Maya eklemeden önceki bekleme suresi

Herkese selam bugün ilk kitimin yapımına başladım. Kitapçıktaki her şeyi itinayla yaptım en son maya koyma kısmındayım ama sıcaklık 28 derecede yaklaşık yarım saattir. Etrafina buz poşeti sardım çabuk düşsün diye ama hala aynı. (oda sıcaklığı 22 civarı). Mayayi koymadan önce mutlaka 25 ve aşağısına düşmesini beklemeliyim degil mi? Bu bekleme süresi herhangi bir sorun oluşturur mu? Bir de damacana suyu ekledikten sonra hemen calkalama işlemini yaptım. Erken mi yaptim bu işlemi? Yani maya için yeterli sıcaklığa düştüğünde tekrar calkalamak gerekir mi?

1 Beğeni

Selamlar. İlk kitimde 28 derecede hatta daha yüksekte mayayi attım ama hızla düşürmek gerek. Çok beklemek de iyi değil.

5 ila 15lt arası bir miktar suyu dolapta soğutup da, malt kitini koyduktan sonra bu, soğutulmuş su ile tamamlamadınız mı?

hayır kitapçığa göre yaptığım için öyle yapmadım. orada oda sıcaklığındaki damacanayı boşaltın yazıyordu. neyse biraz önce son bi çalkalama yapıp mayayı ekledim şuan kovadaki termometreye göre 23 civarında sıcaklık.

yaklaşık 45-60dk bekledi o şekilde. streç filmle deliği kapattım ama.

genelde 28 30 litrede ilk mayayı attım hep ama buzdolabına koydum. genelde 2 saate kadar bir sürede 25-22 derece arasına düşüyor. ben bir sıkıntı yaşamadım. ama genel olarak hiç kimse tavsiye etmiyor.