Mayanın bozulup bozulmadığı öldüğü nasil anlasilir?

(cbaykal) #1

Merhaba,
dun aksam tam tahildan ikinci denememi yaptim ve elimdeki US-05 mayayi kullandim. Ama mayanin paketi daha once iki defa acilmisti, ilki 3-4 ay once kitten kurarken, ikincisi gecen hafta tam tahildan yaparken kullandim.

Sabah baktigimda fokurdamayi goremedim, o yuzden biraz killaniyorum.

Mayanin paketini sera strece iyice sarip, icinde pirinc bulunan agzi sıkı kapalı kucuk bir kavanozda buzdolabinin kapaginda saklamistim bu kadar zaman.

Mayalari eklemedn once uyandirmaya calistim ama uyandilar mi anlayamadim. Uyandirmada yarim bardak suda 30 dk beklediler, sonra suyun uzrinde cok az bir kopuk vardi, ama ben bardagi biraz da karistirmistim.

Yorumlar icin simdiden tesekkurler.

(cbaykal) #3

Benim mayalar harekete gecmis… Sun an her iki saniyede bir fokurduyor… Ama bu mayalari nasil saklamak gerekiyor omurleri ne kadar bilgisi olan varsa ve payasirsa sevinirim.

(alkan_d) #4

Fermentis “10 derecenin altında paketi açılmadığı takdirde 2 seneye kadar saklanabilir” diyor.

Açıldığı takdirde şartlar ne olmalı bilmiyorum.

Mayanın yaşayıp yaşamadığını, yaşıyorsa ne kadarı hayatta ve mayşe için yeterli mi değil mi nasıl anlarız kısmı da önemli. Bilen birileri aydınlatırsa ben de 3 aydır aşağı yukarı 15 derecede beklettiğim mayalardan umudumu kesip kesmeyeceğimi öğrenebilirim.

(cem) #5

Detaylı açıklama yapacak vaktim yok ama ingilizce kaynak paylaşabilirim.

Brewer’s Lab Handbook

(biraci) #6

Ben de şunu paylaşayım:
http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Buradan elinizdeki kuru mayanın (eğer uygun koşullarda saklanmış ise) yaptığınız biraya yeterli gelip gelmeyeceğini biranın tipi, hacmi, OG değeri ve maya pakedinin üretim tarihinden yola çıkarak (Fermentis mayaların üretim tarihi pakette yazan son kullanma tarihinden 2 yıl öncedir) hesaplatabilirsiniz.
Maya durdukça içindeki canlı hücre sayısı azalıyor, 2 senedir bekleyen pakette kabaca yarısı ölmüş oluyor mesela.
3 aydır 15 derecede bekliyorsa (kafadan atarsak) 45 aydır uygun koşulda bekliyor diyebiliriz belki :slight_smile: Ama tabi asıl önemli parametre aldıktan sonra değil de mayanın üretim tarihinden itibaren ne kadar süre geçtiği.

(alkan_d) #7

Teşekkür ederim, baya baya bayaaa detaylı bilgiler varmış :slight_smile:

(alkan_d) #8

Bunu telefondan açamadım, bilgisayardan bakayım bir ara.

Peki asıl soru: siz olsaydınız risk alıp bu mayaları kullanır mıydınız?

(biraci) #9

3 aydır paket açık beklemişse kullanmazdım. Paket kapalı beklemişse kullanırdım :slight_smile: