"Mexican Cerveza içilemeyecek kadar kötü oldu" diyordum ki öyle değilmiş :) Sabrın sonu selametmiş

(Erdoğan) #1

Merhabalar,
Bu işe yeni başlayanlardanım sürekli forumu okuyup kitleri deniyorum mayalanma ısısının önemi nedeni ile işe ikinci el bir buzdolabı alıp modifiye ederek başladım şimdiye kadar aşağıdaki kitleri belirttiğim gibi kurdum ve fena sonuçlar almadım.

1. Muntons Pilsner (başlangıç kiti ile birlikte gelen) 1kg şeker ve kit mayası ile 4gr şişe şekeri ile 2 hafta kova, 2 hafta şişe fena olmadı ilk deneme için iyiydi. OG 1055 – FG 1020
  2. Muntos Export Stout koyu sıvı malt özü, kit mayası, 4,7gr şişe şekeri ile 3 hafta kova, 2 hafta şişe ile tatmin edici sonuç aldığımı söyleyebilirim. OG 1040 – FG 1012
  3. Muntos Export Pilsner 1 paket açık renkli DME, 750gr şeker, 4,7gr şişe şekeri, kit mayası 2 hafta kova, 2 hafta şişe çok sevdiğim bir kit oldu. OG 1040 – FG 1008
  4. American IPA artık seviyeyi yükseltmek gerekiyordu  kit içeriği ile kurdum (dry hop vs.) 3 hafta kova, 2 hafta şişe çok acı oldu bana hitap etmediğini anladım limon vb. katkılar ile bir şekilde tükettim. OG 1050 – FG 1005
    Buzdolabı kullandığım için yukarıdaki tüm kitleri 18-22 derece arası ısıda mayaladım ve şişeledikten sonrada bu ısıda aynı dolapta içim öncesine kadar tuttum.
  5. Muntos Mexican Cerveza 2 paket W-34/70 maya, gövdeli olmasını istemediğim için sadece 1kg şeker OG 1034 – FG 1004 13-15 derece 12 günde bu değere ulaştı ve gaz çıkışı durdu. 1004 ten aşağı düşeceğini de sanmadığım için 12. günde şişeledim.

Sanırım hatayı burada yaptım 16 gün sonra içmeyi denediğimde şişe hafif tıslama ile açıldı gazlanma çok az en kötüsü de lağım gibi kokuyor olması neyle denediysem içilmiyor. Anladığım kadarı ile lager mayalar ile alt fermentasyon uygulandığında ki olması gereken buymuş yavaş çalıştığı için en az 3 hafta kovada bekletmek gerekiyor. Ben 12 günde şişelediğim için sindirim bitmediğinden sonuç bu olmuş olabilir diye düşünüyorum.
Sonuç olarak bu şişelere yapılacak bir şey var mıdır tekrardan kovaya boşaltıp mayalayıp denemeli miyim çözüme ulaşabilir miyim, çöpe mi gitsin?

Bunlar yetmezmiş gibi bu kit içinden maya yıkama yöntemi ile maya alıp yeni kurduğum Muntons Pilsner kitte 1 paket DME ve 1kg şeker ile kullandım şu an 2 haftası bitti hala çalışıyor bu gün ölçüm yaptım 1034 başlayan yoğunluk şu an 1004 tadına baktım fen değildi bunu en az 3 hafta kovada tutacağım umarım bunda da aynı sorun olmaz.

Uzun uzun yazdım ama başka türlü anlatamazdım sanırım, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

(eskici) #2

bildiğim kadarı ile bu mayayı kullanacaksanız fermantasyon düşük sıcaklıkta olmalıydı yani en fazla 15 derece olacak şekilde.
yüksek derecelerde beklettiyseniz sorun olmuş olabilir aklıma gelen bu.
fakat yine de çöp diyemeyiz bekletin 2 hafta daha değişim yoksa o zaman çöp yaparsınız.

(Erdoğan) #3

Yazımda belirtmiştim zaten 12-15 derecede fermente edildi.
Benim esas merak ettiğim 12 günde şişelediğim için şerbetin içinde sindirilmemiş şeker vs. kaldıysa bundan dolayı olabilir mi? tadı bir yandan şekerli su gibi ama tiksindirici.
İki hafta daha beklettikten sonra değişen bir şey olmazsa şişelerden boşaltıp tekrar mayalasam böyle yada buna benzer bir işlem yapılabilir mi?

(eskici) #4

kesinlikle yapılamaz.
mexican cerveze hızlı fermante olan bir kit bir keresinde 10 günde şişelemiştim olgunlaşması biraz uzun sürmüştü 1 ay sonunda içmeye kıyamamıştım en güzel biram oldu. seninde beklemekten başka şansın yok.

(eskici) #5

bu arada şişeye şeker koydunuz dimi :slight_smile:

(Erdoğan) #6

Sormakta haklısınız bu “ütü çalışmıyor” dendiğinde önce fişin takılı olup olmadığını sormak kadar normal :slight_smile: 4gr şeker kullandım :slight_smile:

(eskici) #7

kapatıp açın belki düzelir :stuck_out_tongue_winking_eye:

(Erdoğan) #8

Bu arada ben yukarıdaki yanıtınızı atlamışım bu durumda en çok 4 hafta daha beklerim baktım düzelmiyor lavabo açıcı olarak kullanırım :slight_smile:

(Erdoğan) #9

Son bir sorum olacak buz dolabının içinde iki adet kit kuracağım.
Biri Coopers Pilsner lager mayası ile diğeri Export Pilsner US05 ile termostatı 14-19 derece arasına ayarlayıp bu şekilde çalıştırsam her ikisi içinde ortalama bir sonuç alabilir miyim bu şekilde 3 haftada kovalar olgunlaşır mı?

(eskici) #10

işi riske atmasan daha iyi olmaz mı :slight_smile: aynı fermante sıcaklığı isteyen biraları aynı anda demlesen daha iyi bence ben olsam öyle yapardım :star_struck:

(Taylan Özdere) #11

Muhtemelen kükürt kokusu alıyorsunuz. Aldığınız koku hangisine daha çok benziyor?

1. Bozuk yumurta (hidrojen sülfit)
  2. Yanan kibrit (sülfür dioksit)

Lager mayaları bazen kükürtlü bileşikler üretebilir. Fakat gazlanmanın da az olması bana biranızın mikrop kapmış olabileceğini düşündürüyor. Bu tür bileşikleri şişelenmiş biradan uzaklaştırmak neredeyse imkansızdır.

(Erdoğan) #12

Yanan kibrit kokusuna benziyor.

(Erdoğan) #13

04.08.2018 tarihinde tekrar içtim tadı biraz daha düzelmiş gazlanma hala az ama en azından ziyan olmaması için içilebilir düzeyde :slight_smile:
Aynı gün 6 şişe kadar içitim bir zararını görmedim muhtemelen mikrop kaptıysa da zarar verecek düzeyde değil. 5-6 şişeden sonra tadı baydığı için sonrasını başka bira ile devam ettim :slight_smile:

(Ahmet Ali Güvenç) #14

Selam,
bence içmeyin bir süre daha,muhtemelen tad yerine oturacaktır,lager mayayla hangi kiti kurarsanız kurun 3 hafta kova ve en az 1 ay şişede beklemesi gerekiyor.kitle alakalı bir sorun değil yani,tamamen mayanın özelliği…

(Erdoğan) #15

Merhaba Ahmet Bey,

Böyle özellik olmaz olsun forumdan okuduklarıma dayanarak Lager mayayı daha meyvemsi tatlardan uzak daha nötr sonuç elde edeceğim diye kullandım ama böyle olacaksa bir daha kullanmam.
Şu an şişede ikinci haftasında Lager ile mayalanmış Muntons Pilsner ve kovada ikinci haftasında yine aynı Lager ile mayalanmış Coopers Pilsner var umarım onlarda da aynı tat olmaz.

(Ahmet Ali Güvenç) #16

dostum,
lager mayayı özelliklerine uygun kullanmanız gerekiyor,
ale mayalara göre hem kovada hem şişede daha geç olgunlaşır.12 gün kova 2 hafta şişe ale içinde yetersiz bir süre,kovada olan pilsnerleri 3 hafta kovada en az 1 ayda açmadan şişede bekletin ve şişeledikten sonraki sıcaklığı da kontrol edin,yüksek olmasın.sanırım hedefiniz sek içimli ferahlatıcı yaz birası.tavsiyem yazın içeceğiniz biraları kış ve ilkbaharda,kışın içeceğiniz biralarıda yaz ve sonbaharda kurun.ben böyle çok lezzetli,dinlenmiş,tadı istediğim kitin ve mayanın özelliklerine göre oturmuş biralar yapıyorum :wink:

(Erdoğan) #17

Haklısınız bende bundan önceki tüm kitlerim en az 20 gün kovada yine en az 20 gün şişede bekleterek içmeye başlamıştım. Bu kitte ölçüm sonucu FG 1004 olunca herhalde dahada düşmez diye şişeledim :slight_smile:
Şişeleme sonrasında da kovalarla aynı dolapta muhafaza ediyorum 15-16 derecede beklemiş oluyor içeceğim gün alıp soğuk buz dolabına koyuyorum.

(Erdoğan) #18

Son durum hakkında bilgi vermek isterim dün akşam (11.08.2018) tekrar içtim geçen hafta ile bu hafta arasında resmen karakter farkı var. Acılık biraz artmış, maya kokusu neredeyse yok, pis kokudan eser yok, gazlanma son derece iyi ticari biralar yakın tadı var.

Destek olan herkese teşekkür ederim demek ki neymiş sabretmek gerekiyormuş.

(Şişede Enaz BİRAY) #19

Dilimizde tüy bitiren sonuç :beers:

(canerci) #20

W34/70 için şöyle bir tavsiye de var:

Şişelemezden üç gün önce ilk iki gün sıcaklığı 18 dereceye çıkarıp iki gün boyunca 18 derecede bekletilmeli. Şişelemezden bir gün önce de yine eski düşük derecesine geri alınarak şişelenmeli (diasetil rest). Belki böyle yaparsak bu mayada daha iyi sonuçlar alabiliriz diye düşünüyorum. Şu anda bu maya ile kurduğum muntons lager kitime bu yöntemi uygulamam doğru olur mu?