Maya Besini Deneyi

(Oguz) #1

Yeni bir makale. Paylaşayım burdan. Butikbira da da görsek güzel olur.

http://brulosophy.com/2018/08/27/the-yeast-nutrient-effect-exbeeriment-results/

Ben şundan aldım Lager yaparken kullancam bakalım :thinking:

Türkiyede besin diye satılan bişeyler var ama pastacılık için diye düşünüyorum.

(Taylan Özdere) #2

Maya besini zaten stokta var :arrow_down: :wink:

Bira yapımında maya besini kullanmanıza gerek yok. Mayanın ihtiyacı olan aminoasit ve proteinler zaten maltta veya malt özünde yeterince bulunur.

Maya besini genelde şarap yapımında kullanılır. Bunun sebebi üzüm suyunun çoğunlukla saf şeker olması ve mayanın ihtiyacı olan aminoasit ve proteinleri yeterli miktarda içermemesidir.

Bira yapımında ise maya besinine ihtiyacınız olabilecek tek durum malt veya malt özü yerine çok fazla miktarda saf şeker, örneğin kilolarca toz şeker, kullanırsanız ortaya çıkar. Bu durumda şerbetiniz üzüm şırasına benzer ve maya ihtiyacı olan aminoasit ve proteinleri alamaz.

Fakat kilolarca şeker basma zaten geçerli bir bira yapım yöntemi değil :slight_smile: Biranın tadı şekerden değil malttan gelir. Ne kadar şeker kullanırsanız bira tadından o kadar uzaklaşırsınız.

Toz şekerle, sadece alkol oranını arttırmak istediğiniz de bile maya besini olması için bir miktar malt özü kullanmanızı tavsiye ederim. 1:1 genelde iyi bir orandır. Yani kullanacağınız her 1 kg toz şeker için 1 kg malt özü gibi.

Makalenin sonuç kısmından:

Considering the hundreds of batches of good beer I’ve made without yeast nutrient, these results did little to convince me to change my current practices. However, as easy as it’d be for me to write-off the potential benefits of using yeast nutrient altogether, I’m not quite ready make that leap.

Elde edilen sonuçlar maya besini kullanmaya ikna edecek kadar güçlü değil. Fakat maya besini kullanmanın hiç faydasız olduğunu iddia etmek için de erken olabilir.

Bence ileri bira yapımı uygulamalarında, örneğin yüksek miktarda pirinç, mısır veya toz şeker kullanılan tariflerde maya besini belki yer bulabilir. Fakat bu tariflerde de yine en hesaplı maya besini malt olacaktır.

(Oguz) #3

Evet makaledeki test te düşük sıcaklıkta yapılmasına rağmen bir fark görülmemiş. Yüksek OG li barleywinw gibi bir tipte de denenbilir. Eğer maya nın stress olacağı bir ortamda bu besin yardımcı olacaksa.

Ben kit veya extract bira yapmıyorum artık Jet 30 sağolsun :wink: Besin açısından yeterlidir. Fermente edilebilir şeker malt tan olmak kaydıyla elime geçen herşeyide biraya atmaktan da çekinmem.

Benim maya besini kullanma niyetim öncelikle starter için ( evet dme den hazırlıyorum). Sebebi ise sıvı mayaların abd den gelirken ki durumlarından emin olamamam. Dondu mu ısındı mı, zaten bazen son kullanma tarihi geçiyor vs.
Starter ı 48 saat stirplate ile hazırlıyorum ama son 18 saati stirplate kapalı.
Her durumda iki kutu besinim var kullanacaz artık :grimacing: