M44 Maya kullanımı

IPA kurmak için M44 maya kullandım ancak sitede 1050 üzeri yoğunluklarda 2 paket kullanılmalı diyor. Benim ilk yoğunluğum ise 1054. Ancak elimde 1 paket maya var. Sizce böyle devam mı etmeli yoksa 1 paket daha sipariş versem fermantasyon başladıktan 2-3 gün sonra ekleyebilir miyim?

http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

1 Like

Bir paket kit mayası normal maya poşetinin yarısı ağırlıkta siz bu işe özel maya aldıysanız tek paket yeterli

Bu arada m44 ü yeni okuyorum m44 sanki buğday birası için ideal özellikler taşıyor gibi geldi doğru mu @taylan beyden daha detaylı bilgi alabilir miyiz kullanımı hakkında

IPA, double IPA ve yüksek alkollü biralar için tavsiye ediliyor.

@Zgrp M44 bira mayası buğday biralarına pek uygun olmayacaktır, çünkü çok az ester üretiyor. Buğday biralarına özgü meyvemsi ve baharatsı tatlar anlamında sizi hayal kırıklığına uğratabilir :wink:

@Ozgeozvarol 1,054 çok yakın bir değer, o yüzden bence 1 paket yeterli olur. İlginç biçimde sonradan maya ekleme, tüm mayayı başlangıçta ekleme ile aynı sonucu vermiyor :slight_smile: Bu sebeple mayayı her zaman baştan yeterli miktarda eklemek gerekli.

1 Like

Bu maya sadece şerbetçi otundan gelen tatlarla yetinmek isteyen üreticiler için midir, stout için başarılı sonuç verir mi acaba

“kavruk, koyu malt tatlarını vurgular” denmiş açıklamasında. Denenebilir.

Yılbaşı kitini (içinde gelen bu maya ile birlikte 500dme +750şeker) 36 saat önce kurdum. Ölçüm aletlerim yok dolayısı ile başlangıç yoğunluğunu bilmiyorum. Kiti haliyle tek mayayla kurdum. Normalde pilsner kitlerim bu saatlerde nargile gibi fokurdatırdı ancak bu arkadaş 20 hatta 30 saniyede bir baloncuk çıkarıyor.

Sizce yavaş fermantasyon eksik mayadan dolayı olabilir mi 500dme +750şeker) ya da şöyle sorayım yoğunluğum yüksekse ve maya eksikse 2 hafta sonra nasıl bir bira oluşabilir?

bock kitinde kullandım. mayayı uyandırmama rağmen henüz bi hava çıkışı yok. çok ilginç.

Panik yok.
Uyandırdığım halde 3. gün sonunda uyandı paşalar :slight_smile:

1 Like

2 gün geçti paşalar uyanmadı. acep bunun uyandırması mı farklı yoksa uyandırma yapmamak mı gerekiyor ya da bunun huyu mu böle? sorular sorular.

1 Like

Huyları böyle.
Sakin.
Sabır.

2 Likes

Tesekurler. Eve gidince hemen bakacagim.
edit: başlamış gaz çıkışı. :slight_smile:

Arkadaşlar konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bende m44 maya ile Mj Australian Pale Ale kurdum. 2 gün oldu hava kilidi aynı ya. Bir sorun yoktur umarım.

M44 çok geç uyanır. Genelde 3. gün gibi başlar fokurdamalar. Benim tavsiyen mutlaka uynadırma işlemi yapılması . 1 gün kazandırıyor.

uyandırıp attım cuma günü öğlen saatlerinde. bugün hava kilidinde ufak bir kıpırdanma var sonunda hele şükür. çok enteresan. 3 gün oldu tam.

Arkadaşlar merhaba. Mj amerikan ipa var kovada. M44 kendi mayası ile kurdum. Mayalar güzel çalışıyor fakat birkaç sorum var daha çnce kullananlar için. Fazlaca köpürme var son 2 gündür neredeyse taşacak. Bir de acayip bir ekşi koku var, hava kilidinden koklayınca baya bir burun yakan koku. Fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Arkadaşlar yokmu bu mayayı yakın zamanlarda kullanan. Yardımcı olabilecek

Merhaba. Bende Mj American IPA kurdum şu an kovada 11. gününde hala gaz çıkışı var kovada. Fakat dediğiniz gibi bir köpürme yok, kokusu da önceki kurduğum kitler gibi. Bence normal sürece devam edin şişeleme safhasına gelince biranıza bakar karar verirsiniz kontamine olup olmadığına.