Mild ve Heavy için şerbetçi otu tavsiyelerinizi alabilir miyim?


(İbrahim Kızılkaya) #1

Merhaba,

İki kovamda Essential Mild ve Essential Scotish Heavy’im var. Bunların ikisine birden aynı şerbetçi otunu soğuk eklemek istiyorum. Sizce Golding mi yoksa Fuggle mı daha iyi sonuç verir? Veya önereceğiniz başka bir çeşit var mı? Çok teşekkürler!


(Taylan Özdere) #2

Mild ve Scottish Heavy geleneksel olarak şerbetçi otundan en uzak bira stilleridir :blush: Bırakın aroma şerbetçi otunu, acılık için bile pek fazla şerbetçi otu içermezler. Ama ev biracılığında olmaz diye birşey yok. Bileşenleri ve hammaddeleri öğrenmenin en iyi yolu her türlü denemeyi yapmak.

Fuggle ve Golding’i bitter (Yorkshire, Traditional) veya pale ale tarzı biralarda kullanmak daha iyi olabilir.

Mild ve Scottish’te kullanacaksanız miktarı özellikle az tutmanızı öneririm (10 gram ve altı). Hem Fuggle hem de Golding soğuk eklemede aşırı kullanılırsa biraya bitkisel bir tat verebiliyor. Kovaya roka doğramış gibi hissedebilirsiniz.

Deneysel çalışmak istediğinizde, bir kovayı 5 litrelik damacanalara bölüp farklı miktarlarda şerbetçi otları eklemek bir çözüm olabilir :wink: Ama zaten soğuk eklemede kötü sonuç alsanız bile 3-4 ay bekledikten sonra aromaların çoğu kayboluyor.


(İbrahim Kızılkaya) #3

Ayrıntılı cevap için çok teşekkürler Taylan Bey, çok işime yarayacak.