Londrada patlayan fici

202 yıl önce büyük felakete yol açan bira fabrikası

17 Ekim 1814 yılında bir bira fabrikasında yaşanan felaket 8 insanın ölümüne yol açtı

1700’lü yılların sonlarına doğru gerçekleşen Sanayi Devrimi, Avrupa’da üretim alanında hatrı sayılır değişikliklerin olmasını sağladı.

Bir çok sektörde seri üretimin hız kazanması, beraberinde büyük ölçekli felaketleri de getirdi.

Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Meux and Company adlı bira fabrikasında yaşanan büyük felaket.

17 Ekim 1814 yılında Meux and Company bira fabrikasında bulunan 610 metreküp bira, içinde bulunduğu devasa fıçının metal kemerlerinin gevşemesi nedeniyle patladı.

Patlamanın ardından akan biralar diğer depoları da yıkarak 1470 metreküp’ten fazla biranın sokaklara taşmasına neden oldu.

2 evin tamemen yerle bir olmasına, bir çok insanın ölmesine sebep olmuştur. özellikle bodrumlarda bulunan insanlardan 8’i buralara bira dolmasıyla boğulmuştur. 1 kişiyse alkol zehirlenmesi geçirip ölmüştür.

Bir barın duvarı yıkılmış, barda çalışan bir kadınsa saatlerce yıkık duvarın altında mahsur kalmıştır.

Londra sokaklarına dökülen insanlar ise ellerine ne buldularsa alıp dökülen biraları toplamaya çalışmış.

Fabrika yaşanan bu felaket yüzünden 23 bin sterlin zarara uğramış. Civardaki bira kokusunun geçmesi haftalar sürmüş. Mahkemeyse garip şekilde olayda kimseyi suçlu bulmamıştır.

Meux and Company bira fabrikası ise 1921 yılında kapatılmıştır.

Imalat kucukte olsa buyukte olsa dikkat etmekte fayda var

3 Beğeni

OK. Ben de 23 lt lik plastik kova fermenterimin başına bi şey gelmemesi için onun etrafını çelik çemberler ile sarıp , aynı formda döktürdüğüm 2 mt kalınlığındaki beton kalıp içinde saklamayı düşünüyorum dostum… Bu riske giremem… :slight_smile:

1 Beğeni