz o kadar merak etmeyin.
2 Beğeni

Tecrübeyle sabit, ortam sıcaklığı 24-25 C ise fermenter sıcaklığının 26C’nin üzerine çıkması olasıdır. 25 C sınırın da sınırı bir sıcaklık. Muntons’un reçetesinde sıcklık aralığının 18-21 C verildiğini hatırlatmak isterim : )

Kovayı taşırken, esnemeden dolayı oluşacak iç basınçtaki oynama nedeniyle içeriye hava ya da hava kilidindeki suyun girme ihtimali var. Dikkatli olmak ve mümkünkse taşımamak gerekir.

Ben sıcaklık kontrolü için öneriler üzerine kovanın kutusunu üstten kapatarak, içine buz kalıpları (küçük pet şişelerde dondurduğunuz sular da olur elbet) koydum. Bunları günde 3 kez (sabah - akşam - gece yatmadan önce şeklinde) değiştirmek yoluyla sıcaklığı 19-20 derece civarında sabitlemeyi başardım…

Cevaplar için teşekkürler.
Peki sıcaklığın zaman zaman 2-3 derece yukarı aşağı oynaması sorun yaratır mı? Kapalı balkon gibi ufak bi yerde duruyor ve arada ortamı soğutmak için camı açıyorum, bundan dolayı da bikaç derece düşüş oluyor. Kapatınca tekrar yükseliyor doğal olarak.

1 Beğeni

Sabit dursa daha iyi tabi ki, ama 1-2 derece oynama ile bir sorun yasamadim.

Merhaba,
Yeni başlık açmak istemedim. Çaylağım :wink: Pazar günü ilk lager kitimi kurdum. 1. gün 24 C° de bir kaç saat sonra hava çıkışı başladı. 2. gün eve gec geldiğim için sıcaklığı takip edemedim ama değiştiğini düşünmüyorum. Sadece hava kilidine kadar çıkan köpüğü fark ettim. Bu köpük sorun olur mu? Şu an 22 C° de ve gaz çıkışı devam ediyor.

Benim stout kitte de benzer bir problem oldu. Ben ellemedim kendi haline bıraktım. Her hava kilidini çıkarığınızda içine toz, hava, vb bir şey gitme ihtimali artar. Köpürme devam etmiyorsa, gaz çıkışında bir sorun yoksa bu şekilde kalabilir.

Teşekkürler,
Normal seyrinde devam ediyor, dokunmuyorum. Bekliyorum bakalım.

Arkadaslar Merhaba bende aranıza yeni katıldım
İlk olarak lager kiti ile başladım 26 nisan da çocuklar uyuyunca saat 01:00 gibi kiti yapim kataloguna uygun olarak kurdum sabah sıcaklık kontrolü yaptığında 23-24derecede forumdaki konuları okuyarak birgün sonra legen alıp buz şişeleri ile sıcaklığı 20-21 seviyelerinde sabitledim.suanki durum ile ilgili bir iki sorum olucak

1. 1 günlüğüne şehir dışına çıktım legen içine bol miktarda buz şişe koyarak;geldiğimde kova üzerinde sıcaklık 22 derece idi.gitmeden önce hava kilitinden gaz çıkışı muazzamdi geldiğimde bu durum yoktu (5.gun) bu normal mi.suan hava kilitinden çıkış yönüne doğru su çıkmış durumda ama hava kabarcıklari 1-2saat aralığında cikiyor
  2. mayalamadan sonra özellikle 3. 4. Günde kova çevresinde bira kokusuna yakın bir koku var hafif bir koku bu normal mi. Eşim bu kokuyu boza kokusuna benzetti acaba buda normal mi yoksa sorun mu var
    3)bu koşullardan sonra nasıl bir yol izlemeleyim
    Yardımlarınızı bekliyorum inceden panik oldum…

Koku dâhil her şey normal, paniğe gerek yok çok güzel bir biranız olacak. :slight_smile:

Bugün 3-4saatir gaz çıkışı olmadı hala beklemelimiyim

Evet Selçuk Bey, gaz çıkışına takılmayın, dediğim gibi her şey normal beklemeye devam. :slight_smile:

Teşekkürler özgür bey

Rica ederim, afiyet olsun. :slight_smile:

Panik olmaya gerek yok. 3 hafta tutmaya çalışın kovada. sonrasinda siseyi 3. haftada açın. Muhtemelen benim gibi begenmeyeceksiniz. O yuzden 2 ay bekleyin. :wink:

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Paylaştığınız deneyimler ve yaptığınız bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Forumun altını üstüne getirerek gerçekten epey bilgi sahibi oldum.
Ben de 12 Haziran Pazar akşamı ilk kitim olan Lager’i kurarak aranıza katıldım. Malum hava sıcaklıkları arttığı için sormak istediğim bir iki şey oldu. Şu an da (15 Haziran) biram gün içerisinde 20 ve 23 derece arasında gidip gelmekte ve çok yoğun biçim de (10-15 saniye aralıklarla) gaz çıkışı olmakta. Karton kutu ve buz ile geçici olarak sıcaklığı sabit tutmaya uğraşıyorum ama bir iki güne artacak hava sıcaklıklarından dolayı leğen sistemine geçmeyi düşünüyorum. Sormak istediğim yoğun gaz çıkışı normal midir ve 20-23 derece sıcaklığı düzgün bir Lager yapabilmem için yeterli midir?

2 hafta sonra gaz çıkışı çok rastlanmasa da sorun edilecek blr şey değil, 20-23 derece arası yeterli olur. :slight_smile:

Henüz iki hafta olmadı 3.günümdeyim gaz çıkışının yoğunluğu biraz düşündürdü de beni :slight_smile: cevabınız için teşekkürederim. :slight_smile:

Pardon 02 Haziran diye okumuşum galiba, o zaman hiç sorun değil. :slight_smile: