Lager Maya Kullanımı

(Alper Özen) #1

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile kova sıcaklığını 15 derecenin üstünde tutmanın zorlaşması ve elimdeki lager mayanın son kullanma tarihinin gelmesi sebebiyle, pilsner kitine lager mayası kullandım. Üzerinden 9 saat geçmesine ve sıcaklığın 12-13 derecede sabitlenmiş olmasına rağmen alışık olduğumuz şekilde yoğun hava kilidi aktivitesi başlamış değil, belki iki dakikada bir kabarcık. Endişe etmeye başlamalı mı?

(Cenk) #2

Sorun yok. Rahat olun :slight_smile:

(Özgür & Deniz) #3

son durum nedir alper bey, biz de lager mayası ile lager kiti kuracağız da, tecrübeleriniz ışığında önerileriniz nedir?

(Alper Özen) #4

Aslina bakarsaniz benim kisisel gozlemim sureler iki kati deger aliyor gibi. Yani ale mayada gaz cikisi 1 gun sonra basliyorsa, lagerde 2 gun sonra, aktivite; ale mayada 1 hafta suruyosa lagerde 2 hafta gibi… tabi bunlar benim ilk ve tek denemem sonucu vardigim gozlemdir. Bu arada sizin sorunuzda da tek paket maya yeter sanki. Neden 2 adet atıyorsunuz?

(Özgür & Deniz) #5

lagerin tanıtım linkinde şöyle diyor da ordan iki tane düşündük "lk yoğunluk 1,060 altında ise şerbetin her 1 litresi için 1 gram maya (1 paket maya 11,5 litre şerbet için yeterli olacaktır)"

biz de 23 litre kuracağımız için 23 gr maya düşündük, siz tek maya ile 23 litre mi kurdunuz?

(Alper Özen) #6

:slight_smile: evet, bu da benim kitimin neden yavaş seyrettiğini gösteriyor aslında…

(Özgür & Deniz) #7

oh içimiz rahatladı o zaman, biz ya 2 maya da yetmezse diye korkmuştuk, demek tek maya bile yetiyor yavaş da olsa :smile: