MJ Amerikan Amber Ale

Merhaba arkadaşlar. Dün 23 litre kurulumunu yaptığım MJ AAA kitinin değerleri aşağıdaki gibidir.

MJ Amerikan Amber Ale Kit
1kg dekstroz + 500gr toz şeker
OG:1050
22-23 derecelerde tutuyorum.

Sorum şu: kit ile birlikte gelen şerbetçi otlarına ilaveten, bir önceki kitim olan Tour de Saison’dan kalan 50gr kadar şerbetçi otlarını da eklersem sizce kötü bir sonuç elde eder miyim?

Maya açısından sindirim sorunu olmayacaktır ancak biranın sitilini biraz bozmuş bozmuşsunuz diyebilirim. Ben standart kurulumda 1046-1010 aldım mayanın sindirimi çok iyi değil onun için sizin og biraz yüksek olduğu için fg biraz daha yukarıda kalma ihtimali var siz her şeye karşın en az 3 hafta kovada tutun derim. Şot kısmı tamamen size kalmış bir şey ben pek sevmiyorum onun için kurulum başında torba ile soğuk ekleme olarak attım… Sizde damak zevkinize göre istediğiniz şekilde atabilirsiniz ama torba mutlaka kullanın derim ve nacizane size tavsiyem şişeleme şekerini 1 adet 1kg 360 lık şekerden 1 adet atmanız olacaktır. Ben şişeye alalı bir kaç gün oldu 1 ay sonra açarım. Amber ale sevdiğim bir türdür.

Ale biralar benim de favorimdir, bu kiti ilk kez kurduğum için bu kez başkalarına danışayım istedim. Tavsiyelerinizin hepsine uyacağım. ŞOT konusunda da dediğim gibi Tour de Saoison’dan kalma olanlardan biraz ekleyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak.

Cevap ve tavsiyeler için teşekkürler @Mayalar

1 Like

500gr Light DME+750gr Şeker ile 27/08/2019 tarihinde 1050 og ile kurduğum kiti 12/09/2019 tarihinde 1012 FG ile şişeledim ve 19/09/2019 tarihinde çok merak ettiğim için tadına baktım.
ŞOT’u şişelemeden 4 gün önce koydum, niyetim 3 gün bekletmekti fakat iş yoğunluğum gereği şişeleyemedim.
Herneyse tadını şerbetçi otundan dolayı hiç alamadım.Resmen Ot içiyormuşum gibi(hemen aklınız kötü yerlere gitmesin) bir tadı vardı.Bakalım belli ki bir aydan önce içilebilecek kıvama gelmeyecek.

1 Like

7. gün. Yoğunluk an itibariyle 1022. Renk görüldüğü üzere şimdilik oldukça tatmin edici, Amber Ale (kehribar ale) isminin hakkını verecek gibi.

Fermantasyon bitimine kadar rengi daha da netleşecek gibi umuyor ve düşünüyorum, göreceğiz.

Maya kokusu yok gibi bir şey, daha şimdiden narenciye koku ve tatları aldım. ŞOT’larla nasıl bir sonuç çıkacak ortaya çok merak ediyorum.

Beni üzmeyecek bir bira olacak gibi bir his var içimde.

2 Likes

16 eylülde şişelediğim MJ American amber ale kitini bugün deneme için 2 adet içtim.Koyu kehribar renge sahip .şerbetçi otları gayet baskın, beğenerek ve koklaya koklaya içtim.Şerbetçi otu candır :smiley:

1 Like

Ben şot ile fazla aram iyi olmadığı için her zaman kurulum başında torba ile soğuk ekleme şeklinde atarım. Standart kurulumda %4.7abv elde ettim bu kitin güzel olacağını biliyorum :slight_smile: sizde abv oranı ne oldu? tat köpük gazlanma şişede erken olmasına rağmen nasıl? Teşekkürler

Ben 1kg dekstroz şeker ve ilaveten bir su bardağı şeker ile kurmuştum.1048 OG almiştım,1008 FG ile fermantasyon bitti.5.2 gibi bir abv oldu.İlk 5 şişeyi başlangıç setinde gelen ölçünün 0.5 lik kısmı ile,kalanları 0.33 kısım ile şişeledim. Bunun sebebide önceki kitlerim çok gazlı olduğu için az gazlı olsun diye 0.33 lük kısım ile şişeledim.İçtiklerimde 0.33 lük olanlardı.Gazlanmaları istediğim gibi oldu,tabi ilerleyen zamanlarda biraz daha gazlanma olacaktır.

2 Likes