Mayaları "tokatlamak"

(volkan) #1

Kovada üç haftasını-10 gün fokurdadı- dolduran Kriek’i şişelemek için tezgaha koydum.Bir gün sonra tekrar baloncuk çıkarmaya başladı.Kovayı açtım ve baya krausen olduğunu gördüm.Şişilemekten vazgeçtim iki senedir ilk defa başıma geliyor.

Normalde lager maya ile yaptığım kitleri kova da bir haftayı doldurduğunda hava almayacak şekilde kovayı sağa ve sola hareket ettirdiğimde(gerek ama olsun) gaz çıkışı ttekrar başlayıp bir hafta daha sürüyordu ama bu ale maya da sıcaklıkta normal olmasına rağmen ilk defa başıma geldi.

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Tezgaha koymak için kovayı kaldırıp tekrar düz zemine koyunca kovanın tabanındaki hareketten kaynaklı içerideki mevcut hava dışarı doğru çıkışa geçiyor, belli bir zaman sonra da duruyor. Bu konuyla ilgili tavsiyem şişeleme işlemlerine başlamadan 1-1.5 sat önceden kovayı tezgaha koymak.
Yani fermantasyon yeniden başlamıyor.
Ölçüm yapmıyorsanız bile 3 haftada işlem bitmiştir diyebilirim, boşa vazgeçmeseydiniz keşke.

(volkan) #3

Yok hocam,kova da yoğun oran da krausen var açıp baktım.Kovayı kaldırdığında da içeri hava girişi ol madı.İki gün oldu gaz çıkışı hızlı bir şekilde devam ediyor.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Krausen geçen 3 haftadaki fermantasyon sırasında oluşmuştur.
Kovayı kaldırınca hava girişi olmaz fakat kova tabanı ağırlıktan sarkıp içeride bir hava hareketi oluşturur. Hatta hızlı kaldırıldığında bu hareketle hava kilidindeki suyu bile vakumlayabilir.
Yani mevcut hava geri çekilip taban düzleşince yeniden yukarı yönde itilir, buda kilitteki suyu fokurdatır.

Hava kilidini çok kısa süreli çıkartıp içerideki havayı kaçırıp hemen yerine tak bak bakalım tekrar fokurdama başlayacak mı? :slight_smile:

(volkan) #5

Evet,ben de bunu bildiğim için hızlı kaldırmadım ve hava girmedi ki içeri giren hava miktarı çok düşük.
Az önce eve sordum gaz çıkışı devam ediyormuş- üçüncü gün.
Ayrıca iki yıldır şişeleme öncesi beş santim krausen ben hiç görmedim.:astonished: ısı benim farketmediğim bir aralık düştü diye düşünsem de en fazla 18 derece olmuştur.
Forumda bu konu konuşuldu “fermentasyonunun durması” diye ama muhabbet pek iyi bitmemişti.

(Şişede Enaz BİRAY) #6

Peki dostum, sen beklemeye devam et veya bir hidrometre alıp ölçüm yap ve bittiğini gör, nasıl istersen.
Keyif senin, bira senin. :slight_smile:

(volkan) #7

Teşekkür ettim.İki ay sonra tam tahıla geçtiğim de alacağım :slight_smile: bir hafta sonra şişelerim artık.

(Mehmet Zelluhoğlu) #8

Arkadaslar ben yeni katildim. Bir konuda acil bilginize basvurmak istiyorum. Baslangic setinden cikan PİLSENER BİRA KİTİ ile gonderilen mayanin cinsi nedir ve en onemlisi kac derece araliginda bekletmem gerekiyor ? Suan 22-23 derece seviyelerinde .

(Adnan) #9

S-33 türevi bir ale mayasıdır. 18-25 c geniş aralığında iş görür. Ancak mümkün olduğu kadar 22 c nin altında tutmakta fayda var. 23 c nin üstüne kesinlikle çıkarmazsanız ciddi bir sıkıntıyla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Saygılar.

(Mehmet Zelluhoğlu) #10

Teşekkür ediyorum , bir iki soru daha sorsam :smiley:

1- Hava kilidindeki fokurdamalarin arada kesilmesi normal sanirim ? Dun aksama eve gelip baktigimda fokurdadigini gormedim ,

2- Kovada mi bekleteyim 3-4 hata yoksa toplam sure olarak mi ? Kova - Siseleme - sogutma vs ?

3- İdeal oda sicakligi 20-24 derece araliginda mi birakayim odayi ? Ona gore isitma veya sogutma yapayim odaya ?

4- Bidonun uzerindeki serit termometrenin resmini cekip yukledim bakarsaniz sevinirim, sanirim Mavi renk icindeki sivinin sicakligi gosteriyor?

(Şişede Enaz BİRAY) #11

Her sorunuzun cevabı forum içinde mevcut, sağ üstteki büyüteç ikonlu arama tuşunu kullanmayı ve Yeni Başlayanların Soruları başlığını tepeden tırnağa okumanızı öneririm. Hatta bu tarz sorularınızı o başlık altında yazarsanız daha hızlı cevap alabilirsiniz.

Yinede ilk heyecanınızı kırmamak adına;

1- Normal
2- Hidrometreyle ölçüm yapmıyorsanız kovada 3 hafta, şişeledikten sonra 4 hafta oda sıcaklığı (19-25 aralığı), sonra içeceğiniz kadarı dolaba alıp soğutarak içme şeklinde.
3- Oda sıcaklığından çok sizi ilgilendiren kova iç sıcaklığı, kova üstündeki şerit termometre yardımcı olacaktır, 20-21 derece idealdir. Oda ısısıyla kontrol sağlanamıyorsa; Soğutucu Kutu Yapımı
4- Kovanız 22 derecede ve 23 e doğru artışa geçmekte. Yapışkan Şerit Termometre Nasıl Okunur?