Merdiven Altı Üretim

(Serkan Ayhan) #1

Şuan tam olarak yapmakta olduğum şeydir :slight_smile: ilk kitimi dün kurdum ve şuan her şey yolunda görünüyor, çatı katı merdivenin altında serin serin baloncuklarını çıkartmakta kovam :slight_smile: bu da merdiven altı üretimimin görseli.

not : hangi başlığın altına açmam gerektiğinden emin olamadım, bence bilgi paylaşımı dışında “Geyik” yapılabilecek bir başlık olması renk katabilir foruma, ben göremedim ama bu tip paylaşımlar kural dışı değilse tabi :slight_smile:

(Taylan Özdere) #2

Bu bira için merdiven altı gayet uygun bir isim olur :slight_smile: Benim Biram kategorisi altında yaptığınız her türlü birayı paylaşabilirsiniz :wink:

Butik Bira Facebook Grubunda üye sayısı ve format yüzünden konuları birayla sınırlamak durumundayız, fakat bu forumda daha özgür ve her türlü muhabbete açığız :sunglasses:

(Serkan Ayhan) #3

Merdiven altı ismi değerlendirmeye değer, hem müşterisi de az olur belki böylece :stuck_out_tongue: Etiket yapmayı düşünmüyordum aslında ama şayet gaza gelip de yaparsam o zaman kullanabilirim bu ismi sanırım :slight_smile:

(Serkan Ayhan) #4

Herkese Merhaba,

Son birkaç gündür gaz çıkışı neredeyse durma noktasına gelmişti ve zaten 10. günün bitmesine istinaden ben de yoğunluk ölçümü yapmak istedim durum nedir diye, şuan 1003 gibi bir değer gözüküyor ve zaten yoğunluk ölçerin üzerindeki bottle yazan sarı bölgenin son sınırında neredeyse. Tekrar ölçüm yapmam gerekmez diye düşünüyorum ama tecrübelilerin fikrini almak iyi olur tabi. Sanırım şişeleri hazırlamam gerekir değil mi :slight_smile: Bir iki gün içerisinde şişeleme yapmayı düşünüyorum. Bu arada mayalama sürecinde aldığım notları da paylaşayım:

kurma tarihi 24.03.2016 saat 17:30
mayalama sıcaklığı : 21.1 C derece
ilk yoğunluk : 1040

ara ölçüm tarihi 03.04.2016 saat 23:00
sıcaklık : 20 C derece (yaklaşık değer, hassas termometreyle ölçmeyi unuttum fakat kova üzerinde 20 C derece yeşil)
ölçülen yoğunluk 1003

Buda ölçüm fotosu:

(Serkan Ayhan) #5

Sormayı unutmuşum, ölçüm kabına dolum yaptığımda hafif ekşi bir koku geldi ama tadına baktığımda hiç bir tuhaflık yoktu tadında, bu normal midir ? bir de baya bulanık gibiydi, şişeleme sonrası berraklaşır mı biram gazlanma ile beraber, bu şekilde bulanık olması normal midir sizce ?

(Deniz) #6

Normaldir, zamanla duzelecek.