M54 Californian Mayası ile yapılan Lager biralara "lagering" işlemi yapılır mı?


(Murat Uyar) #1

Herkese selam, Başlıkta yazdım. Malum maya LAger ama ısı dayanımı 18-20 dereceler.
Normal Lager maya ile yaparken en sonunda 2-5 derecelerde “lagering” işlemi yapılabilir imkan varsa, e kış da geliyor, M54 ile lager yapsak, bu birayı en sonunda Lagering yapsak mayacıklar uyur mu? ya da bunun “lagering” daha yüksek sıcaklık mıdır?
Ne dersiniz?


M54 Californian, Festival NZ Pilsner, Lagering Dry hop öncesi mi sonrası mı?
(arslant) #2

Okuduğum kadarıyla…

Almancadan gelen “lagern” sözcüğünden türemiş. Soğukta bekletme anlamı taşıyor. Elde ettiğiniz birada maya aktivitesi durma noktasına geleceği için, aromalar daha öne çıkmış olacak.
Buna istinaden diyebiliriz ki, lager maya ile de ale maya ile de “lagering” yapılabilir (ki cold crashing de bire bir olmasa da benzer bir şey). Lager mayanın avantajı daha soğuk derecelerde çalışabiliyor olması (daha geç uykuya dalıyor).
Bu arada, gerçek lagering için kontrollü bir sıcaklık gerekiyor.


(Akgün Günay) #3

Bir örnek oluşturur mu bilmem ama Belçika trappist biraları 21-22 derecede ale olarak mayalanıp üreticisine göre 8 derece (üreticiye göre değişebiliyor) sıcaklıklarda 4 haftaya varan sürelerde ikinci fermentasyona alınıyor. Daha sonra sıcaklık 22-23 dereceye yükseltilerek şişede koşullandırılıyor. Mantık olarak m54 ile de aynı işlem uygulanabilir bence.


1kg dme + 1kg şeker + 2 paket maya
(Murat Uyar) #4

Cevap için teşekkürler, biraz daha açayım. LAger yaparken 9-15 arasında bekletiyoruz, sonra sıcaklıgı kademeli yukseltip, tekrar indiriyoruz, şişeledikten sonra da 1-2 ay soğukta mesela 1-3 derece bekletiyoruz. en son beklettiğimi işleme tüm lagerden bağımsız “lagering” deniyor ya da en azından ben öyle biliyorum.
başlıkta bahsettiğim “lagering” işte bu, yani şişeledikten sonra 1-3 derecelerde bekletmelimiyiz m54 mayasını, bana sorarsanız mayalar uyur gibi geliyor ama her türlü fikre ve bilgiye açığım.


(ersoy) #5

Merhaba,

Lagerung/lagering 0 ila 1 derece arasında yapılan bir depolama işlemi. Lager temizliğine ve berraklığına katkısı nedeniyle yapılıyor ve o sıcaklıklarda hangisi olursa olsun lager mayası çalışmıyor. Lagering’i ikinci fermantasyon için kullandığınız artık kova, damacana, her neyse onunla yapıp bitirdikten sonra şişelemeye geçiyorsunuz. Uzun lagering sürelerinden sonra, bira cam gibi berraklaştıysa maya eklemek gerekebiliyor. Yani hangi lager mayasını kullanırsanız kullanın donmaya yakın lagering sıcaklıklarında zaten çalışmadığına göre Cal Lager de diğerlerinden farklı değil. Lagerleyip, sonra gazlandırmak gerekiyor…


(Murat Uyar) #6

aradığım cevap, teşekkür ederim.


( P.G.) #7

Ben de aklımda kalanları yazayım. İlk fermantasyon ve diactyl rest sona erdikten sonra biranızı başka bir kovaya aktarıp, donmadan sıvı kalabileceği olabilecek en düşük sıcaklıklara düşürüyorsunuz (mesela 1 derece). Sonra OG’nizden 1000 çıkarıp her 10’luk değer için 1 hafta süreyle 1 derecede bekletiyorsunuz (OG:1050: 5 hafta, bunu kafasına göre yapan da çok, örnek 2 ay, 3ay). Bu soğukta bekletme olayının adı lagering. Eğer lagering süresi 8 haftadan fazla olduysa ve şişeleme yapacaksanız şişeleme şekeri ile beraber çeyrek ya da yarım paket maya ekleyip oda sıcaklığında gazlanması için 1 hafta-10 gün kadar bekletiyorsunuz. Eğer lagering süresi 8 haftadan az ise yeni maya eklemeye gerek yok diyorlar. Lagering sonrası şişelemede ale maya da kullanan var. Keg’e dolduracaksanız zaten gazlanmayı beklemeyeceksiniz, doğrudan fıçıya.


M54 Californian, Festival NZ Pilsner, Lagering Dry hop öncesi mi sonrası mı?
(Murat Uyar) #8

harika, teşekkürler…


(Utku Ege Kıvan) #9

Yukarıda @ers ve @pegasx gayet güzel aktarmış, ben de bir kaynak ekleyeyim ve tecrübelerimi paylaşayım dedim.

Kaynak

bu işi kafaya koydum bir kere yapacağım diye ve yaptım da. yararlandığım kaynak yukarıdakiydi. gayet güzel anlatmış, @pegasx da özetlemiş gibi bir şey.

1 ay 1. fermentasyon + 3-5 gün diasetil rest + 1-1.5 ay lagering planlamıştım. Kit olarak Coopers European Lager maya olarak 2 paket s189 kullandım. Gerçekte ise:

  • Biraz tembellik biraz da fırsat olmadı 1. fermentasyon 2 ay sürdü.
  • Diasetil restte de vaktim olmadı 3-5 deken 8-10 gün kadar 20 derecede bekledi.
  • Lagering 1 ay +4 derece civarında (buzdolabında, 2. kovada) gerçekleşti.
  • Sonrasında maya ekleme planı yaptıysam da gene tembellik edip eklemedim doğrudan şişeledim. En kötü geç gazlanır dedim, zaten hemen tüketen biri değilim. zira gayet de hemen gazlandı.

İlk elden aklıma gelenler bunlar oldu. Başka bir şey olursa eklerim


(Durul Güven) #10

Tadı,görüntüsü,kokusu nasıl oldu neye benzedi,memnun kaldınız mı,yine lsa böyle yapmamda bir sakınca yok yine böyle yapar mısınız


(Utku Ege Kıvan) #11

Cam gibi bir lager oldu. Tadı da güzel kokusunda biraz maya kokusu var ama. Bir daha yaparsam mayayı değiştirir ve tabi ki starter kullanır 2 paket maya almazdım :smile: