Mexican Cerveza Bira Kiti

(hsn) #164

hava sıcaklığındaki bu hızlı değişim pek tavsiye edilmiyor. ama 23 litrelik sıvının bu kadar hızlı ısı değişimi geçirmesi pek olası değil. gece gündüz sıcaklık farkı tahminimce kite 2 derece kadar fark yaratabilir.

bol köpüklü biralar

(Erkan) #165

Merhaba,kapısı açık bir depo da duruyorlar sanırım bu yüzden hızlı düşüyor olabilir.Yazın kurduğum birada strafor ve kova arasına buzlu pet şişe koyuyordum sanırım bunda da dediğiniz gibi sıcak pet uygulayacağım.Minimum kaç derecelerde tutmam gerekiyor.Şuan dereceyi 16’lara kadar getirmeyi başardım ama sabitleyemedim tabi.Teşekkürler.

(Saner Gülşen) #166

İdeali 18-21arası. En azından 16 derecenin üzerinde olsun. Süreç uzayabilir bilginiz olsun.

(Uğur) #167

Eğer Coopers’ın Cerveza Kitini kurduysanız 16 derecede sorun olmaz, Coopers mayalarının bazıları ale&lager karşımı oluyor, Cooers Mexican Cerveza için aldığım notta 16-18 derece ideal diye yazıyor (Ac+L Aim to ferment at about 16-18°C). Ama en az iki hatta belki 3 hafta beklemeniz gerekebilir.

(Erkan) #168

Teşekkürler ,14-16 derecede tutabiliyorum maalesef,3 hafta mayalamaya çalışacağım o zaman:)

(Erkan) #169

Tekrar merhaba, 3 hafta kovada bekledikten sonra alkol oranı 1014 seviyesinde.İlk kurulumda 1040 idi.Sizce şişelemeye geçeyim mi yoksa 1 hafta beklemem gerekir mi? Teşekkürler cevaplarınız için.

(Uğur) #170

size iki gün sonra tekrar ölçün aynı değer ise şişeleyin derdim eğer normal sıcaklık değerlerinde fermente oldu ise 3 hafta yeterince uzun bir süre, 1014 de bu bira için çok yüksek değildir diye düşünüyorum (normali 1010 - 1012 civarı diye aklımda kaldı).

(hsn) #171

ben 1008 de 3 gün görünce 10. gününde şişeledim.
sizin 3 hafta olduysa beklemeniz gerekmiyor. aslında çoğu kitte 6 günde fermantasyon biitiyor. yan ürünler için sanırım 2-3 hafta öneriliyor.

bol köpüklü biralar

(Erkan) #172

Teşekkürler cevabınız için

(volkan) #173

Bu kiti ikinci kez kuruyorum;ama bu defa lager maya ile.1 paket şerbetçi malt tozu ve 700 Gr şekerle kurdum. “1 paket kuru malt tozu ve 250 gram toz şeker” önermiş BB. Fazla sekeri karakteri kaldırır mı sizce?

(hsn) #174

Eğer alkol acılığı sorun olmuyorsa sizin için o kadar şekerin üstünden mayalar gelirler

(volkan) #175

Ne yazık ki sorun benim için.Ne yapalım içeriz artik.