Mayalanmayı erken bitirme

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve 15 gün önce ilk pilsner lager kitimi kurdum stabil uygun görülen oda sıcaklıgında fermantasyona bıraktım ve 6 gün doygun ve tatmin edici bir gaz çıkışı oldu altıncı günün sonunda hava kilidi suyu sabitlendi yogunluk ölcümünü birkere yaptım 1010 seviyelerine yakındı fakat kiti kurarken ölcmeyi unuttugum için ikinci bir ölcüm yapmayı beklemedim ve fermante durdu bir kaç gün daha bekledim bir değişiklik olmadı 10. günde şişelemeye karar verdim şişeleme esnasında iyi bir bir tat ve renk gözlemledim kovanın dibinde 1 santim balcık misali kalıntı dışında kafaya takacak bir durumum olmadı. sizlerden ögrenmek istediğim gaz çıkışı dursada fermanteyi erkenmi bitirdim acaba birde 10 günde şişelediğim için daha şişede kaç gün bekletmeliyim saygılar.

1 Beğeni

Standart kit ve maya 7 günde fermentasyonu tamamlıyor. Fazla bekletmek tortuyu dibe çokturur bu da çok önemli değil. Güzel bir biranız olacak.

2 Beğeni

Oda socaklığında yazdığınıza göre 20 C civarı anlıyorum.
10.günde artık olgunlaşmıştır ve güzel biranız olur.

Bende bir keresinde yoğunluk 2 gün arayla eşitlendi. Kova 22-23 C de çalıştı.
Hava kilidi de eşitlendi ve 7. Günde şişelemiştim.
(Export pilsner kiti ve 2 dme 23 lt lik kurulumdu)

Tabi 7.günde şişeleyince şişede 14 gün bekledim.
25.günde bile rengi hala tam berrak değildi.

Gazı bol güzel bira idi.

Belki şişede 7 gün tamamladıktan sonra oda sıcaklığından daha serin yere alınırsa rengi daha berrak olur??:blush:

1 Beğeni

selamlar, en uygun konu bu gibi geldi bana, kusura bakmayınız…yeni üyeler konu açamıyor malum.

4 günde premium pilsner kitim için yaptığım hidrometre ölçümü sonucunda 1010’a yakın bir değer görüyorum. Adeta hidrometre batıyor. Sıcaklık normal değerlerde, (20-21 derecelerde seyrediyor) ancak checkvalf yavaşlamasına rağmen hala çalışıyor. Hava kaçağı falan yok…

hidrometre’yi yeni aldığımdan ilk ölçüm değerini bilemiyorum haliyle. Ama bu kadar hızlı değerin 1010 seviyelerine inmesi oldukça tuhaf bir durum sanırım.

aklıma gelen ilk şey, acaba az mı çalkaladık mayşeyi?