Libertine Black Ale benzeri bira kiti/tarifi önerisi

Arkadaşlar, dark, karemalize tadı olan çok beğendiğim Libertine Black Ale lezzetine yakın bir kit veya tarif denemiş olan var mıdır?

Black IPA / Cascadian Dark Ale diye bira literatürüne geçtiğimiz senelerde girmiş bir tür bu. Koyu biralara özgü kavrulmuş malt tatlari ve IPA türüne özgü bol şerbetçiotu acılığı ve aroması içeren yeni bir tür.

Eğer tahıldan üretecekseniz “Libertine Black Ale clone” diye Google amcaya sorarsanız eminim onlarca farklı tarif çıkacaktır önünüze. Kitten kuracağım derseniz şu an ulaşabildiğimiz kitlerle pek mümkün görünmüyor.

Kitlerle aynı tadı yakalamak zor. Özellikle de şerbetçiotu çeşitliliğini sağlamak pek mümkün değil. Ama koyu renkli bir IPA (tüm terminolojik tartışmaları bir yana atıyorum :)) için Red India Ale’i temel olarak kullanabilirsiniz. 200 gr kadar Carafa II maltı (merdane veye şişeyle) kırıp, yaklaşık 70 derecedeki 2 litre suda 20-30 dakika kadar bekletin. Böylece maltın kavruk tadı ve rengi suya geçecektir. Taneleri süzdükten sonra bu suyu biraz soğutup kiti kurarken tarifteki su miktarından düşerek ekleyin. Büyük ihtimalle rengi tamamen siyahlaştırmaya yetmeyecektir ama kitin içerisindeki dekstrozun bir kısmı yerine 500g koyu renk candi şekeri kullanırsanız renk siyaha daha da yaklaşacaktır.

Tahıldan yapacak olanlara da Jack Keeler’ın şu tarifini öneririm: https://www.northernbrewer.com/documentation/allgrain/BIAB-AG-JakesCDA.pdf