Mexican Cerveza Yapanlar Yardım

Arkadaşlar 2 gün önce 0, 5 kg açık renkli şerbetçi otu ve yaklaşık olarak 0.35 kg şeker ile cerveza kiti kurdum. Akşam 7 gibi işlemlere başladım ve temizlik ve arındırmaya gerekli özeni gösterdim. 22 lt. tamamlarken sıcaklığı ayarlayamadım ve kovanın içindeki termometre 25 dereceyi gösterdiği için kovanın kapağını kapattım ve soğutucu kutumun içine buz koyarak sıcaklığı düşürmeye çalıştım. 3 saat sonunda 21 dereceye düşünce mayayı ekledim. İki gün olmasına rağmen hala gaz çıkışı başlamadı. Sıcaklık 20 - 21 derece arasında sabit ve kutunun kapağını açtığımda hafiften maya kokusu alıyorum ama gaz çıkışı yok. Kutunun kapağını iyice kontrol ettim sıkıca kapalı. Endişelenmeye başlamalı mıyım? Bira hiç olmuş mudur?

Endişelenmeyin. Kapağı açmayın. Bira üzerinde köpüklenme (Kräusen) oluştu mu? (yandan bir fener tutup bakabilirsiniz açmadan).Oluştuysa sorun yoktur. O.G. ölçümü aldınız mı? Bir numune alıp yoğunluk ölçün, yoğunluk düştüyse sorun yoktur. 2 hafta bekleyip tekrar numune alın. 1010 civarlarına geldiyse şişeleyin. Garanti olsun diyorsanız 3 hafta bekleyin. Kabarcık çıkması fermantasyonun başladığının göstergesi iken, çıkmaması herhangi bir şeyin göstergesi değildir. Endişelenmeyin demiş miydim :slight_smile:

3 Beğeni

Kovayı daha önce kullanmış ama sorun yaşamamış mıydınız? İlk kitimde bende de gaz çıkışı olmayınca steteskopla dinlemiş forumda alay konusu olmuştum :blush: Lakin kovayı pwblerken kapağın açılma yerinde kaçak olduğunu anlayıp streçle bi kaç tur atarak buğday dme ile kurduğum Mexican Cerveza’da 5. gün de gaz çıkışı devam ediyordu sıcaklık 19’a sabitlenmişken. İlk kitimde hava kilidinde hiç gaz çıkışı görememiş olsam da sorun çıkmamıştı. Sizin de sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

2 Beğeni

Yok kapağı açmam. Krasuen oluşumuna bakamadım kutunun içinde olduğu için. Kutudan çıkarmakta istemiyorum sallanacağı için. İlk kovayı salladığımda çok yoğun köpük oluştuğu için O.G ölçümü alamamıştım. Daha sonra mayayı dökerken unuttum. :frowning: Aslında mayalanma kokusu hafiften geldiği için çok endişelenmiyorum ama gene de içimde bir korku var.

Evet kovayı daha önce kullandım herhangi bir sorun yok. Herhangi bir yerinde kırık çatlak falanda yok. Umarım öyle olur.

1 Beğeni

Streç sarın bir iki tur çevresini her ihtimale karşı. Ama panik olacak bir sorun var gibi gözükmüyor.

1 Beğeni

Bugün kovayı kutudan çıkarıp kenarından baktım. Krausen oluşumu var. Sanırım gaz çıkışı olmayacak ama mayalanmada sorun yok.

2 Beğeni

mexican cerveza kitimin 15. günü bugün dahil 14 gündür aralıksız gaz çıkışı devam ediyor.bitmesi gerekmiyor muydu? bir sorun mu var acaba?derece 17 civarında kaldı genelde.