Mayalama Püf Noktaları

(Alper Kanat) #1

Selam,

Dün gece Smuggler’s ve Coopers IPA kurdum. Yaşadığım problemlerle ilgili fikrinizi almak istiyorum.

• DME’yi soğuk suda çözmenin daha kolay olduğu yazıyor her yerde. Coopers IPA’yı damacanada yaptığım için 2 DME + 300 gr şekeri bir kapta çözüp damacanaya eklemeye karar verdim. Damacananın başlangıç sıcaklığını düşürmek için kenarda tuttuğum 3 lt soğuk suyla (tüm gün buzdolabında bekledi) 2 paket DME ve şekeri çözmem yaklaşık 45 dk, 1 saat civarı vaktimi aldı. Neyi yanlış yapıyorum? Kaynar suyla daha rahat çözülüyor gibi DME?

• Bizim ev genel olarak sıcak bir ev. 25-26 'C civarı oluyor ortalamada. Bu nedenle kova ve damacana için 1.5 lt’lik 4 şişe ayarlamıştım ancak kovanın da damacananın da başlangıç sıcaklarını ancak 24-27 bandına indirebildim. Suyun çoğunu oda sıcaklığındaki damacana suyuyla tamamladım. Evde leğen ya da küvet olmadığından ciddi anlamda zorlanıyorum başlangıç ısısını 20’e düşürmekte. En son kovanın etrafına fermantasyon için hazırladığım 1.5 lt’lik 2 buz şişesini koydum da kova ancak öyle 25’e inebildi.

• Starsun işini sanırım abartıyorum biraz. Kova ve damacananın içine dışını her yerini siliyorum onla ama sonrasında farklı işler yaparken (su kaynat, ısı ölç, şeker tart vs…) ellerimi yıkayıp kurulayıp tekrar starsun’layıp kapağa, hava kilidine vs öyle dokunuyorum. Şu an ellerim bir acayip :slight_smile: Daha önce de soyuluyordu falan. Siz nasıl yapıyorsunuz bu işi? Hijyenik olmanın asgarisi nedir? Örneğin ısı ölçümü yaparken starsunlayıp daldırdım termometreyi. Sonra kenardaki bir kaba koydum. Her daldırışımda yeniden starsunladım ama her yer köpük oluyor, o köpükler biraya giriyor vs… Ben mi çok abartıyorum? Bir kere starsun’ladıktan sonra gerek yok belki de tekrar yapmaya?

• Son 3-4 gün damacanaya şerbetçiotu ekleyeceğim. Elimde çamaşırlar için kullanılan delikli torbalar var ama fazla gözenekli sanki? Daha önce hiç şerbetçiotu ile çalışmadığım için emin olamadım. Tülbent kullansam nasıl çıkaracağım soru işareti. Gerçi şerbetçiotunu doğrudan atsam aktarma çubuğu onun tortusunu almadan aktarım yapar mı acaba?

• Fermantasyon dolabına biraz müdahele etmem gerekebilir ufak bir işlem için. Ancak bunun için kova ve damacanayı çıkarmam gerekiyor. Fermantasyon devam ederken hareket ettirmek mayalara zararlı mı? Bana farketmez gibi geliyor ama sormak istedim.

• Bu arada hava kilidini takıp öyle dolaba yerleştirmek hataymış; bunu da öğrenmiş oldum. Çünkü hareket ettirir ettirmez basınçla hava kilidindeki su kovanın içine kaçıyor. Dolayısıyla nihai yerlerine koyduktan sonra starsun’lı sudan ekleme yapmak durumunda kaldım. Sanırım en sağlıklısı yerine koyduktan sonra hava kilidini takmak. Hareket ettirilecekse de çıkarmak. (ne kadar sağlıklı çıkarmak emin değilim ama…?)

(Boo Beer) #2

Aslında temizlik konusnda doğru olanı yapıyorsunuz. Ben bir leğende pbw li su bekletip tezgah dahil her dokunacağım aleti (ki buna konserve açacağı dahil) pbw ile temizliyorum, sonra durluyorum. Daha sonra fısfıs ile starsun sıkıyorum.

Mesela telefon çaldı baktınız konuştunuz kapattıktan sonra elinizi tekrar temizleyip starsun sıkmak gerekir. Bunun gibi ince detaylar var. Fakat elinize bu tür temizlik malzemeleri yan etki yapıyorsa ameliyat eldiveni kullanmanızı öneririm. Ben bu şekilde yapıyorum. Temizliğin fazlası zarar göstermez :slight_smile: Aksine riskleri azaltır. El çabukluğu oluştukça eskiden 2 saatte yapılan işler ileriki zamanlarda dahada hızlanabiliyor.

DME konusunda ise ben 20 derecedeki suda DME yi rahat çözdüm. Fakat şekeri her halukarda sıcak suda çözmek gerekir. Soğuk suda şeker daha geç çözünür.

Sıcaklık için eğer soğutucu bir dolabınız yoksa veya yapacak zaman-imkan yok ise buz aküleri var. Bunları kovaya bantlayarak (maskeleme bantları var kağıttan, yapıştırması ve sökmesi kolay, iz bırakmaz) ve eridikçe değiştirerek belirli aralıkta tutabilirsiniz kovanızı.

Şerbetçiotu için tülbent en makul olanı veya poşet çay yapmak için poşetler var bunları kullanabilirsiniz.

Kovayı hareket ettirmek, fazla sarsmamak kaydı ile herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Bende balkona taşımıştım sıcaklığı düşüremeyince, fakat kaldırıp indirmek hava kilidindeki suyun ters basınç ile kovanın içine dolmasına neden olur. Başlarda sıvı temiz olsada sonradan kaçarsa o kadar titizlikle yapılan karışımın bozulmasına neden olabilir. Nihai yerine koyduktan sonra hava kilidinin takılması daha iyi gibi duruyor :slight_smile:

(evbiracisi1) #3

Merhaba.
DME’ yi soğuk suda blender ile 1 dakika da çözebilirsiniz. Çok pratik ve kolay oluyor.

(Boo Beer) #4

İlk defa blender fikrini duydum :smiley: Yeterli hijyen sağlanırsa buda olabilir tabiki.

(evbiracisi1) #5

Starsanlı suda bekletip, suyla temas etmeyen kısımlarını da fısfısla arındırabilirsiniz. Aynı işlem mikserle de yapılıyor :slight_smile:

Yaptıktan sonra göreceksiniz ki süper bi icat :slight_smile:

(alkan_d) #6

Mayşe sıcaklığını 20 civarına indirmek için ben şöyle yapıyorum: 5 tane 1,5 litre, 2 tane de 5 litrelik su alıyorum. 5 litreliklerin bir tanesi dışında geri kalanı buzdolabında soğutuyorum (4-5 dereceye iniyorlar) ve 20 litreye bu sularla tamamlıyorum, hep de 19-21 arası bir sıcaklık oluyor.

Şerbetçiotu eklerken peynir süzme bezi, kadın çorabı ya da tülbent kullanmanızı öneririm. Topak haldeki şerbetçiotları dolum sırasında şişeleme çubuğunu tıkıyor. Bir de kullandığınız şerbetçi otu torbasına bir ağırlık bağlayın ki dibe çöküp temas alanı artsın.

(Alper Kanat) #7

Bu arada şerbetçiotları için şunu starsun’dan geçirdikten sonra doğrudan kovaya atsak nasıl olur?