Mayalanma problemi

Selam Arkadaşlar,

Hevesle kurduğum, smugglers special ale ve S-04 maya kullandığım kitimden, üzerinden 50 saat geçmesine rağmen hiç gaz çıkışı olmadı. Kurduğum kovanın gösterdiği sıcaklık 18-19 dereceyken şu anda 19-20 derece arası. İÖ 1034.

Birkaç sorum var:

• Ölçüm cihazlarını (ısı ve hidrometre), starsanlayıp, biraya batırdım. Acaba fazla starsan zarar vermiş olabilir mi?
  • 24 saat sonra, kovanın ve kapağın birleşim yerlerini bantladım (şüphe üzerine). Acaba hava almış olması biraya zarar vermiş olabilir mi?
  • S-04’ü attığım an, şerbetin sıcaklığı 20 dereceydi ve uyandırma yapmadım. Bu sıcaklıkta uyandırma yapmalı mıydım?
  • Bir adet daha S-04 ve 0,5kg kuru malt özüm var. Uyandırma yapıp, bu ikisini kovaya koysam bir faydası olur mu?
  • Kovayı temizlediğim starsanı, plastik şişeye koyduğum zaman bulanık bir görüntüsü olduğunu farkettim. Halbuki daha önceleri şeffaf olarak hatırlıyorum. Starsan etkisini yitirmiş olabilir mi veya son kullanma tarihi var mıdır?

Teşekkürler.

Edit: son soru eklendi.

Köpüklenme var mıydı yüzeyde?

Şerbetin yüzdeyin de mi? hava almaması için hiç açmadım. Açıp bakmalı mıyım sizce?

köpük olmasının nasıl bir etkisi var acaba? çünkü benim de gaz çıkışım başlamadı bir gündür ve sabah baktığımda üstünde köpük de vardı. ayrıca şerbetin içinde beyaz tanecikler de tespit ettim

Sorularla başlayayım, Starsan -doğru ölçekte seyrelttiyseniz- biraya zarar vermez, seyreltilmedi ise sıkıntı çıkarabilir. S-04 ile hiç uyandırma yapmadım bugüne kadar, kuru olarak her sıcaklıkta (kendi çalışma aralığı) çalıştı.

Starsan’ı çeşme suyuyla yaptığında bulanık oluyor, içme suyunda 3. tura girdim bir bulanıklık yok. Metal parçalarda kullandığınız partiyi tek turda dökebilirsiniz.
Son kullanma tarihi için ise bir pH ölçer edinmek gerekir.

@mr.hankey
Köpüklenme kabaca bir gösterge; aslen, ölçüm aleti varsa bir yoğunluk ölçümü yapmak gerekir. 50 saattir yoğunluk değişmediyse sonraki adımlara geçmek gerekir (maya ekleme vb.). Maya eklerken ayrıca malt özü vb. eklemeye gerek yok keza daha mevcut şekerler bile tüketilmemiş demektir. O tip eklemeleri 2. fermantasyona alırken yapıyorlar.

Bahsettiğniz köpüğü göremedim. Starsan’ı uygun ölçekte koydum. Ölçüm cihazlarını, fermenterin temizliği sonrası ayrı kaba aktardığım starsan’lı suda yaptım. Yani ölçek uygun olmalı.

En iyisi bir OG ölçümü almak, başka türlü her tavsiye biraz farazi olacak.

Öncellikle yardımınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Biraz önce aldığım ölçüm 1020 (başlangıçtan 14 eksik). Bu aslında fermentasyonun başladığı fakat, hava kaçırdığı için, hava kilidinden bişey gözlemleyemediğim anlamına mı geliyor?

Ölçüm kabına aldığım örneğin dibinde yoğun bir tortu gördüm (yaklaşık 2-3 cm kadar), bu normal birşey olarak varsayıyorum.

1 Beğeni

Evet hatta sonlanmak üzereymiş :slight_smile: Fermentis sitesinde S-04 için hızlı fermante eder diyor.

Tortu da şu an çok normal.

Bu kitin OG’si daha yüksek değil miydi?

Evet sorunu buldum, hava kilidinin içinde su yokmuş :smiley: 3 gün boyunca aldığı oksijenin bakalım nasıl bir etkisi olucak. Teşekkürler tekrar. Kitin OG si hakkında bi bilgim yok açıkçası.

2 Beğeni

İç Basınç dış basınçtan daha fazla olacağı için özellikle de fermantasyon bitmeden içeri oksijen girme olasılığı düşük görünüyor.

1 Beğeni