Mexican Cerveza Bira Tadım Notları

(Sercan Ergün) #1

Kite Ek Olarak Şerbetçi otlu kuru malt özü ve 300gr şeker ile 23 litreye tamamladığım birama şişeleme şekeri olarak litre başı 8gr şeker kullandım. şişelememin üzerinden 1 hafta geçti ve cerveza’yı merak edenler için fikir amaçlı yorumumu sizlerle paylaşmak istedim. daha önce şerbetçi otlu malt özü ile yaptığımı ve acılık olduğunu söylemiştim bu cümlenin üstünü çizmek istiyorum renk olarak daha koyu bir bira oldu fakat ferbetçi otunun acılığı azalmış bunun rahatlıkla söyleyebilirim. Kokusunda malt ve meyveyi algılayabiliyorsunuz. Tat olarak cervezanın biraz daha gövdelisi gibi geldi bana. İçimi çok rahat ağızda bıraktığı tatta ise tatlılık var. Ben su olarak http://www.sozcu.com.tr/2014/genel/icilebilir-10-su-markasinda-yenilenen-liste-440611/ bu linkteki en iyi suyu yani Buzdağını kullandım bu suyu kullanmamın nedeni Türkiye’deki en sağlıklı su olması ve tadınında yumuşak olması idi. Umarım fikir verebilmişimdir herkese iyi günler dilerim. (LİSTEYE GİRİP ERİKLİYİ ARAYANLAR SONDAN BAŞA DOĞRU BAKSINLAR)

(Mehmet) #2

Ben de kiti light DME+250 gr şeker ile 22 lt. olarak 8 Nisan’da kurdum, OG 1040. 18 Nisan yoğunluk 1012. Fermantasyon soğutucu kutuda 20-22 derece arasında. Yoğunluk ölçümü sırasında renk açık sarı, acılık yok. Bu hafta sonu şişelemeyi düşünüyorum. Sanırım 15-16 gün kova bu kit için yeterli.

(Sercan Ergün) #3

ben 15 günde aldım yeterli geldi.

(Levent Bali) #4

hevesinizi kırmak istemem ama verdiğiniz haber linkindeki listeyi hazırlayan “hareket” ve "başkanı"nı birazcık araştırınca tamamen üfürükçü bir oluşum olduğunu farkettim :sweat:

yani o su listesine pek güvenmeyin derim.

ambalajlı su üreticileri derneği konu ile ilgili basın açıklaması: http://www.suder.org.tr/basinaciklamasi_17012013.html

(Sercan Ergün) #5

raporu hazırlayan sağlık ve gıda güvenliği hareketi. Rapora karşı çıkan su üreticileri derneği. Ben üreticinin açıklamasına neden güveneyimki bu arada analizler sağlık bakanlığı tarafından yapıldı bunuda es geçmek gerçeği görmemek olur.

(Levent Bali) #6

açtığınız konuyu bu tartışmayı uzatarak kirletmek niyetinde değilim, afiyet olsun :slight_smile: :beers:

(Doğuş Yılmaz) #7

Şöyle detaylı bir analiz var Gıda Hareketi Ambalajlı Su Raporu Tablosu

(Sercan Ergün) #8

teşekkür ederim herkese afiyet olsun :slight_smile:

(Sercan Ergün) #9

sizin linkinizdeki tablo 2015’in evet gördüm onuda. benimki 2014 tü galiba. Ben bu analizlere göre su kullanıyorum en azından matematiğe dayandırılmış bir araştırma inceleme safhası var biz bunu kendimiz yapamıyoruz neticede.

(Ziya Yuce) #10

Benimki 9 günde fermantasyonu tamamladı, bende 1 paket dme ve 350 gram şekerle 20 litre olarak kurdum. Çok az gaz çıkışı oldu. Şişelerken tattım pek hoşuma gitmedi. IPA’lar smugglers’lar abdij’ler, bitter ve stouttan sonra çok yavan geldi açıkçası… Serinlemek için yazlık bira pils’e devam…:slight_smile: