Mayşeyi Uzun Süreli Kaynatmak?


(Nicola Larini) #1

Arkadaşlar bildiğiniz üzere biz kitimizi hazırlarken 2 litre kaynar su kullanıyoruz, şekeri veya kme’yi çözdürdükten sonra maltımızı ve suyumuzu ekliyor fermantasyona başlıyoruz fakat yabancı youtube kanallarını izlediğimde mayşeyi hazırladıktan sonra bir saat civarı kaynatıyorlar. Bunun sebebi nedir?


Neden Tam Tahıl (All Grain) ?
(biraci) #2

Belli başlı sebeplerini yazayım:

  1. Acılık amaçlı kullanılan şerbetçiotlarındaki alfa asitlerin izomerizasyona ihtiyacı var, kaynattıkça acılık veriyorlar, ne kadar uzun süre kaynatırsanız o kadar artıyor acılıkları. Tipik olarak 1 saat kaynatma uygun oluyor acılık amaçlı.
  2. Mayşedeki istenmeyen proteinler kaynatınca birleşiyorlar, uzun molekül zincirleri oluşturup topaklanıyorlar. Daha sonra bunlar fermantasyon aşamasında kovanın dibine çöküp tortuyu oluşturuyorlar. (Hot break deniyor buna)
  3. Mayşeleme ile belli bir yere kadar yoğunluk elde edebiliyorsunuz, kaynatma ile fazla suyu buharlaştırıp OG değerini yükseltiyorsunuz.
  4. Sanitasyon :slight_smile: Gerçi bunun için 1 saat kaynatmaya gerek yok.
  5. Malttan gelen DMS (Dimetil sülfat) gibi istenmeyen bileşikler kaynatma esnasında uçuyor, temiz bir içim oluyor.
  6. Kaynatma ile Maillard reaksiyonları ve karamelizasyon aracılığı ile hoş aromalar oluşuyor

(Okan Ozsekerci) #3

Merhabalar,
Ayni soru benimde aklima takildi, amazon dan aldigim bir kitapta yarim saat ila 1 saat arasi kaynatmakla herzaman daha basarili sonuclar alacaginiz yaziyor, hatta kaynatma gerektirmeyen bira kitlerini kullandiginizda bile kaynatmayi tavsiye ediyor, bende burada yeniyim, ogreniyorum, fark ne kadar olur bilemiyirum ama paylasayim dedim, sanirim ayni kitten bir kere kaynatmadan bir kerede kaynatarak yapmak gerekki fark ortaya ciksin


(cem) #4

soruyla alakasız olacak ama bir kaç defa gördüğüm için terminolji olarak ufak bir düzeltme yapmak isterim.
Mayşe (Meş, Mash) Malt ve su karışımına denir. Bunu süzüp küspeyi (spent grain) ayırıp da elde ettiğiniz sıvı ise şıradır (wort). Kaynattığınız bu şıradır.