MJ Buğday ve devrilen kova

(Hasan) #1

MJ buğday birasını yine mj kit güçlendirici ile kurmuştum. Normalde hep muntons + dme + m20 kurarım, bi değişiklik yapayım istedim.

Fermantasyonun 17. gününde kovayı koyduğum depoyu su basmış. Ne kadar su basabilir ki diyerek önemsemedim tabi ve 21.gün şişelemek için kovayı almaya indiğimde acı manzarayla karşılaştım: kovam yana yatmış bir şekilde bana bakıyordu :frowning: Meğer apartmanın ana su hattı patlamış (allahtan temiz su) ve tazyikli akan su yerden yaklaşık 35 cm kadar yukarıya çıkmış, depoyu darmaduman etmiş. O hayal kırıklığıyla kapattım kapıyı çıktım.

Bugün (27.gün) temizlik yapmak için indiğimde farkettim ki kovanın hepsi dökülmemiş. Doğrultup bakınca kovada 17 litre kadar sıvı olduğunu gördüm. Ben de eve çıkardım ve çökelmeye bıraktım.

Buğday kiti kurduğum için hortumlu kristal hava kilidi takmıştım. bu nedenle içine sıvı girdiğini düşünmüyorum. Asıl endişelendiğim nokta, içine hava girdi mi? girdiyse enfekte olmuş mudur acaba?

Biraz önce farkettim ki kapak bombe yapmış ve dakikada 1-2 baloncuk çıkıyor. Bu mayaların hala aktif olduğunun bir göstergesi midir ki?

Her ne ise, yarın öğleden sonra önce ölçüm yapacağım. Sonrasında ise kapağı açıp gözle kontrol. Arkasından tadım kontrolü. Eğer üç kontrolde de tatmin olursam şişeleyeceğim :slight_smile:

Sonuçları elbet yazacağım fakat sizin görüşünüz nedir? ortaya nasıl bir şey çıkmıştır?

(Ocho) #2

KIsa film olarak çekerseniz ödül alır kesin :slight_smile:

(Hasan) #3

OG 1044 idi, FG 1008 çıktı. Görünüm gayet normaldi, tat ve koku da tam buğday gibiydi, herhangi bir olağanüstülük yoktu. Ben de şişeledim geçtim. Bakalım nasıl olacak :slight_smile:

Depoya girdiğimdeki durum:

Kovanın içi:

(Hasan) #4

Cumartesi günü (3 haftalıkken) bir şişe açarak deneme yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım, tadı, gazı, kokusu, köpüğü gayet yerindeydi.

(Berkay) #5

Merhaba, merak ettiğim nokta eksilen sıvı kovanın neresinden çıktı? Düşüncem kapaktan çok ufak bir yerden akıttı ki iç basıncını koruyabildi ve içine su çekmedi. Yada su aldı fakat fermantasyon sonlarda olduğundan yükselen alkol oranı sayesinde kontamine olmadı.

(Hasan) #6

Buğdaylarda hortumlu hava kilidi kullanıyorum. Hortumun ucunu da genelde bira bardağına sokuyorum. O kitte de bu şekildeydi, devrilince bardak da devrilmiş, hortumun ucu boşta duruyordu. Ben hava kilidinden çıktığını tahmin ediyorum. Bana ilginç gelen de bu oldu, 7-8 gün hava kilidi olmadan durdu ve kontamine olmamış.
Daha önceki bir kurulumdan fotoğraf ekliyorum. Düzenek aynıydı.