Maya uyandırmada topaklanma

Merhaba, acil olduğu için konu açıyorum.

Brewferm Ambriorix kuruyordum. Köpük açılmayınca içinden çıkan kurulum talimatlarına bakayım dedim. 150 ml suyu bardağı koyun diyordu. 15 dk sonra kovaya diyordu.

bardağı yanlışlıkla salladım ve topaklandı bir bölümü. Döktüm bu halde. Sorun olur mu acaba? Elimde başka maya da var yedekte takviye yapsam mı bilemedim.

Şimdiden teşekkürler.

Not: Kapağını kapatıp hava kilidini taktım.

1 Beğeni

Merhaba Numan,

Sonradan maya ekleme yapmanı tavsiye etmem çünkü tada ve kokuya olumsuz etkisi olabilir. Bence problem yaratmaz ama bir dahakine 500 ml ılık suya 2 çay kaşığı şeker atıp mayayıda normal kovaya boşaltır gibi suyun üstüne olabildiğince homojen dökmeye çalışın üztüne streçle kapatın. Kap geniş olursa iyi olur çokta geniş olmasın ama bu 2 litrelik saklama kapları her türlü iş görür. 1 saat bırakın mayayı iyice çökçün suya ondan sonra hafif kova çalkalar gibi bir tur çalkalayın sonra ekleyin gitsin koyvaya. biraz daha su ekleyin mayaları döktünkten sonra maya uyandırma kabına son kalan mayalarıda kovaya aktarın. Ben problem yaşamadım daha bu şekilde.

Sizin durumunuzla ilgili bence problem yaşamazsınız. Fermantasyon kovasını kapattıktan kaç saat geçti? son durumu nedir yani paylaşırsanız fikir yürütebiliriz.

1 Beğeni

İbrahim merhaba,

Gaz çıkışı tam süret başladı 6 saat sonra. Bundan sonra uyandırmam gerekirse bahsettiğin gibi 1 yol izlerim.

Teşekkürler.

2 Beğeni

Bence hem uyandırma hemde maya eklemeden önce 10 dk çalkalama yapın. Ben sürekli böyle kuruyorum en geç 4 saate başlıyor ve son sürat devam ediyor. Çalkalamada ki amaç: mayaların daha rahat çalışabilmesi için kovadaki çözünmüş oksikjen miktarını arttırmak. Uyandırma işlemi ise: verimli çalışmasını istediğimiz oksijenin havaya göre fazla olmadığı bir sıvı ortama girmeden önce bir nevi alıştırmak için.

Bence iki yöntemde uygulanmalı pişman etmez çok fazla uğraş da gerekmiyor ayrıca :slight_smile:

Ben teşekkür ederim. İyi günler.

2 Beğeni