London Porter Bira Kiti

(Fatih yakar) #1

https://www.butikbira.com/products/london-porter-bira-kiti

forumda bu kit hakkında bir yorum bulamadım,ticari anlamda kıyaslama yapmak gerekirse hangi ticari denenmeli,kurulum ve şişeleme tavsiyeleri ne olabilir gibi konularda kuracak arkadaşlara bu başlıkta yardımcı olabiliriz umarım.

(Cem) #2

Stout mu yoksa bock mu diye gidip gelirken bock tipi biraların yumuşaklığı, az gazlı ve az alkollü oluşları, mahzen sıcaklığında servis edilmeleri gerekliliği yorumlarını okuyunca bu kitte karar kıldım ve geçen hafta kurdum.
Acı bira severim ve açıklamaları beni bu yönüyle cezbetti açıkçası.
Ancak karıştırma çubuğuyla işim bittikten sonra şerbetin bir tadına bakayım dedim ki zehir acı bir tatla karşılaştım. Sıvı malt özleri de neredeyse simsiyahtı zaten. Fermentasyon sürecinde bu acılık yok olabilir ya da en azından azalabilir mi emin değilim? Acılık bu şekilde kalacaksa içimi pek de kolay olmayacak demektir. Bir de şerbetçiotu eklenecek daha.

(Uğur) #3

Muhtemelen acılık azalacak, bende Cream Stout kitinde benzer acı tadı almıştım. Şişeleme sonrası 3 hafta geçince acı tadı oldukça azaldı, muhtemelen biranızda yumuşayacaktır. Ben Cream Stout öncesi Bock yapmıştım, açıkçası içimi çok yumuşak geldi ve beğenmedim, ama benim beğenmediğim Bock birasını da bizim evde severek içenler oldu :slight_smile:
3-4 hafta sonra biranız hakkında yorum yaparsanız sevinirim…

(.) #4

Ceeam stout en acı stouttur

(.) #5

Porter’a dry hop nasıl olur ki acaba? Hiç denemedim… olgunlaşma süresi uzundur diye tahmin ediyorum, bu arada uçmasın o aromalar…

(Cem) #6

Bu kitte orjinal içerik olarak 1 paket şerbetçiotu geliyor zaten. Ekstradan düşünülüp planlanan bir uygulama değil yani. Orjinal tarifte kovalamanın 5-6 gün sonrasında eklenmelidir diyor. Butik Bira’nın tavsiyesi ise aromaların uçmaması için şişelemeden 2-3 gün önce eklenmesi. Bu tavsiyeye uyacağım.

(.) #7

Hocam olur ama koşullandırma süresine göre azalır elbet ama yok da olmaz ya,ben hop tea yaparak ekledim yine de simcoe yu

(.) #8

Kit çabuk olgunlaşabilir belki, koooskoca festival firması düşünmüşse vardır bildikleri :slight_smile:

(.) #9

Evet, mümkün olduğu kadar fermentasyonun sonunda eklenmeli, ben 4 gün tutuyorum kovada…

(Cem) #10

Bu kitte 3 haftayı geçmesine rağmen bitmeyen CO2 çıkışı sorunum vardı. Başka bir başlıkta paylaştım ama net cevaplar alamadım: Yeni Başlayanların Soruları

Ben de çareyi hidrometre edinip ölçüm yapmakta buldum. 24. günde ölçüm yapıp 1010 değerini görünce şişeleme kararı aldım.

Aslında şişeleme FG 1009 tavsiye ediliyor ama kendimi üç haftaya koşullandırdığım için 18. günde dry hop uygulaması yapmıştım ve üzerinden neredeyse bir hafta geçmişti. Uygulama ile şişeleme arasında geçen sürenin uzaması ŞO aromalarının kaybolmasına da sebep olabileceğinden 24. günde şişeledim.
Yaparken elimde hidrometre olmadığı için OG değerini bilemiyorum ama sonuçta bu kadar çok şeker içeren bir kitin OG değeri epeyce yüksek olmalı. Forumda bu tür uzun süren fermentasyonlarda kovada bir aya yakın süreler bekletip 1006 gibi FG değerlerini yakalayanları okudukça “acaba biraz daha beklese miydim” türünden soru işaretleri kalmıyor değil kafamda. Bir yandan da “şişeleri patlatır mıyız acaba” endişesi… (Orjinali için şişe başına 2 g. önerilirken yine Butik Bira’nın -eğer gazlı seviyorsanız 4 g.- tavsiyesi üzerine şişe başına 4 g. şekerle şişelendi bu arada.)

Sonuçta olan oldu ve şişeledik. Şimdi sıra beklemede.

Çivi’yi gözünüze sokmuş gibi oldum ama durum budur. :slight_smile:

Ölçüm yaparken ve şişelerkenki tadım notlarına gelince o ilk karışımdaki zehir acılık yok olmuş. Halen acı tabi ama içilemeyecek gibi değil. İlk yudumdan sonra damak alıştı mı gerisi daha kolay geliyor. Kahvemsi ve bitter çikolatamsı aromalar kendini göstermeye başlamış. Ancak sıvı malt özünün o kutuyu ilk açınca hissedilen pekmez kokuları halen en baskın olarak hissedilen tat ve aromalar. Dilerim olgunlaştıkça bu çok fazla yanmış ve sulandırılmış pekmezimsi havalar yok olur ya da azalır.

(Mustafa koçak) #11

Bereketli olsun.

Haricen şeker ilavesi yahut şişeleme şekerini dahil etmediyseniz og değeri 1044-1046 civarı imiş, ben şişeleme şekerini de dahil ettim. 10 kasımda kovaladığım kitin OG değeri 1048’den bir tık yukarıda idi, 1048 kabul ettim.

17-20 derece aralığında bekletip 1008’i görünce 30 kasımda jelatin+soğukla çökertmeye aldım. 1 aralık akşamında da şişeledim.

Craft birada bock porter stout tipi koyu biraları olmazsa olmaz kabul ettiğim için ve çokça kurduğum İçin, kendimi az çok aşina kabul etsem de taze birada sonuç şaşırtıcıydı. Bakalım olgunlaşınca ne olacak.

(g d) #12

Bu kiti 28 Ocak’ta kurdum. Butik Bira tarifine uygun olarak şişeleme şekerini de ilave ettim. OG almadım. Sıcaklık genel olarak 20 derece olarak seyretti. Az önce FG ölçümü aldım, 1015 civarında çıktı. FGyi düşürmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Kiti kurarken mayayı koymadan önce kovayı çalkalamamıştım ama karıştırma çubuğu ile iyice karıştırmıştım, bunun bir etkisi olmuş olabilir mi?

(Serhat) #13

5 Martta kovaladım bu cuma şişelemeyi düşünüyorum. Görünüşe göre de pek tercih edilen bir kit değilmiş başlık altında püf noktalar şotlama tavsiyeleri yok fazla bakalım sonuç nasıl olacak :slight_smile:

(Serhat) #14

21 gün kovada bekleyen bu kiti 27 martta şişeledim. oda sıcaklığında şişede ne kadar kalması uygun olur ? normal kitler gibi 1 hafta ideal mi yoksa porter tipi için farklı bir zaman aralığı var mı ?

(ömür) #15

Bu kiti og değerine göre yapabilirim de yapmaya bilirim de (500gr dme/500gr dme+500gr şeker) altarnatifleri arasında kurmayı düşünüyorum yani 500-1000gr + malzeme ile bir kurma düşüncem var en kötü +500 malzemeye mayası yeterli gelir diye düşünüyorum. Ayrıca dry hop lu çok kit kurdum ve önerildiği gibi son 2-3 günde attım kovaya ve anladım ki bana çok fazla geliyor o yüzden bu kitin şot gr mı da fazla olduğu için kurulum esnasında şot torbasına koyup atacağım. Aslına stout u çok seven birisi olarak bu sefer de porter deneyim dedim normal porter olsa idi daha iyi olurdu ancak şu an stoklarda olmadığı için bunu deneyelim bakalım.

(ömür) #16

Kiti dün kurdum orta kuru dme de almıştım beraberinde kiti kurarken kullan gitsin dedim :slight_smile: 500gr orta kuru dme 650gr dekstroz ile og 1062 değerine ulaştım :open_mouth:yani potansiyel olarak %6,5-6,8abv demektir ki sağlam bir porter beni bekliyor anlamına gelir :slight_smile: neyse siyah bira seven ve zaten gelende yüksek alkolünde yakıştığı biralar olduğu için beğenerek içeceğimi düşünüyorum. Ayrıca şot aromasını fazla sevmediğim için kit kurulumunda şot torbasına su bardağı da koyarak kovaya attım… bir çok kez yüksek abv li stout yapmış birisi olarak ona yakın ama farklı bir kolu olan bu porter türünü merakla bekliyorum

(ömür) #17

Şişede 15. Gün sonuç şimdiden başarılı