Malt tozu hakkında

Piyasada kilosu 15 tl’ye satılan “malt tozu” hakkında bilgisi olan varmı?

Malt tozu veya malt unu bira yapımında kullanılmaz. Un haline getirilmiş arpa maltıdır ve yalnızca fırıncılıkta kullanılır. Bütünüyle toz halinde nişasta olduğu için bunu mayşelemek veya süzmek mümkün değildir. Bu anlamda bildiğimiz undan farkı yoktur.

Unsu görünümüyle kuru malt özüne benzese de ondan farklı olarak suda çözünmez ve maya tarafından da sindirilemeyeceği için olduğu gibi tortu olur. Yani kuru malt özü (malt ekstraktı) alternatifi değildir.

Bunu “bira yapımında kullanır” diye satanların bilmedikleri için mi yoksa insanları dolandırmak için mi sattıklarına artık siz karar verin :wink:

Diyagramla açıklamak gerekirse:

9 Beğeni

Dogru anladiysam : )
Malt tozu: cekirdek kahveden filtre kahve ya da Türk kahvesi çekmek , kuru Malt özü de cekirdek kahveden cozulebilir Nescafe yapmak.

Taylan Bey’in çiziminden anladığım: Malt özü mayşelendiği için içindeki nişasta şekere dönüşmüş ve mayaların kullanabileceği hale gelmiş. Oysa Malt tozu henüz nişasta aşamasında, mayalar bunu kullanıp alkol oluşturamaz.

1 Beğeni

Benzetme yakın ama Ertuğrul Bey’in de belirttiği gibi tam olarak doğru değil çünkü çekilmiş kahveden kahve yapmak mümkün ama malt tozu nişasta halinde olduğu için bundan bira yapmak mümkün değil :slight_smile:

Bira yapabilmek için bira maltı ununun mayşelenmesi gerekli (nişastanın arpadaki enzimler tarafından şekerlere dönüştürülmesi). Mayşelenebilmesi içinse malt ununun:

  1. Diyastatik gücü olması gerekli
  2. Süzülebilir olması gerekli

Çoğu malt unu diyastatik güce sahip değildir, yani arpadan gelen enzimleri kaybetmiştir. Bu yüzden bira yapımında kullanılamaz.

Diyastatik güce sahip olsa bile suyla haşlandıktan sonra malt tozunu süzmek ve içindeki şekerleri suda çözünmüş olarak almak mümkün değildir. Un-su karışımı tüm filtreleri tıkayacaktır. Ancak evde mümkün olmayan santrifüj veya yüksek basınçlı filtreleme ile belki bu karışımdan su ve çözünmüş şekerler alınabilir :wink:

Tahıldan bira yapımına geçtiğinizde yaşayacağınız kötü tecrübelerden biri, eğer maltı fazla öğütüp un haline getirirseniz süzme aşamasına geçtiğinizde üstten ne kadar su eklerseniz ekleyin musluktan hiç şerbet gelmemesidir :cold_sweat:

@Taylan Beyin verdiği bilgilerin üzerine ekstra bir şeyler söylemek isterim. Şöyle ki; bu söylediğiniz ürününün kilogram fiyatı 15 tl ise çok pahalı bir ürün. Zira sitede 2,5 kilo ne olduğunu bildiğimiz maltı 15-18 ve 20 tl’ye alabiliyoruz. İlave olarak şunu da söylemek isterim, BB ticari olmanın yanısıra kültürel yönü ağır basan bir ‘‘hareket’’. Herkes ufak tefek birşeyleri sağdan soldan temin ederse ortada BB de kalmaz, nihayetinde ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorluklar yaşamaya başlarız. Sizi tenzih ederim zira o ‘‘ürünü’’ almaktan bahsetmemişsiniz, söylediklerimi lütfen üzerinize alınmayın Can Bey.

2 Beğeni

Teşekkür ederim @Stargazer bey sadece insanları bilinçlendirmek için açtım konuyu. zira sitesinde dme gibi bahsetmişler. Kelime oyunuyla insanları kandırıyorlar demek ki.

1 Beğeni

Peki bu durumda, partial mash için, arpayı öğüttükten sonra toz halinde kalan “arpa ununu” elemek, şerbete katmamak mı gerekiyor?

Hayır bu toz şeklindeki un da mayşelemede enzimlerle daha basit şekerlere dönüşecektir. Maltı öğüttükten sonra mayşe öncesi elemenize gerek yok. Sadece bulanıklağa etkisi olabilir. Ancak mayşe torbası kullanarak yada çeşitli filtrasyonlarla yada ikincil fermentasyonla bulanıklık giderilebilir.

1 Beğeni

İkinci fermentasyon sürecinin bulanıklığa katkı sağlayıp sağlamadığı çok şüpheli bir konuya benziyor. Ben olsam kontaminasyon, oksitlenme vb. risklere karşı çökeltici, bulanıklık giderici enzimlerden yararlanırdım.