Maya Besini (DAP)

Maya besini diye bir ürün var, DAP isminde bir gübre. Diamonyum fosfat. Kullanan deneyen, bilgisi veya fikri olan var mı?

Bira yapımında maya besini kullanılmaz* :slight_smile: Maya ihtiyacı olan aminoasit ve proteinleri malttan veya malt özünden alır.

Maya besini, bu tür aminoasitlerin az miktarda bulunduğu ve çoğunlukla basit şekerden ibaret olan üzüm suyunda, sadece şarap yapılırken kullanılabilir.

Bira yapımında kullanmanız faydalı olmadığı gibi, toplam protein miktarını arttırarak soğuk bulanıklığına, mayanın çökmemesine veya tarifinizdeki hammadde miktarına göre daha olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Bir de şu konuda uyarmam gerekli. Maya besinini görmüş olabileceğiniz siteleri tahmin edebiliyorum. Bu siteler ya bu maya besini ve türevlerinin tam içeriğini yazmazlar ya da düşük saflıkta kimyasal satarlar.

Örneğin DAP (diamonyum fosfat), toptan olarak 3 farklı saflık derecesinde tedarik edilebilir:

  1. Analitik saflık derecesi: Çok yüksek saflıkta, çok pahalı ve sadece laboratuvar kullanımı için,
  2. Gıda saflık derecesi: Yüksek saflıkta, pahalı ve sadece gıda kullanımı için,
  3. Gübre saflık derecesi: Düşük saflıkta, ucuz ve sadece tarla kullanımı için,

Saflık derecesi düştükçe ürünün içindeki diğer kimyasallar ve varsa ağır metaller artar. Bir noktadan sonra gıda olarak kullanımına uygun değildir.

Özellikle şarap ve rakı yapımı için hammadde satan sitelerin neredeyse tamamı gübre olarak aldıkları DAP’ı gıda maddesi olarak satıyor.

Birada maya besini kullanılmadığı için pek sorun yok, ama şarap yapıyorsanız:

  • Ya güvendiğiniz ve kaynağını belgeleyebilen bir yerden alışveriş edin,
  • Ya da herhangi bir zirai ilaç bayisine gidip gübre saflığında DAP’ı oradan kendiniz alın. Bir miktar zehirlenirsiniz ama en azından paranızı bu uyanıklara kaptırmamış olursunuz :wink:

*Belki bir istisna olarak Servomyces maya besini olarak düşünülebilir. Ölü mayadan yapılan bu ürün eğer tarifiniz çok miktarda rafine şeker (sukroz, glukoz vb) içeriyorsa işe yarayacaktır. Fakat genel kullanımda, yani yeterince malt veya malt özü içeren tariflerde gereksizdir.

12 Beğeni