Miskinkedi Stout - Big Bang Touch

Orange Bock (*) kurulumunun ardından hazır malzemeler temizlenmiş, ortalık ayağa kalkmışken hemen Stout’u da kuralım dedik ve @BigBang ile ara vermeden işe giriştik.

Önce Bock için kullandığımız fermantasyon kovasını yeniden temizleyip Star Sun ile arındırdık.
Bu arada 1 litre kaynar suda 1 kg. şekeri erittik. Kovada da yine 1 lt. soğuk suda 1 paket (500 gr.) dark DME çözdürdük.
Sıcak suda yumuşaması için beklettiğimiz Export Stout’u açıp kovaya döktük ve şekeri de ilave ettik. iyice karıştırıp suyunu sıcaklık kontrollü bir şekilde 23 litreye tamamladık.

Ve 20,2 derece sıcaklıkta yoğunluk ölçümünü yaptık:

1 adet Export Stout kit
1 kg. beyaz toz şeker
500 gr. Dark DME
toplamda 23 litre su ile

OG: 1,052

Herkes unutuyor, biz unutmayalım dedik, kovayı bir güzel çalkaladık, çalkaladık, çalkaladık…

Köpükleri kenara çekip mayayı serptik ve kapattık…

Sabah uyandırarak koyduğumuz Bock’un mayası gaz çıkarma faaliyetlerine başlamışken, uyandırmadan koyduğumuz Stout’un mayası henüz gazsız bir şekildeydi… Gazlanacaktır elbet… :slight_smile:

Müzikler yine Rock&Live Playlist’tendi…

Bira yapmak keyifli, dostlarla yapmak daha keyifli… :smile:

(*)

11 Likes

Kovalar mı küçük, siz mi büyük kalmışsınız :smile: Tebrikler. Ben tek başıma anca bir kit kurabiliyorum maalesef.

Orantısızlık geniş açı marifeti… Vallahi 2 kit kurduk ama yorulduk… yine de keyifli oldu… Teşekkürler…

1 Like

16’ncı gün güncellemesi:

Evet meraktan çatlamak yerine aç musluğu bak tadına ve yoğunluğuna değil mi?

SY: 1,012 (19,5 ºC)
İY: 1,052 çıkmıştı…

yani % 5,25 gibi bir alkol oluşmuş durumda…

Tadı da beklediğimden çok daha güzel… Hakim bir karamelize tat yok, tam istediğim gibi… Hafif bir metalimsi tat mı aldım, yoksa biranın karakterinden mi emin olamadım… Koku ise neredeyse yok gibi…??

Şişelemek için bir hafta daha bekleyeceğim.

Bu arada ölçüm için aldığım örneğin sıcaklığı 17,3 ºC’ydi ve 19,5 ºC çıkana kadar bekledim. Oysa ki kovanın üzerindeki şerit 19 ºC göstermekteydi… Kafa karışmadı değil elbet…

3 Likes

Bence metalimsi tat tortudan geliyor. Çökelince sorun kalmaz. Benim de elim gidip geliyor oranje bock kovasına. Doldurayım mı diyorum elim bi gidiyor bi geliyor :smile: Çok da yorgunum… Biri cesaret verse kolları sivayacagım.

1 Like

Vallahi cesaret vermek de isterdim ama aslında yorgunluğun üstüne yapılacak iş değil gibi :slight_smile:
Ben de asıl oranje bock’ı daha çok merak ediyorum ama damacanada olduğu için şişeleme aşamasından önce örnek alma şansım yok… Şişelemeye hemen geçecek halim de yok… Anca önümüzdeki haftasonu…

1 Like

1 hafta fazladan beklese bi sakıncası olmaz, ama erken çekersek felaket olabilir … Gerçi ikisinde de felaket olma sansi var. Uyuya kalmisim zaten haftaya kaldi :smile:

1 Like

E bu bildiğin Guinness olmuş bea… :slight_smile:

Laf aramızda siyah kapaklar da pek bi yakıştı…

(1000/360) x 1,5 küp şekerle şişeledim. 4 saatin ardından bu satırları yazıyorum… Ama tadına bakınca… gerçekten değiyor be yahu…

1 Like

Bi buçuk nasi yapabildiniz kup şekeri? Her birini usenmeden kırdınız mı? :smile: Pekmez hadi var miydi?

Tadi nasildi gazlanmadan? İlk defa guinness olmuş diyen sizdiniz. Ne yaptiysaniz aynisini yapicam. Benim orange bock asitsiz hali bile Efes darktan güzel oldu. Gerçi bu biralarla karsilastirmak doğru olmaz ama…

Merhabalar,

Öncelikle afiyet olsun. Acaba bu yoğunluk ölçümünü doğrudan kova içerisinde yapmanın bir sakıncası var mı (tabi yalnızca mayalama öncesi ilk ölçümden bahsediyorum)? Son derece pratik ve mantıklı gözüküyor :slight_smile:

@Mustafa_Senturk bey, bu birayı hazırlarken ilk yoğunluk ölçümünü kovada yaptım. Hatta yukarıda da fotoğrafı var. Ancak kovadaki yoğun köpük nedeniyle çok da pratik gelmedi bana… Okuması zor.

Ayrıca facebook grubunda kırılan hidrometreyle kovada ölçüm yapmaya kalkmış birisinin yaşadığı sıkıntıya tanık olduktan sonra, en sağlıklı yöntemin mezür içerisinde örnek alarak ölçüm yapmak olduğu kanısındayım.

Evet bir miktar bira kaybımız oluyor hacimsel olarak ama bence mezürde ölçmek daha pratik ve güvenli…

Teşekkürler bilgiler için. Dikkate alacağım…

Aslında şişeleme şekeri konusunda çok kararsızdım ve facebook grubunda bunu sordum. @kubilay_turkyilmaz beyin önerisi üzerine bıçakla keserek bir miktar şekeri ikiye böldüm. Çok zor olmadı… ve şişe başına 1,5 adet kullandım…

Ancak şişelemeyi tamamladıktan sonra gördüğüm Murat Budakoğlu beyin cevabı üzerine de “acaba çok mu kaçırdım şekeri” endişesi de yaşamıyor değilim.

Belki de tek 1000/360 yetecekti… Neyse, bekleyip gereceğiz… :smile:

Tadını ben çok sevdim. En büyük endişem, Efes Dark gibi pekmezimsi bir tat almaktı… Ama zerre pekmezimsi tat yok. Tam tarif edemiyorum ama ben Guinness’e çok benzettim. Belki de henüz gazsız olmasından dolayı bu duguyu yaşıyor da olabilir miyim diye düşünüyorum, ama yok yok, gayet de çağrıştırıyor Guinness’i… Umarım damak tadım beni yanıltmıyordur. :smile:

1000 gr. şeker + 500 gr. extra dark DME ile hazırlamıştım bu arada…

Orange Bock’u şişelemeye enerjim yetmedi… Onun da eli kulağında, bugünlerde şişeleyeceğim… Asıl onun tadını daha çok merak ediyorum.

1 Like

Pekmezimsibtat değil de Efes dark ta karamelimsi bir tat var. Ama bu stoutta nazi arkadaşlar pekmez tadi yoğun almislardi ki ben de bu tadi aldim. Sonra olayin iç yüzünü anlamis bulunuyorum. Bence dark dme den kaynaklanıyor bu basari hikayeniz :smile: Herkes sırf şekerle yapmisti. Dark dme işi değiştiriyor. Şişeleme kaç gün geçti? O da onemli. Ancak 1 buçuk seker de bile gazlanacaktir diye düşünüyorum. İlerleyen günlerde tatla ilgili yorumlarinizi bekliyorum. Benim yapacagim stout şekillenmeye basliyor kafamda…1 kilo dark Dme kullanacagim ve sadece 1 seker atacagim siselemede.

23 gün kovada bekledikten sonra dün gece şişeledim… Lager’deki 3 haftalık sabrımın aksine, dışarıda bunu 1 hafta bekledikten sonra 1 şişeyi dolaba alıp 2 gün de dolapta bekletip bir tadım yapmak gibi hain planlarım var… (Aslında bu plan için kovanın dibinden 1 adet soda şişesi doldurmuştum ama kapağını zar zor kapattım. Oldu mu olmadı mı bilmiyorum…)

1 Like

Soda şişesindeki 1 haftalık Stout’u açtık ve tattık…

Küçük şişeye ölçüsüzce attığım şeker, köpüğe bayağı bir yansımış…

Ama koku ve tat gerçekten beni benden aldı… Pekmezimsi tat yok, karamel tatları çok hafif, kavruk ve isli bir tat… Gerçekten 3 kişi bayıla bayıla, yudum yudum, sindire sindire içtik… Dayanamayıp bir şişe de sıcak açıp içecektik, zor tuttuk kendimizi :smiley:

kit mayası mı kullandınız… s-04 mü…
bende stout yapmaya niyetliyim mayaya karar veremedim…

Kit mayası ile yaptık. 500gr extra dark DME+ 1kg. toz şeker…

Stout kova tortusu ekmeğimiz de hazır… Daha ne olsun?

Tarif soracaklar için şimdiden adres de vereyim:

1 Like

Bu haftasonu biz de stout yapacağız, 2 dark dme hazır var evde ama sizce doğru şık hangisi? :slight_smile:
A) 1 Dark DME + Yarım kg şeker
B) 1 Dark DME + 1 kg şeker
C) 2 Dark DME
D) 2 Dark DME + Yarım kg şeker

1 Like