M54 Californian Mayası ile yapılan Lager biralara "lagering" işlemi yapılır mı?

(.) #1

Herkese selam, Başlıkta yazdım. Malum maya LAger ama ısı dayanımı 18-20 dereceler.
Normal Lager maya ile yaparken en sonunda 2-5 derecelerde “lagering” işlemi yapılabilir imkan varsa, e kış da geliyor, M54 ile lager yapsak, bu birayı en sonunda Lagering yapsak mayacıklar uyur mu? ya da bunun “lagering” daha yüksek sıcaklık mıdır?
Ne dersiniz?

M54 Californian, Festival NZ Pilsner, Lagering Dry hop öncesi mi sonrası mı?
(.) #2

Okuduğum kadarıyla…

Almancadan gelen “lagern” sözcüğünden türemiş. Soğukta bekletme anlamı taşıyor. Elde ettiğiniz birada maya aktivitesi durma noktasına geleceği için, aromalar daha öne çıkmış olacak.
Buna istinaden diyebiliriz ki, lager maya ile de ale maya ile de “lagering” yapılabilir (ki cold crashing de bire bir olmasa da benzer bir şey). Lager mayanın avantajı daha soğuk derecelerde çalışabiliyor olması (daha geç uykuya dalıyor).
Bu arada, gerçek lagering için kontrollü bir sıcaklık gerekiyor.

(.) #3

Bir örnek oluşturur mu bilmem ama Belçika trappist biraları 21-22 derecede ale olarak mayalanıp üreticisine göre 8 derece (üreticiye göre değişebiliyor) sıcaklıklarda 4 haftaya varan sürelerde ikinci fermentasyona alınıyor. Daha sonra sıcaklık 22-23 dereceye yükseltilerek şişede koşullandırılıyor. Mantık olarak m54 ile de aynı işlem uygulanabilir bence.

1kg dme + 1kg şeker + 2 paket maya
(.) #4

Cevap için teşekkürler, biraz daha açayım. LAger yaparken 9-15 arasında bekletiyoruz, sonra sıcaklıgı kademeli yukseltip, tekrar indiriyoruz, şişeledikten sonra da 1-2 ay soğukta mesela 1-3 derece bekletiyoruz. en son beklettiğimi işleme tüm lagerden bağımsız “lagering” deniyor ya da en azından ben öyle biliyorum.
başlıkta bahsettiğim “lagering” işte bu, yani şişeledikten sonra 1-3 derecelerde bekletmelimiyiz m54 mayasını, bana sorarsanız mayalar uyur gibi geliyor ama her türlü fikre ve bilgiye açığım.

(ersoy) #5

Merhaba,

Lagerung/lagering 0 ila 1 derece arasında yapılan bir depolama işlemi. Lager temizliğine ve berraklığına katkısı nedeniyle yapılıyor ve o sıcaklıklarda hangisi olursa olsun lager mayası çalışmıyor. Lagering’i ikinci fermantasyon için kullandığınız artık kova, damacana, her neyse onunla yapıp bitirdikten sonra şişelemeye geçiyorsunuz. Uzun lagering sürelerinden sonra, bira cam gibi berraklaştıysa maya eklemek gerekebiliyor. Yani hangi lager mayasını kullanırsanız kullanın donmaya yakın lagering sıcaklıklarında zaten çalışmadığına göre Cal Lager de diğerlerinden farklı değil. Lagerleyip, sonra gazlandırmak gerekiyor…

(.) #6

aradığım cevap, teşekkür ederim.

( P.G.) #7

Ben de aklımda kalanları yazayım. İlk fermantasyon ve diactyl rest sona erdikten sonra biranızı başka bir kovaya aktarıp, donmadan sıvı kalabileceği olabilecek en düşük sıcaklıklara düşürüyorsunuz (mesela 1 derece). Sonra OG’nizden 1000 çıkarıp her 10’luk değer için 1 hafta süreyle 1 derecede bekletiyorsunuz (OG:1050: 5 hafta, bunu kafasına göre yapan da çok, örnek 2 ay, 3ay). Bu soğukta bekletme olayının adı lagering. Eğer lagering süresi 8 haftadan fazla olduysa ve şişeleme yapacaksanız şişeleme şekeri ile beraber çeyrek ya da yarım paket maya ekleyip oda sıcaklığında gazlanması için 1 hafta-10 gün kadar bekletiyorsunuz. Eğer lagering süresi 8 haftadan az ise yeni maya eklemeye gerek yok diyorlar. Lagering sonrası şişelemede ale maya da kullanan var. Keg’e dolduracaksanız zaten gazlanmayı beklemeyeceksiniz, doğrudan fıçıya.

M54 Californian, Festival NZ Pilsner, Lagering Dry hop öncesi mi sonrası mı?
(.) #8

harika, teşekkürler…

(Utku Ege Kıvan) #9

Yukarıda @ers ve @pegasx gayet güzel aktarmış, ben de bir kaynak ekleyeyim ve tecrübelerimi paylaşayım dedim.

Kaynak

bu işi kafaya koydum bir kere yapacağım diye ve yaptım da. yararlandığım kaynak yukarıdakiydi. gayet güzel anlatmış, @pegasx da özetlemiş gibi bir şey.

1 ay 1. fermentasyon + 3-5 gün diasetil rest + 1-1.5 ay lagering planlamıştım. Kit olarak Coopers European Lager maya olarak 2 paket s189 kullandım. Gerçekte ise:

• Biraz tembellik biraz da fırsat olmadı 1. fermentasyon 2 ay sürdü.
  • Diasetil restte de vaktim olmadı 3-5 deken 8-10 gün kadar 20 derecede bekledi.
  • Lagering 1 ay +4 derece civarında (buzdolabında, 2. kovada) gerçekleşti.
  • Sonrasında maya ekleme planı yaptıysam da gene tembellik edip eklemedim doğrudan şişeledim. En kötü geç gazlanır dedim, zaten hemen tüketen biri değilim. zira gayet de hemen gazlandı.

İlk elden aklıma gelenler bunlar oldu. Başka bir şey olursa eklerim

(.) #10

Tadı,görüntüsü,kokusu nasıl oldu neye benzedi,memnun kaldınız mı,yine lsa böyle yapmamda bir sakınca yok yine böyle yapar mısınız

(Utku Ege Kıvan) #11

Cam gibi bir lager oldu. Tadı da güzel kokusunda biraz maya kokusu var ama. Bir daha yaparsam mayayı değiştirir ve tabi ki starter kullanır 2 paket maya almazdım :smile:

(Gokce) #12

Merhaba.

Ben de mayanın açıklamasını okuduktan sonra lagerleme işlemini (cahillik işte) ev ortamında 18-20 derecede sürdürebilirim diye düşünüp bu mayayı satın almıştım. Amacım Pilsner maltından BIAB yöntemiyle (torbada) mayşeleyip güzel bir Lager yaratmaktı. Şimdi elimde bu maya var ama gerçek lagerleeme yapmazsam, 2 hafta kovada, 1 ay da şişede normal pilsner gibi bekletirsem içilebilir bir şey olur mu diye endişeye düştüm. 2 haftada 20-21 derecede fermantasyon başarılı olur mu? Elimde bu maya varken de başka maya satın almak istemedim.

Bir bilen vardır belki diye danışmak istedim.

(Uğur) #13

M54 güzel bir maya, 18-20 hatta 20-21 derecelerde güzel bira ortaya çıkıyor, ama bana sorarsan bu maya ile lagering yapma, zaten lagering denilen işlem çok uzun süren ve düşük sıcaklıkta sabit ve uzun bir bekleme sürecini gerektiriyor, ısıyı sabit tutacak ekipmanın yok ise hiç girme, geçen sene dolabım yokken yapmayı denedim, sonuç istediğim gibi olmadı. Bu maya 18-20 derecelerde çok başarılı, sadece geç çalışıyor,

(Gokce) #14

Tamamdır, çok teşekkürler tavsiye için. Ben kova için izolasyon çantası aldım, donmuş su dolu pet şişeler ile ısıyı 18-20 derecede tutup, fermantasyon bitince şişeleyip bekletmeye karar verdim. İleride ikinci buzdolabını alıp lagering yapmayı düşündüm. Zaten bence ikinci bir soğutma ünitesi her ev biracısına lazım, çünkü biraları olgunlaştırma sürecinde son 1 hafta soğukta saklamak homojenize olması için iyi oluyor diyorlar. Bir genç biranın yazın oda sıcaklığı olan 30 derecede beklemek zorunda olması gibi bir sıkıntı da var. Evdeki dolap gündelik ihtiyaç için de kullanıldığından sınırlı sayıda bira şişesi alıyor, fermantasyon kovası zaten sığmıyor. Yer sorunu nedeniyle ekonomik mini bir model düşünüyorum. Tek sıkıntım lagering için ikinci bir fermantasyon kabına ihtiyaç var ve uzun kalacağı için plastik önermiyorlar. Camdan korkuyorum çok yaralanma vakasına rastladım internette. Elden kayıp kırıldı mı korkunç bir durum meydana geliyor, temizlik aşaması nispeten zahmetli. Paslanmaz çelik fıçılar da pahalı. Lagering az buçuk lüks bir işlem gibi görnüyor.