Lemondrop şerbetçiotu hakkında

(volkan) #1

Lemondrop (limon damlası), ABD menşeili ve aroma amaçlı olarak kullanılan benzersiz bir şerbetçi otudur. Oldukça yeni bir çeşit olan Lemondrop, biraya eşsiz bir limon-turunçgil karakteri kazandırır. Limonsu karaktere eşlik eden nane ve meyve notaları bu şerbetçi otunun IPA başta olmak üzere buğday, lager ve cerveza gibi bira stillerinde de etkileyici biçimde kullanılabilmesini sağlar.” sitede böyle bahsediliyor

Kullanan varsa yeşillendirebilir mi?

(mehmet ) #2

Bir kez limon aramoli blr blra icmistim, inanilmaz guzel blr bira idi. Herhalde bu SO ile yapılmıştı.

(Halil Koca) #3

Bugün lemondrop şotuna özel jet 30 da basit bir blonde ale (%95 pale malt %5 carpils) kaynattım ilk paketi açtığımda beklentim çok yüksekti buram buram limon ve birazda nane kokularıda eşlikçi olmasını hayal ediyordum(en favori şotum cascade(çoğu kişi gibi) gibi yoğun kokular bekliyordum) fakat paketi açtığımda epey düşük limona benzer koku aldım ama tabi ki son üründe ne olacak belli olmaz son 10 dk ve 1 dk da 25’er gram koydum birde 50 gr dry hop için ayırdım.1 ay sonra ilk denememde tekrar bilgilendiririm ama ilk görüşüm pek pozitif değil.

(Göksel Akkoca) #4

Yorumlarınızı merak ettim

(Halil Koca) #5

Ben limon tadı veya aroması alamadım belki arkalarda hafif ekşilikle beraber belli belirsiz ama ferahlatıcı ve taze bir aroması var, nazik bir şerbetçi otu, yumuşak bir içimi var fakat kesinlikle agrasif ve buram buram kokan amerikan şerbetçi otlarına benzemiyor.

(Uğur) #6

Bende 25 gr olarak Meksika birasında kullandım, limon aroması çok ama çok az hissediliyor, aroması çok kuvvetli değil, bir sonrakine 50 gr katacağım, kullanacaklar miktarı daha fazla düşünebilirler.

(Halil Koca) #7

50 gram dry hopta da aşırı bir limon tadı kokusu alınmıyor benim beklentimi pek karşılamadı belki şişelemeden önce yakın bir zamanda hop tea yapılıp denenebilir. Bakalım hüll melon smash yaptım bakalım o nasıl çıkacak.

(Uğur) #8

Diyorsunuz ki bir sonrakine kalan 75gr’ın tamamını kullan, kesinlikle deneyeceğim:)

(Göksel Akkoca) #9

Ben de sıradaki meksika birası için 50gr hop tea + 50gr dry hop planladım o zaman. Sonucu göreceğiz

(Göksel Akkoca) #10