Mexican Cerveza hakkında Sorular

Öncelikle tüm bira severlere merhaba,

28 aralık tarihinde elime geçen Mexican Cerveza kitimi aynı gün kurdum, kitapçıkta yazan herşeyi eksiksiz uyguladım. Aklımda şuan bir iki soru var, saçmaysa affedin ilk defa yapıyorum acemiliğimden ne yazıkki :slight_smile:

Kitimi 1 kg şeker kullanarak kurdum diyerek sorularıma geçiyorum;

1. Kovada beklemeye koyduktan yaklaşık 4-5 saat sonra hava kabarcıklarının çıktığını görmeye başladım, bir gün sonra baktığımda dakikada yaklaşık 5 baloncuk atıyordu. Bugün itibari ile dakikada yaklaşık 2 baloncuk atıyor. Ama sade bir baloncuk değilde toplu bir şekilde atıyormuş gibi. Bu normal midir ?

2. Ortam sıcaklığı benim termometre ile ölçtüğümde 19.3 derece, fakat kutu üzerindeki değerlerde 20-21 aralığı gözüküyor. Sıcaklık için endişelenmeme gerek varmı? Daha önce okuduğum konulara göre ideal sıcaklıklar arasında ama yinede sormak istedim.

3)Açıkçası kiti araştırmadan aldım, kiti kurduktan sonra o heyecanla iyice araştırdığımda ise IBU değerinin 33-47 arasında gördüm ki bu diğer tiplere göre baya bir yüksek, türkiye piyasasındaki biralar 12 ila 30 arasında değişiyormuş. Şahsen Tuborg gold içerim içtiğimde, bu IBU değerinin yüksek olması aşırı bir fark yaratıyor mu ? Damak tadına bağlı olduğunu biliyorum tabi ama yinede yapan varsa bu kiti yorumlarını beklemekteyim. Ve bu acılık değerini dışarıdan bir müdahale ile bu aşamadan sonra düşürmeme olanak var mı ?

Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirlerse memnun olurum, cevap verme nezaketinde bulunan herkese şimdiden çok teşekkürler :slight_smile:

Yok mu yardımcı olabilecek kimse arkadaşlar ?

1 - normal.
2- kutu ile ortam arasındaki sıcaklık farkı ilk başlarda hep olur. O değerlerde normal
3- Zaten yaptığımız biralar ile ticari biralar arasında emin olun dağlar kadar fark var. evde yapılan en kötü bira bile ticarilerden iyi olur diyenlerde var o yüzden IBU değerlerine bu kadar takılmayın.
En kötü bir dilim limon ile cerveza nın hakkını vererek içersiniz.

Afiyet olsun