Mj belçika saison kiti

(mehmet ) #1

Merhaba,
Kiti dün kurdum yaklaşık 12 saat sonra 10cm köpük oluştu. sıcaklık 27-28C idi. Yapacakların bilgisine :slight_smile: ya dikkatli olun ya da sıcaklığı biraz düşürün.

(mehmet ) #2

Dün köpükten dolayı iki defa hava kiliti kirlendi, birinde de tıkanmıştı. Temizledim, artık sakinleşti. sorunsuz fermentasyon devam ediyor. Kokusu biraz şaraplaştı-ekşidi diyebilirim. Sıcaklık halen 28C.
Forumlarda portakal, kişniş ve zencefil katılabildiği söyleniyor. Tekrar denersem zencefil kesin eklerim. acı tadını seviyorum.
Genelde şarap şişesinde görülebildiğini okudum. Kolaylık olsun diye 5 adet litrelik pet soda aldım. Bunları şişelemede kullanmayı düşünüyorum.

(Taylan Özdere) #3

Plastik PET soda şişeleri, gazoz şişeleri ve kola şişeleri basınca dayanıklı olsalar da bira için kullanılmaz. Bunun sebebi oksijen geçirmeleridir. Bu şişeleri kullandığınızda, oda sıcaklığında biranız yaklaşık 3 hafta içinde okside olur.

Kullanılabiliyor olsaydı emin olun ticari bira üreticileri sizden önce bu hesaplı çözümü keşfetmiş olur, ağır cam şişelerin lojistik masrafından kurtulurdu :wink:

Bira şişesi kullanın :slight_smile:

(mehmet ) #4

tüh! olmadı bu…

(Saner Gülşen) #5

@Taylan Taylan bey soda-gazoz şişeleri derken gene plastik ve pet olanları kastediyorsunuz değil mi?
Cam bira şişelerinin yanısıra gazlanmayı kontrol etmek, tadım yapmak için her kitte 2-3 tane cam soda şişeleri kullanıyorum. Karanlıkta muhafaza etmek kaydıyla bir sorun olmaz değil mi oksijen geçirgenliği açısından?

(Taylan Özdere) #6

Evet, plastik soda ve gazoz şişeleri problemli. Cam soda şişelerini ise kullanabilirsiniz.

(mehmet ) #7

6 gün önce kiti kurmuştum. Arada bir kokusundan takip ediyorum. 2, 3 gün sonra başlayan şarapsı koku (hafif ekşimsi bir koku) dün akşam kendini alkollü bir kokuya bırakmış. Sıcaklık nerede ise sabit 28 C. Fermentasyon, gaz çıkışı devam ediyor.

(mehmet ) #8

14 gün sonra, oda 28C 1004 görünüyor. Tadı iyi bir bira olacak gibi. Şarap tadı yok. hafif asitik sanırım. Unutmaz isem şişelerken PH’ı ölçerim. ŞO’yu biraz geç ama şimdi atıyorum.

(Arif) #9

Aynı kit, kovada 10. günü. 500gr Extra Light DME ile kurmuştum, açıkcası bende krausen dışında hiç köpük vs oluşmadı. Sıcaklık 32 33 derece civarıydı, hiç soğutma yapmadım. 5 6 gün yoğun gaz çıkışı oldu , 2 gün önce tamamen kesildi. salı günü kitle gelen shotların birer paketini dry hop şeklinde ekleyip 3. gününde de şişelemeyi düşünüyorum. Sonuçları paylaşırım.

(mehmet ) #10

Ben dekstroz kullanmıştım. Köpük bundan olabilir.