Mayalama dolabı

merhaba biraseverler,
daha acemiyim fakat şu sıcaklık meselesi kafamı kurcaladı ve 2. kitten sonra yeni bir proje üzerinde çalışmaya başladım. babamın eski müzik seti satılınca müzik seti kabini boşa çıktı ve babam çöpe atmadan kabine el koydum. mayalama kovası tam içine oturuyordu. gerek forum gerek internnette yaptığım araştırmalar sonrasında peltierle bu işi yapabilirim inancıyla işe giriştim. 5 tabaka 5 cm strafor aldım slikonla güzelce kabinin dışına yapıştırdım. rast gele terasta perlitli sıva alçısı buldum. 2 gün sonra iyice sıvadım. bunun üzerine saten alçıyla da sıvayıp boyamayı düşünüyorum. maya kovasının altında bir boşluk var buraya şişeleme bittikten sonra şişeleri dizerim diyerek alt tablayı matkaba takılan yuvarlak testere yardımıyla kestim ve 3 adet fan yerleştirdim yukarıdaki hava sirkülasyonu aşağıya da verilmiş olacak. tabiki bu kadarla da bitmiyor. elektronik mühendisi bir arkadaşım var ona da rica ederek peltieri gerekli sıcaklıklarda çalıştıracak gerekli sıcaklıklarda devre dışı bırakacak bir yazılım yazmasını istedim. büyük ihtimal bayram sonu hazır olacak. projenin şu an için tamamlanan kısımlarını elimden geldiğince resimledim. eleştirilerinizi önerileriniz bekliyorum.

4 Beğeni

Selamlar,

Böyle projelerin olmasi cok guzel. Ben de fermentasyon dolabi projeme peltier sogutucu ile baslamak istedim ama yaptigim arastirmalar yazin cok sicak zamanlarda 23 litrelik bir hacmi sogutmak icin 4-5 peltier kullanmami ve bu peltierlerin cekecegi elektrigin bir buzdolabindan daha fazla olduguna işaret etti ve bu yuzden ikinci el buzdolabi aramaya yoneldim. 125 liraya bulunca da kacirmadim aldim hemen.

Projenizi tamamladiktan sonra bulgularinizi - setup maliyeti, calistirma maliyeti ve 23 litrelik bir volumeu istediginiz sicakliga indirme zamani gibi - burda paylasabilirseniz cok sevinirim. Eger benim hesaplarimda bir yanlislik varsa ikinci dolabimi sizin yaptiginiz sekilde yapmak isterim.

Iyi mayalamalar :blush:

Tesekkur ederim fikirleriniz icin dolabi peltier temini ve yazilim zamanina kadar 5 litrelik buz yapip asagidaki bolmeye koymayi dusunuyorum fanlari ters calistirip soguk havayi uste atmayi planliyorum. Bu gozlemimi deneyimledikten sonra burada paylasirim.

Nefis proje. Ben de peltier ve ardiuno yapayım diye düşünmüştüm ama iç sesim bana aynen şunu söyledi:
“Eğer bu kadar basit bir fikir verimli/kullanışlı/başarılı/ekonomik olsaydı mutlaka bu güne kadar birileri yapardı” Sizin sonuçlarınızı merakla bekliyor olacağım. Bir sorum var. Alttaki boşluk/fotoğraflarda göremiyorum nasıl bir boşluk? Şerit termometre görünebilecel mi mesela? Fanlar çok iyi fikirmiş ama ben çok sevdim dolabı :slight_smile:

Kova hic bisekilde gorunmuyor hocam sicakligi devre uzerinde olan termometre ile kontrol edecegim. Sensoru dolabin orta kismina takacagim. Alttaki boslukta siseler olacak. Orayi da yine straforla kapatacagim

Peltier ile denemiş biri olarak söylüyorum. 2 tanesi ise yaramıyor. En az 10 tane felan bağlamak lazım. Ayrıca peltier çok fazla isi üretiyor ve ortamı ısıtıyor. Peltier bu işe pek uygun değil.

2 Beğeni

Degerli fikriniz icin tesekkur ederim bu proje icin oneriniz varmi