Mj belçika saison kiti

(mehmet ) #1

Merhaba,
Kiti dün kurdum yaklaşık 12 saat sonra 10cm köpük oluştu. sıcaklık 27-28C idi. Yapacakların bilgisine :slight_smile: ya dikkatli olun ya da sıcaklığı biraz düşürün.

(mehmet ) #2

Dün köpükten dolayı iki defa hava kiliti kirlendi, birinde de tıkanmıştı. Temizledim, artık sakinleşti. sorunsuz fermentasyon devam ediyor. Kokusu biraz şaraplaştı-ekşidi diyebilirim. Sıcaklık halen 28C.
Forumlarda portakal, kişniş ve zencefil katılabildiği söyleniyor. Tekrar denersem zencefil kesin eklerim. acı tadını seviyorum.
Genelde şarap şişesinde görülebildiğini okudum. Kolaylık olsun diye 5 adet litrelik pet soda aldım. Bunları şişelemede kullanmayı düşünüyorum.

(Taylan Özdere) #3

Plastik PET soda şişeleri, gazoz şişeleri ve kola şişeleri basınca dayanıklı olsalar da bira için kullanılmaz. Bunun sebebi oksijen geçirmeleridir. Bu şişeleri kullandığınızda, oda sıcaklığında biranız yaklaşık 3 hafta içinde okside olur.

Kullanılabiliyor olsaydı emin olun ticari bira üreticileri sizden önce bu hesaplı çözümü keşfetmiş olur, ağır cam şişelerin lojistik masrafından kurtulurdu :wink:

Bira şişesi kullanın :slight_smile:

(mehmet ) #4

tüh! olmadı bu…

(Saner Gülşen) #5

@Taylan Taylan bey soda-gazoz şişeleri derken gene plastik ve pet olanları kastediyorsunuz değil mi?
Cam bira şişelerinin yanısıra gazlanmayı kontrol etmek, tadım yapmak için her kitte 2-3 tane cam soda şişeleri kullanıyorum. Karanlıkta muhafaza etmek kaydıyla bir sorun olmaz değil mi oksijen geçirgenliği açısından?

(Taylan Özdere) #6

Evet, plastik soda ve gazoz şişeleri problemli. Cam soda şişelerini ise kullanabilirsiniz.

(mehmet ) #7

6 gün önce kiti kurmuştum. Arada bir kokusundan takip ediyorum. 2, 3 gün sonra başlayan şarapsı koku (hafif ekşimsi bir koku) dün akşam kendini alkollü bir kokuya bırakmış. Sıcaklık nerede ise sabit 28 C. Fermentasyon, gaz çıkışı devam ediyor.

(mehmet ) #8

14 gün sonra, oda 28C 1004 görünüyor. Tadı iyi bir bira olacak gibi. Şarap tadı yok. hafif asitik sanırım. Unutmaz isem şişelerken PH’ı ölçerim. ŞO’yu biraz geç ama şimdi atıyorum.

(Arif) #9

Aynı kit, kovada 10. günü. 500gr Extra Light DME ile kurmuştum, açıkcası bende krausen dışında hiç köpük vs oluşmadı. Sıcaklık 32 33 derece civarıydı, hiç soğutma yapmadım. 5 6 gün yoğun gaz çıkışı oldu , 2 gün önce tamamen kesildi. salı günü kitle gelen shotların birer paketini dry hop şeklinde ekleyip 3. gününde de şişelemeyi düşünüyorum. Sonuçları paylaşırım.

(mehmet ) #10

Ben dekstroz kullanmıştım. Köpük bundan olabilir.

(BG) #11

Dme ile kurulumda og ölçtünüz mü acaba ?

Kit 18 litre maya 10 gram mayaya güvenerek 500 gram DME ve + 500 gram toz şekerle kurulum yapacağım bakalım nasıl olacak.

(mehmet ) #12

Ben yanlışlıkla 19L kurdum. 400gr idi dekstroz. kitapçığında yazan miktar. ilk ölçüm 1044 idi. alkol seviyesi %5.25 çıkıyor.

500gr dme+500gr şeker ile alkol seviyesi yüksek olur. tavsiye edilen 400gr şeker ya da 500gr dme idi. kit 3kg. diğer kitler gibi 1.8kg değil.

(BG) #14

500 gram dme + 500 gram toz şeker 18 litre kurulum 27 derece mayalama. OG 1050
FG 1010 altında olmasını umarak hava kilidini taktım.

(mehmet ) #15

bugün FG 1000 ve şişeliyorum (20 günlük). Ben ingiliz biralarını yalancı çıkartmamak için oldukça az şeker ile şişeliyorum (1.5-2.5gr).
Kokusu ve tadı ŞO dan sonra değişmiş. Sonunda nasıl olacak meraklıyım :slight_smile:
alkol miktarı 1044-1000 : %5.775 (Brewtracker).

(Nagihan) #16

Kiti 11 gün önce 500 gr extra light dme ile 18 litre olarak kurdum. Gaz çıkışı 6 saat kadar sonra başladı. Sıcaklık 27 derecede sabit. 7 gün kadar yoğun gaz çıkışı oldu. Hidrometre ile ilk ölçümüm dün akşam 1004’tü.

(Arif) #17

1. gününde (dün) şişeledim. Şerbetçi otunu 3 günden fazla tutmayı düşünmüyordum ama bayram tembelliği vs derken 4 gün kalmış oldu.
    OG ölçümünü başta kovanın içinden yapmıştım, ama pek iyi karıştırmadığım için oldukça düşük bi değer (1025 gibi) vermişti. O yüzden pek önemsemedim, dolaysıyla son ölçüm de yapmadım.

Renk olarak düşündüğümden koyu oldu , ürün sayfasındaki fotoğraflarda daha açık renkli bir bira görünüyor. Tadı biraz meyvemsi ama çok özel bişey gibi gelmedi bana bu haliyle. Bakalım, 10. gün soda şişelerinin tadına bakmayı düşünüyorum. Daha doğru bi fikir verecektir.

Mayayı kovadan aldım bu arada, mexican cerveza için kullanmayı düşünüyorum.

(mehmet ) #18

ops! benimki sarı renkli oldu :slight_smile: DME’den herhalde…

(mehmet ) #19
  1. gün bir 33^lük açtım. fotoğraftakinden biraz daha sarı diyebilirim.
    Biraz önce meyva suyu içmiştim. Bu tadını almamı biraz zorlaştırdı. tarif etmek de zor benim için.
    Gazı az görünüyor. Ben koyarken köpürtmemeye gayret ederim. Herhalde yukardan döksem köpürürdü. Gazı normal. Rahat içimli. şerbetçi otunun tadı derinden geliyor. Meyva ve baharat karışımı bir tadı var. değişik geliyor. Biraz efes’i andırıyor. sanırım sulu gibi olmasından. şimdilik bu kadar yazacağım.

(Nagihan) #21

Şişede 17.gündü. Gazlanma iyi, köpüğü bol ve oldukça kalıcı. Şilelerken 360x750lik 2 küp şeker kullanmıştım. Şerbetçi otundan gelen aromatik bir tadı var. Sonlara doğru da çok hafif bir acılık hissediliyor. Bir hafta sonra daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum.

(Arif) #22

şişede 3. haftası doldu, ama hala zamana ihtiyacı var gibi. Kokusu fena değil ama tadı bana fazla yoğun geliyor, bu da çabucak baymasını sağlıyor. Keşke sadece kit ve şekerle kursaydım, dme kullanmasaydım dedim kendi kendime. İçen başkaları da şimdilik çok beğenmedi, ama dediğim gibi biraz daha zaman sanırım.

Bu arada benim biramın neden biraz daha koyu olduğunu anladım, extra light dme yerine light dme kullanmışım farkında olmadan :slight_smile: