Malt yapımı ve saklanması

Arkadaşlar bir süredir tam tahil bira yapimini araştırmaktayim ve malt yapmaya karar verdim ama saklanmasi hakkinda bir bilgi edinemedim yardimci olurmusunuz

Aynı konuyu ben de merak ediyorum.

Özellikle partial mash kullanımda, hazırlanan şerbetin bira kiti ile eş zamanlı/senkronize şekilde hazırlanması gerekiyor -ki bu bazen sıkıntı yaratıyor. Bunun yerine, malt kullanarak elde edilen parçayı buzdolabında vs stoklamak mumkunse süreç oldukça kolaylaşır. Bu kısım doğrudan (dme gibi) karışıma ilave edilir.

Malt üretimini biraya ilk başladığımda yapmıştım. Malt dediğimiz aslında çimlenmiş tahıl.
Üretip depolamasındaki zorluk sebebiyle kurutuluyor. Aslında yaş maltta pekala kullanılabilir.
Ama yaparken öğütüp malt torbasına eklemelisiniz.
Malt ile kuru tahıl arasında içerik farklılığı vardır tahılın çimlenme sırasında aktif hale gelen alfa ve beta amilaz enzimleri tahıldaki nişastayı şekere dönüştürür yani çimlenmiş bir arpa veya buğdayı yerseniz tatlı gelecektir. Malt biracılıkta şeker kaynağı olarak kullanılıyor. Yeşil maltı fırında 60 derecelerde uzun sure tutabilirseniz kurutabilirsiniz kurutma sırasında fırını bir parmak açık tutmak faydalı olur. Yeşil maltı sıcak 120 derecelik ortama hızlıca sokarak karamelsi maltlar yapılıyor. Arpa bulmanın zorluğu sebebiyle buğday ile başlanabilir ama markette bulacağınız buğdaylar genelde aşurelik buğdaylar oluyor ve kabuğu alınmış buğdaylar çimlenmiyor bu sebeple organik buğday bulmakta fayda var. Buğdayı çok az bir su ile ıslatmak lâzım ıslak olunca ve sıkışık tutulunca ev ortamında hızla küfleniyor. Çimlendirdikten sonra fırında biraz kurutup buz dolabına koyabilirsiniz.

1 Like