LME - Net olmayan açıklama

Bu konuyu birkaç kez yazdım ama hala net bir şey yok ortada.

Yardım sayfalarında şu bilgi var:

Ekleyeceğin her 0,5 kg kuru malt özü alkol oranını %0,5 arttırır, ekleyeceğin her 0,5 kg toz şeker alkol oranını %0,8 arttırır.

LME’lerin açıklamalarında şöyle bir cümle var:

1,5 kg sıvı malt özü yaklaşık 1,2 kg kuru malt özüne veya 1,2 kg toz şekere eşdeğerdir.

Bu 2 açıklama çakışıyor. Bir kere alkol oranına katkıları farklı, LME’nin alkol oranına katkısını 1,2 kg kuru malt özüne göre mi hesaplayacağız, yoksa 1,2 kg şekere göre mi? Biri %1,2 alkol oranına katkı demek, diğeri %1,92 alkol oranına katkı.

1 Beğeni

1,2 kg kuru malt özüne veya 1 kg toz şekere olarak dikkate alıyorum onu ben

2 Beğeni

Sizin dediğiniz gibi de %1,2 veya %1,6 yapıyor. Tamam tam bir sonuç söylemek zor, o kadar fark göz ardı edilebilir, kimse tam %x’i tutturacağım diye uğraşmıyordur ama yine de tutarlı bir değer olsa güzel olur.

Selamlar,

23 lt için şu formülleri hazırlamıştım, daha az hacim için modifiye edebilirsiniz:

4 gr / 500 ml priming >>> +0.42% ABV

1000 gr beyaz şeker >>> +2.30% ABV

1000 gr LME/kit >>> +1.30% ABV

1000 gr DME >>> +1.60% ABV

Bu rakamlar, özel tahıl içermeyen kitler için yaklaşık sonuç verecektir. Örneğin: 1.8 kg lık kite 500 gr DME 600 gr şeker eklersek ve 23 lt kurulum yaparsak, şişelerken de 4 gr/500 ml priming yaparsak

1.80 x 1,30 (kit) + 0.50 x 1.60 (DME) + 0.60 x 2.30 (şeker) + 0.42 (priming) = 4.94 yaklaşık final ABV% olacaktır.

Edit: Yanlış hatırlamıyorsam bunları hazırlarken maya şeker sindirim oranını %76 olarak hesaplamıştım. Bunu da dikkate almak isterseniz, Kullanacağınız mayanın şeker sindirim oranına göre modifiye edebilirsiniz.

3 Beğeni

Güzel bir çalışma. Bir yerlerde litrede 18 gr şeker %1 alkol üretir gibi bir şeyler okumuştum.

1000 gr şeker / 23 lt = 43,48 gr/lt bu da %2,41 alkol demek. 18 gr/lt = %1 alkol hesabını doğru kabul edersek, sizin %2,30 hesabınızı, Butikbira’nın %1,6 hesabından daha gerçekçi buldum.

Şeker cinsi ve kalitesi de etkilidir elbet. Ben de internetteki verilerden derleyip/ortalamalar alıp kabaca hesap yapabilmek adına çıkartmıştım bu oranları. Hassas bir hesap için kullanılmasını tavsiye etmiyorum :wink:

1 Beğeni

Ya aslında bu konunun üzerine eğilme nedenim, homojen bir karışım hazırlayıp OG ölçmenin beni yorması. FG ölçüyorum şişelemek için, bence önemli de FG ölçümü. Ama OG için o kadar karıştır, uğraş zor geliyor. Şekeri kaynar suda eritmek steril olmasını sağlıyor ama çoğu zaman şekeri, malt özünü döküp, karıştırmıyorum bile. Mayalar işini öyle ya da böyle yapıyor, karıştırılsa da karıştırılmasa da, eritilse de, eritilmese de bir sıkıntı yoksa sindirebildikleri son şekere kadar gidiyorlar. Biraz “science bitch” diyebilecek durumda olursak, OG ölçümü yapmadan kabaca hesaplanabilir ama tutarlı OG’ler elde edebiliriz.

2 Beğeni

Açık birşey söylemek gerekirse özellikle dme lme ve candy sugar eklediğim üretimlerde og değerini bende pek önemsemiyorum. Homojen karışım oluşturmak çok zor çünkü

1 Beğeni

Ufak bir ekleme de benden gelsin. Olayın kimyasına girecek olursak hesaplarıma göre;

Sucrose : C12H22O11 - mW: 342.297 g/mol)
EtOH : C2H5OH - mW: 46.07 g/mol - d: 0.7893 g/cm3)

100% verimle çalışıldığı ve 1 mol sucrose’dan 4 mol EtOH (alkol) edildiği varsayımı ile teorik olarak;

Priming için 4.17 gr sofra şekeri (2 x 750 gr/360) kullanacak olursak, ki bu yaklaşık 0,0122 mole denk gelir, 0.0488 mol ethanol üretebiliyor olmamız gerekir. Bu da 2.25 gr’a tekabül eder ve 2.85 ml kadar bir hacmi vardır.

500 ml’lik bir şişede çalıştıysak alkol oranını yaklaşık 0.57% arttıracaktır

1000 gr şeker 23 lt’lik kovada 682 ml ethanol üretecektir => bu da 2.97% alkol demek

Tabi ki 100% verimle çalışmamız imkansız. Dolayısı ile maya şeker sindirim oranına göre örneğin 75-80% verimle çarparak daha gerçekçi değerlere ulaşabiliriz

6 Beğeni

Hocam bu tablo çok faydalı, acaba herhangi bir referansı var mıdır? Yoksa deneyimlerinizden yola çıkarak mı çıkarttınız.