Lager tipi bira kitine Ale maya kullanmak

(fırat) #1
  1. kit olarak Mexican Cerveza kurmak istiyorum.
    Hem muntons’un hemde Coopers’ın açıklamasında lager tipi bira diyor.
    Benim evdeki ortam sıcaklığım genelde 19-23 dereceler arasında oluyor.
    Yani lager mayaya çok uygun değil.
    Bunun yerine us-5 maya kullansam ne gibi bir sonuç elde ederim? Tada etkisi olur mu?
    Sorun yaşar mıyım?

Bir de Mexican Cerveza kitini 1 adet dme ve 750gr şekerle kurmayı planlıyorum.
değişik tariflere de açığım.

(Erinç) #2

Üzerinde Lager tipi yazsa da bu kitlerin içerisinden Ale tipi maya çıkıyor.
Fotoğraftaki vurgulanmış yere bakın:
Capture

Lager tipi maya ile bu kitleri denemeyi ben de istiyorum. Fakat internette yazılanlara göre şöyle bir genel kanı var; “Lager yerine Ale maya kullanmak çok fark etmiyor”. Ancak her iki mayayı da deneyenler deneyimlerini paylaşırlarsa daha yerinde olur.

(GolgeBira) #3

Kurduğum kitlerde şunu gördüm ki lager bira için lager mayası ale için ale mayası kullanmak içimi daha hoş ve kitin vaad ettiği tatları elde etmede daha başarılı sonuçlar aldığımı gördüm.

(semih E) #4

Lager kit için Lager maya tabiki daha iyi fakat lager için 15 derece sıcaklık ve 1 aya yakın kovada bekleme süresi gerek. Kışın lagerleri bitirip yaza doğru ale kurmak lazım.

(Tesla) #5

Ben ilk defa bira kurdum ve pilsner yerine mexican cerveza kullandım. Pazar günü 2 hafta bitiyor. Gaz çıkışı 2-3 gün önce durdu gibi. Arada hava çıktığı oluyor ama nadiren denk geliyorum. Ortalama 17 derece civarında tuttum seti. Acaba 2 hafta kovada bekletmek yeterli mi yoksa beklemeye devam mı etmeliyim?

(semih E) #6

ale maya için biraz düşük bi sıcaklık. birkaçgün fazladan bekletseniz daha iyi olur.

(Tesla) #7

Gerçekten mi? Ben de mexican serveza set için 15 derece civarı tutmak gerekiyor diye okumuştum. Marmaris’te yaşıyorum. Buralar sıcak, soğuk tutabilmek için buz şişeleri kullandım, camı kapatmadım. O zaman 20 derece civarına çıkarayım odayı.

(semih E) #8

Ale mayaları 20 derecede lager mayaları 14 derece civarı tutmak gerek. Tabi lager kiti lager mayayla kurmak daha iyi. Kit üreticileri ev şartlarında 14 zor olduğu için ale maya veriyor kitle birlikte.