Maltları nasıl ekleme yapıyorsunuz ?

Hazırladığınız şerbetin içine maltı nasıl ekleme yapıyorsunuz ?

malt derken

DME ve LME değil onları biliyorum sadece normal tane arpa maltını merak ediyorum, ayrıca neden 67 derecede demleme yapıyoruz ?

Arpa maltindaki nisastanin mayalarin tuketebilecegi basit sekere donusmesi icin mayseleme yapiliyor dme ve lme de oyle uretiliyor zaten

neden 67 derece bilmiyorum daha doğrusu benim değil bilimin belirlediği bir rakam ama benim daha önce denemelerim oldu. örnek: Gerçek bir lager denemesi .

Baştan sona okudumda, çokta güzel bir iş çıkartmışsınız, en son hali oldukça lezzetli bir bira gibi duruyor.

Kabaca açıklayacak olursak, maltın içerisindeki kompleks şekerleri parçalayan enzimlerin çalışması için belirli sıcaklık aralıkları var, bu yüzden mayşeleme sıcaklığını bu enzimlerin optimum çalışması için gereken sıcaklıkta yapmaya çalışıyoruz.

Üşenmem okurum derseniz buyrun :slight_smile:

peki maltı demler gibi değilde iyice parçalayıp, bir pakete koyup mayalanmakta olan şerbetin içine atsak bu yöntem çokmu yanlış olur.

Mayaların tükebileceği en kompleks karbonhidratı maltoz olarak nitelendirebiliriz. Arpadaki karbonhidrat ise mayşeyleme yapılmazsa nişastadır, yani mayanın tüketemeyeceği komplekslikte bir karbonhidrattır. Bu sebeple sonuç vereceğini düşünmüyorum.

Öte yandan mayşeyleme için okuduğum kadarıyla, önce çimlendirme başlatılıyor ve böylelikle amilaz enziminin arpa tohumlarında oluşması sağlanıyor. Daha sonra yukarıda bahsi geçen sabit sıcaklıkta amilaz enziminin aktivitesi azami düzeye getiriliyor. Böylelikle arpadaki nişasta amilaz enziminin yardımıyla maltoza dönüşüyor. Başka bir değişle bu prosesle mayanın tüketebileceği komplekslikte bir karbonhidrat elde edilmiş oluyor.

1 Beğeni