Master Pint Czech Pilsner - Arthur Dayne

(Ser Arthur Dayne) #1

Standart kuruluma bağlı kalarak 1 kg şekerle ve kitin kendi mayası ile kuruldu.

Better Brew ile karşılaştıracak olursak bunun daha gövdesiz olduğu söylenebilir. BB’yi ben bir kaç litre daha az kurmuştum tablodan da anlaşıldığı gibi. Beklenen epey süreye rağmen köpük kalıcı değil. Gazlanma mevcut. Bir de bu kit ile ben SKOL şişelerini test etmiş oldum. Tamamını SKOL şişelerine şişeledim ve sorun yaşamadım. Bence gazlanma yeterli.

Diğer açtığım konuya bakanlar Better Brew Pilsner’e göre daha bulanık olduğunu görebilir. İkisi de içilmeden evvel 2-3 saat dolapta bekletildi ve son 1 saat ise buzluğa alındılar.

Sonuç olarak bu kiti bence DME ile kurmalı ama o zamanda maliyet olarak ne kadar anlamı kalır bilemedim. Gerçi ben işe maliyet olarak bakan biri değilim ama bu forumda birinin reçetesinden gördüğümden hevesle herşeyi ben de TL olarak tablolarıma yazıyorum. 500 GR DME ile belki daha güzel bir bira olabilir. Şu haliyle benden 10 üzerinden 7 alır. SKOL ya da Marmara GOLD gibi biralara yakın bir ürün ama meyvemsi tatlar az da olsa halen mevcut. Şişeleme üzerinden 45 güne yakın geçmiş. Fermentasyon genelde 21-22 civarında gerçekleşmişti.

Benim nacizane yorumum, bu ucuz kitlerden Better Brew’ın daha iyi sonuçlar verdiği yönünde. Aşağı 1 kg kit ile kurulan Better Brew Pilsner resmini de koyuyorum karşılaştırma için.

Bu arada resimler yan döndü kusura bakmayın. PC’de böyle değiller aslında :smile:

(evbiracısı) #2

10 üzerinden 7 iddalıymış :smile: hemde kendi mayası ya :scream:

Şaka bir yana eline sağlık, merak eden arkadaşlara yardımcı olacaktır. Bende abidik gubidik denemelerimi ucuz kitlerle yapmayı tercih ediyorum. İlk 15 gün içinde zor dibini gördüğüm kitler oldu ama bir buçuk ay içinde misafirlerimin severek içtiği biralara döndüler.

Bu arada Marmara gold en iyi seri üretim yerli Lagerlerden bence. Ucuz olmasının nedeni alkol oranı düşük olduğundan sanırım. Tuborg gold %5, Marmara gold %4.1 di yanlış hatırlamıyorsam. Twits off olmasalar marketten sırf Marmara gold ve weihenstephaner alırdım. Şu an carlsberg alıyorum onun yerine şişe yi de kullanabilmek için.

(Ser Arthur Dayne) #3

Aslında 6 ya da 6.5 gibi bir not da verilebilir ama ben kendim kiti 23 litreye kurduğumdan fazla üzerine gitmek istemedim. belki 19-20 litre gibi kurulsa daha gövdeli bir bira olabilirdi. İnsan 1.5 ay sonra bir tık daha iyi bir gövde bekliyor. Şu haliyle satış sayfasındaki eleştiriyi hakediyor mu? Ben sanmıyorum ama aman aman bir bira da değil. 1 ay daha beklesek ne olur bilemem ama sürekli bira yapıyorum arada bir de içmem lazım. 45 gün şansını verdim.

Özellikle SKOL sevenler için bence benzer bir tad sunuyor bu bira. Marmara Gold ben de çok severim ve bence Efes’in diğer çoğu birasından iyidir. Alkol oranı da 4,1 ya da 4,4 evet. Haklısınız.

Sonuç olarak bence bu kiti 19-20 lt gibi kurmak lazım ya da dışardan malt özü ile desteklemek lazım. Gönlümden 7 koptu. Kendi mayası da canavar gibi çalışıyor :blush: