Mj Golden Lager fermantasyon başlamama sorunu

Herkese selamlar. Mj Golden Lager bira kurulumu yapalı 36 saat oldu ama hala fermantasyon başlamadı. Kitin içinden çıkan M54 Californian mayasından sanırım. Kiti kurarken muslukla kovanın birleştiği yerden sızıntı oldu ama streç filmle çözdüm şu an tertemiz. Acemi değilim bu arada kurduğum 13/14.kit oldu. Sıcaklık 22/23 derece civarı. Bu kiti kuran var mı? Aynı problemi yaşadı mı?

M54 de genellikle geç başlar hava çıkışı. Bekleyin ve başladıktan sonra 17 - 18 derece civarına çekin. İdeal ısı aralığı bu M54 ün.

Aynı sorun bende de oldu. Kiti kurdum normalde diğer standart kit mayalarında gaz çıkışı başlardı fakat bunda ertesi gün başlamamıştı hatta 30 saat falan oldu hala başlamamıştı sabah. Mj kitleri inş dediğiniz gibi geç başlıyordur sorun yoktur.

bende 3 gün oldu hava çıkışı başlamadı. kapak dışbükey durumda bi basınç var ama kabarcık çıkışı yok. elimde fazladan maya vardı onu attım gene aynı. napsam bilemedim. 2-3 senedir kit kuruyorum ilk kez başıma geldi. yanıtlayan olursa sevinirim

Merhaba, site sorumluları yada bu kiti tecrübe etmiş arkadaşlar cevap verebilirse memnun oluruz. Kiti 25 derecede kurdum ve 21e kadar soğuttum, 12 saat içinde kapak şişti ancak sonrası gelmedi. Krausen oluşumu ve alkol kokusu yok, 36 saat oldu şu an.

basınç var ama kabarcık yok. bence kitte problem var. ilave maya attım gene aynı. şekeri falan unutma ya da kapağın kapanmaması vb. durumlar da yok

56 saat oldu, krausen daha yeni oluştu, gaz çıkışı hâlâ yok, bi daha bu kiti almam.

1 Like

60 saati doldurduk ve gaz çıkışı yoğun başladı👍🏼

ben daha beklemedeyim

Çok enteresan bir maya bu, 4 gün çok yoğun çalıştı, durdu şimdi yine çalışmaya başladı😄
Günde 1-2 kez kovayı biraz sallayıp mayayı uyarıyorum belki ondandır.

Arkadaşlar bu kitin mayası m54 yani bana göre en tembel ama en yetenekli maya; mayaların Sergen Yalçın ı gibi :wink:
3 günde anca başlıyor kabarcıklar 20 güne kadar da devam edebiliyor ama sonucun mükemmel olacağına emin olabilirsiniz :wink:

Şimdiye dek kurduğum en kötü kit oldu. Bir daha asla almam.

1 Like