Lucky Goat Pale Ale

(ömür) #1

Merhaba arkadaşlar bu gün bu kiti kurdum. Bir an için kovam boşalmadan kiti tak kesiyordum ki üç santim kadar kestim ama fark ettim ve durdum :slight_smile: tabi hemen temiz buzdolabı poşeti ile iyice sardım ve bantladım. Ve kiti yaklaşık 4 saat sonra kurmaya başladım. Kurulum hazırlıkları sırasında gözüme birden şişeleme de deneme amaçlı kullandığım bal tüpleri çarptı dedim bunları da kullanayım :slight_smile: hatta 20-30gr kadar koyu kavrulmuş Fransız meşe yongası da vardı ama vaz geçtim ve kullanmadım. Balı “64gr” iyice sıcak suda kaynattım. Ve hazırlık yaparken dinlenmeye aldım… Dme olarak 500gr açık renkli şot lu ve 500gr buğday dme seçtim ilâve olarak 936gr da şeker kullandım. Mayşe dışarıda biraz kalan dme li suyumu da kullanmak için lt olarak tam 24lt oldu. Neyse mayşeyi iyice karıştırdıktan sonra ölçüm yaptım görebildiğim kadar og 1051-1052 verdi fg 1010 da bitse 5,3-4abv yapar. Bakalım tadıda umarım güzeldir. Sonuçları yazarım kalın sağlıcakla.

(Fatih yakar) #2

benim aklımda bu kite 25 gr cascade ve 25 gr columbus eklemek var,bakalım…

(ömür) #3

Ben kompakt kitler ile gelen şot ların dışın da normal kitlere dry hop yapmıyorum bana dme de ki şot yetiyor.

(Fatih yakar) #4

amacım bu kiti ipa tarzına çevirmek,deneysellik iyidir…

(alkan_d) #5

Dryhop ile pale ale IPA’e çevrilemez maalesef, acılığı eksik kalır.

(Fatih yakar) #6

hoptea yaparız 30 dk sorun olmaz

(ömür) #7

O şot o kovaya girecek diyorsunuz yani :slight_smile: Ben pale ale türünü çok seviyorum en son yaptığım Coopers bootmaker pale ale süper ötesi olmuş içmeye kıyamıyorum :slight_smile: Bu kitde de umudum var bakalım nasıl olacak…

(Fatih yakar) #8

şunu denemek istiyorum aslında,pale ale bir kiti şot takviyesi ile ipa yapabilir miyiz ?
acılık olarak tam olmasada aroma olarak olabilir mi ?

(ömür) #9

Bakarsınız olur veya olmaz belki ortaya değişik başarılı bir şeyler çıkar ama az çok tahmin edebiliyorum kötü bir şey olmaz yani ama denemeler de klasik bir yöntem vardır azdan denemek diye bir olay vardır ne katacaksanız neyi deneyecek iseniz az olarak deneyin ki olası olumsuz bir durum da pişman olmayın derim.

(Fatih yakar) #10

Önerileriniz için çok teşekkürler.
denemeden, yanılmadan tekrar tekrar denemeden yenilikçiliğe nasıl açık olabiliriz : )

(Selçuk Bulut) #11

Pale ale i nasıl kurdunuz merak ettim :blush: ben de kurmayı düşünüyorum da. Bir de kendi mayasinimi kullandınız?

(Kurt Cobain) #12

Tarif alalim… :slight_smile:
Elimde, kurulmayi bekleyen, Bootmaker Pale Ale mevcut. Yeni bir tarif olusturmaya calisiyorum. Katkida bulunursaniz memnun olurum.

Ayni kiti, kendi mayasiyla ~35gr Citra’yi kuru ekleyerek simdiye kadar ictigim en guzel birayi yapmistim. Tabi sisede 6 haftayi doldurdugunda lezzeti doruk noktasina ulasti ve takip eden gunlerde hizlica aroma kaybina ugradi. Bunu da eklemek isterim…

(ömür) #13

Ben şu şekilde kurmuştum ve dediğim gibi çok beğendim içenler de çok beğendiler :slight_smile: 500gr açık renkli şot lu dme 500gr buğday dme 1kg şeker ve kendi mayası ile ortalama 20-21 derece de kovada 14 gün şişede ise bir ay oldu… En ufak maya kokusu yok içimi çok rahat ve lezzetli tavsiye ederim yani… og 1053 fg 1010 %5,6abv elde ettim o açıdan da sağlam oldu yani :slight_smile: Bu keçide sanki bunun daha lezzetlisi olacak gibime geliyor…

@Sbulut @PiedPiper

(Kurt Cobain) #14

Yanitiniz icin cok tesekkurler.
SOT’suz yapmayi hic dusunmemistim. Simdi ‘acaba?’ diyorum…

(Uğur) #15

Merhaba, keçiniz nasıl oldu acaba?:slight_smile:
Merak ettiğim bir daha kuracak olsanız Lucky Goat Pale Ale mi yoksa Coopers Bootmaker Pale Ale mi olurdu?

(Mami) #16

Ben stout kitini kurdum 19 lt olarak no dme, çünkü sitede yok malesef :frowning: Heyecanla bekliyoruz. Bir sorum olucak bu sitedeki kavrulmuş malttan alıp kendime malt özü yapamaz mıyım acaba? (80 derece sabit kettleda demleyeceğim) Bir kit için ne kadar almam lazım birde?

(ömür) #17

Merhabalar hocam keçi hâlen kovada meeeliyor :slight_smile: pale ale cepte gerçi bir kiti mümkün olduğunca bir den fazla kurmuyorum. Bunda da ümidim var bakalım nasıl olacak sonuçları paylaşacağım.

(Şişede Enaz BİRAY) #18

Tadım yorumlarını görüntü eşliğinde atan çıkmadı değil mi hala?

(ömür) #19

Keçi sürüsünden bu gün bir tane 33cl lik keçiyi keselim bakalım :slight_smile: nasıl olmuş ss de eklerim.

(Şişede Enaz BİRAY) #20

3-4 haftayı geçmemişse ziyan olmasın, net bir sonuç vermez. :slight_smile: