Mayalanma ve şişede durma süresi hakkında

(enes) #1

Merhabalar,
İlk biramı dün gece kurup mayalanmaya bıraktım ve 2-3 saatlik gözlemimde gaz çıkışı sağlanıyor ve çok güzel bir şekilde gidiyor sanıyorum.

Bir aksilik olmazsa Ağustos’un 3-4’ü gibi şişelemeye hazır olacak ama bu konu hakkında bir sorun var. Bu tarihden 4-5 gün sonra 16 günlüğüne şehir dışına çıkacağım için birayı şişeleyip de mi bırakmalıyım yoksa mayalanmaya devam mı etmeli bilmiyorum. Bu 16 günlük süreçte sıcaklığı dengeleyememe ihtimalim de olabilir.

Sıcaklığı dengeleyebildiğimi varsayarsak şişede durması mı bira için daha iyi(lezzetli) olur yoksa mayalanmaya devam etmesi mi?
Şişede durursa birada ne değişiklik olur?
Kovada kalırsa birada ne değişiklik olur?
Ayrıca;
Şişede dururken de sıcaklığı dengelemem gerekir mi? (Şişelenenlerin patlaması gibi sorunlar gördüm.)

Teşekkürler.

(Ahmet Gazioğlu) #2

Bitiş yoğunluğu önemli, sonra şişeleyin eğer fermantasyon devam ederse bekleyin, yoksa şişelerseniz patlayabilirler. Şişelerin beklediği sıcaklık 20 - 30 aralığında sorun olmuyor. Şişede olgunlaşması en az 14 gün sürüyor.

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #3

@brewmaster

Agustos 3-4 dedıgınız tarıhte kova henüz 14 günlük olmuş oluyor. Bu konuya ben katılmıyorum en az 21 gün beklemeli düşüncesindeyim.

Sıcaklıgı dengelersenız;

Kovada kalmaya devam etmelı. 16 gun sehır dısında olacaksanız eğer 30 gün eder kova süresi, ki benim 36-37 gün bekleyen kovam oldu. Isı sorunu olmadıgı muddetce sıfır sıkıntı hatta kova içerisindeki istenmeyen tüm şeylerin maya tarafından neredeyse tamamen yok edilmesi demek.

Şişeye koyarsanız 14 günlükken, ki 14 gün öncesinde 1 er gün arayla ölçüm yapıp degerlere bakmanız lazım. Eğer şişelenecek değere geldıyse şişelenebilir ama emin olamazsanız patlama riski var. Ki bir tane patlattım geçen sene, bir daha patlamaması için değil 14 gün 44 gün bekleyebilirim :smile:

Dedıgım gıbı ben olsam ısı sorunu olmayacaksa kovada bırakırım ve donunce şişelerim.

Son yaptığım tüm kovalar ( en az 6-7 kova ) en az 25 gün kova ve 2 ay şişe şeklinde ilerliyor. Ve sonuç şahane!

Kolay gelsin

(enes) #4

ki 14 gün öncesinde 1 er gün arayla ölçüm yapıp degerlere bakmanız lazım. Eğer şişelenecek değere geldıyse şişelenebilir ama emin olamazsanız patlama riski var.

Bu ölçümlerden bahseder misin? Neyi ölçüyoruz ve ne ile ölçüyoruz?

Son yaptığım tüm kovalar ( en az 6-7 kova ) en az 25 gün kova ve 2 ay şişe şeklinde ilerliyor. Ve sonuç şahane!

İlk postam olduğu için şişede 2 ay bekletmek zor olur, içilebilir olduğu ilk anda içmeye başlıycam :smiley:

Teşekkürler.

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #5

Her yaptığın ölçümde aynı değerleri görürsen eğer şişelemeye geçebilirsin fermantasyon bitti demektir.

En az 15 gün beklet o zaman, ziyan olmasın :slight_smile: