Mercimekli lager denemek istiyorum

(.) #1

Merhaba

Geçenlerde indirim olunca muntons premium lager kit almıştım. Bunu da havaların soğuması sebebiyle sorun olmaz düşüncesi ile lager mayası ile yapmaya karar verdim yanında da bir paket sotlu dme aldım. Buraya kadar sorun yok ama sonra kardeşimin verdiği fikirden yola çıkarak mercimek ve nohut ile bu sıvı kitleri modifiye etsem ne olur diye düşünmeye başladım. Küçük bir parca Nohut suda bekletince çimlendi ama bir taraftanda bozulup yapışkan bi hale geldi bu sebeple nohutu kullanmakta kararsız kaldım. 1kg Yeşil mercimek suya koyup cimlendirmeye başladım. Ama bu da bozulsun istemiyorum ilaveten nohutu da yine 1 kilo maltlaştırıp eklemek istiyorum. Lager mayayla kapalı balkonda yavaş bir mayalanma olsun istiyorum. Bu konuda deneyimli olan arkadaşların deneyim ve yorumlarına ihtiyacım var.

(ersoy) #2

Valla bravo, böyle şeyleri düşünmek bile çok güzel. Küçük bir araştırma, mercimekte %2 şeker olduğu, dönüştürülebilir nişasta ise bulunmadığı sonucunu verdi. Yani mercimeği maltlamaya çalışmanın anlamı yok, çünkü maltlanmayla şekere dönüşecek nişasta yok. Kaynatıp elde edilen suyu bira yapımında kullanmanın önü hala açık. Nohut ve bezelye daha uygun görünüyor ama bunların hiçbiri %100 kullanılamıyor. Aynı küçük araştırmada ayrıntı paylaşılmamış bir hummus birası ve %20si kırmızı mercimekten oluşan bir cream ale buldum. Alkol yasağı günlerinde Al Capone çetesi tarafından üretildiği iddia edilen bir bezelye birasına ait olduğu söylenen reçeteler de var ama moonshine dururken niye bira üretilsin veya her durumda bezelyeden daha ucuz onca tahıl varken neden bezelye kullanılsın? Bu pek inandırıcı gelmiyor doğrusu.

(arslant) #3

Deneyimim yok ama yabancı bir forumda okuduğumdan alıntı yapacağım.

karşıt fikir ise şöyle…

(Akgün Günay) #4

Ben denemedim ama belki yardımcı olur.

(.) #5

@ers @magunay ve @arslanturegun yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ersoy doğru bir yorumda bulunmuş. Hakikaten besin değeri analizini çıkarınca arpa ile mercimek arasında ciddi oranda karbonhidrat oranı açısından fark var. Burada mercimek’e karbonhidrat kaynağı muamelesi yapmak uygun görünmüyor. Ama fındıklı bir aroma verdiğinden bahsedilmiş.
Günay beyde güzel bir paylaşımda bulunmuş demek ki bu örneklerden hareketle tat açısından mercimek kullanılabilir gibi yorumlara bakarken önce umutsuzlaşıp sonra aaa dedirttiniz beni.
Zaten alt yapıda arpa olacak yani bira formatının dışına çıkmayacağız ama biraz daha tat derinliği sağlayacağız. Bulunabilirlik açısından ev şartlarında mercimek ve nohut en iyi alternatiflerden ikisi gibi duruyor

(Akgün Günay) #6

Konuyla ilgili kısa bir araştırma neticesinde, mercimeğin köpüğe önemli katkıda bulunduğunu, mayşede %5 -10 kadar kullanılabileceğini, maltlanmış veya ham olarak tercih edilebileceğini öğrendim. Hatta maltlama aşamasında içindeki karbonhidratların bir kısmını kaybedeceğinden ham olarak kullanılmasının daha iyi sonuç vereceğine ilişkin görüşler mevcut. Benim de denemek istediğim bir konuydu, aklıma getirdiğiniz iyi oldu :slight_smile:

(.) #7

Ham derken hic suda beklemeden sicak suya direkt sanırım.

(Akgün Günay) #8

Evet malt haline getirmeden kullanılıyor ama mercimeği suya basmadan önce kırmak gerekli. Tam tahıl yaparken diğer tahıllarla birlikte mayşeye katılıyor. Kit modifikasyonu için 400-500 gram mercimek yeterli olur sanırım. Daha önce böyle bir şey denemedim ama 2 litre kadar suyu 68-70 dereceye ısıtıp 1 saat kadar kırılmış mercimekleri içinde bekletip sonra iyice süzün ve 10-15 dk suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra lager kitine ekleyin. Sanırım kitin 23 litre değil de 20-21 litre kurulması gerekecek. Kolay gelsin…

(ersoy) #9

Benim okuduğum kaynak, maltlanmamış kırık kırmızı mercimeği, bol suda kaynattıktan sonra mercimeği çıkarıp suyu iyice azalana kadar kaynatmaya devam edilmesini öneriyor. Suya geçen proteinler berrak bir bira olmasını engelliyor elbette ama kremamsı bir gövde ve toprak/fındık aroması katıyormuş. Her durumda berraklık kaybedilecek gibi. Bu uygulamayla birayı “temiz” tutmaya değil, deyim yerindeyse iyi anlamda “kirletmeye” çalışılıyor. Bu nedenle mayalama kolaylığı açısından lager yerine ale tercih edilebilir belki.

(Özgür) #10

Geçen yıl yeşil mercimekle tam tahıl ale denemesi yapmıştım. Maltlamış olduğum mercimeği % 20 kadar tarifte uyguladım, mayşeleme sırasında sanki mercimek köftesi yapıyormuşum gibi baskın bir mercimek kokusu oluştu. Kaynama ile birlikte şerbetçi otlarını atmaya başlamamla koku kayboldu. Toplam şıradaki şeker miktarına herhangi bir katkısı olmadığı gibi toplam tahıl ağırlığı hesabıyla fazladan eklediğim su yüzünden hedef OG’yi biraz düşürdü. Sonuç olarak; az gövdeli, bol köpüklü, orta derece berraklıkta bir bira oldu. Mercimekten gelen özel bir aroma hissedemedim. Tabi tek bir deneme ile karar vermek doğru olmayabilir ama bir daha denemem sanırım :slight_smile:

(.) #11

Şimdi tekrar bir değerlendirme yaptım. Mercimek aroma ve kopuk oluşumu konusunda etkili ama karbonhidrat oranı düşük görünüyor. Bu durumda forumdaki bir diğer arkadaşın açtığı konudan esinlenerek patates ile beraber maltlaştırma uygulasak mercimekteki enzimleri belki biraz da ilave tahıl katkısı ile patatesin şekere dönüşmesi için kullansak patatesdeki düşük aroma ve yüksek nişasta oranını mercimekteki düşük karbonhidrat oranını telafi etmek için kullanmak sizce nasıl olur.

(ersoy) #12

Eğer glutensiz bira yapmak gibi bir niyetiniz yoksa gerek de yok bence. Sonuçta alkol değil lezzet üretmeye çalışıyorsak bu böyle. Balkabağı birası yapanların bile çoğu tad ve şeker katkısı çok kısıtlı olduğu için balkabağını hiç kullanmadan pumpkin pie baharatlarıyla bitiriyor işi.
Bir de, yapılmasını önerdiğiniz işlem galiba biraz kafa karışıklığı içeriyor. Sanırım birlikte maltlama değil, birlikte mayşeleme olacak o. Mercimekte böyle birşeyin başarılmasını sağlayacak diastatik güç olduğunu sanmıyorum. Ayrıca patatesteki şekeri almaya uğraşmak da anlamlı gelmiyor doğrusu. Kaan Gök’ün de dediği gibi, sofra şekeri kullanın gitsin.

(.) #13

Kimse evde denemesin diye sizler için denedik.
Mercimekli nohutlu pekmezli bira
Mercimekleri çimlendirdim (1 kg) sonra fırında düşük ısıda kuruttum.
Nohutları (1kg) çimlendirdim kuruttum.
Ikisini de öğütüp mayşeleme denemesine geçtim bunu yapmadan önce patatesi de deneyeyim dedim ama sonradan karar değiştirip 300 gr mısır nişastası ekledim.
Bütün bu malzemelerin içine 1600 kg pekmez ve 1 kg şeker ilave ettim.
Sorun şu ki aşırı tortu çıkıyor ve hamallığı fazla
Bu demlemede daldırma ısıtıcı kullandım ama ısıtıcı üzerinde bulamaç haline gelmiş karışım yapışıp yanmaya başladığı için hafif is kokusu da oluştu.
Columbus şerbetci otu ile yaptığım demleme sonrasında süzerek damacanada mayalanmaya geçtim.
Hava kilidi takmadan önce yaptığım ölçümde 1060 1065 arası bir og değeri buldum.
Maya olarak lager maya kullandım ve ayrıca brewfermin şampamaya mayasından çok az miktarda ekledim. Amacım lager maya ile (s-189) ek aroma oluşturmadan net bir bira tadı yakalamak ve mayalanma bitmesine yakın şampanya mayasının düşük aromalı karakterinde ve yüksek alkol dayanımından faydalanmak böylece fg değerini daha da aşağı çekip alkole dönüşümü arttırmak pekmez ve şekerin bırakacağı şeker miktarını minimumda tutmak.

(.) #14

Diğer mesajı yazdığım zamandan beri baya oldu.
Konu hakkında geri bildirim yapmak istedim.
Mercimek ve nohutu ısıtma sırasında ısıtıcı etrafında kalan bazı yoğun kısımlar ısıtıcıya yapıştı ve yandı bundan dolayı is kokusu oluştu.
Malzeme içinde kalan nişasta zaman içinde dipte toplandı ve sıvı daha akışkan bir kıvam aldı.
Nişastayı ayırıp bir şişe (800 ml) daha pekmez ekledim ve mayalanmanın bitmesini bekledim.
Daha sonra mayalanma bittikten sonra Columbus şerbetçi otuna ilave olarak 30 Gr da cascade şerbetçi otunu dry hop olarak ekledim ayrıca 1 litreye 15 Gr şerbetçi otu çayı ekledim ve 4 gün bekledim sonra sise başına 3.20 Gr şeker ile siseledim ilk zamanlar o dumanlı tat rahatsız edici olsa da 2. Haftadan sonra tat daha dengeli bir hale geldi.

(.) #15

Tekrar deneyecek olsam pekmeze ilave belki dme eklerdim. Fena diil ama dumanlı isli tat anlamsız bence.