Mj Helles Lager Kiti Hk


(ömür) #1

Yeni kitlerden biliyorsunuz bu gün kurdum. Tecrübelerime dayanarak Compact kitlerin genelde üstünde yazan og değerleri pek tutmaz daha düşük olur onun için her zaman +500gr şeker veya dme ile kurarım %5 in altında olmamazı için bunuda +500gr extra açık renkli dme ile kurdum ve og 1030-2 verdi benim için yetersiz olacağı için
biraz suda +500gr şeker daha ilave ederek 24lt de kurdum bu seferde og 1042 verdi. M54 ile gelen bir kit bu mayayı daha önce kullandım yavaş çalışan ama işini iyi yapan bir mayadır. Bakalım fg ne çıkacak umarım kiti de beğenirim.


(Emre) #2

Merhaba,
Bende mj helles kurulumu yaptim fakat 2 gundur bir fokurdama yok normalmidir? Tecrübeli arkadaslardan geri donus olursa sevinirim.


(Baris Altioglu) #3

Kaçak hava kontrolü yapın yoksa kovayı çalkalayin hafifçe.


(şengül Cumhur) #4
  1. Kitim MJ Helkes 1 kg Dekstroz sekeri (20-07-2018 kovada. OG 1040)
    Gaz cikisi 36 saat civari basladi. Sesi darbeli matkap gibiydi. Su an 6. Gününde sn bir gaz cikisi var.

(ömür) #5

M54 mayasını daha öncede kullanmıştım hatta konusunu açmıştım çok yavaş sakin çalışması hakkında ama işini iyi yapan bir maya olarak biliyordum çünkü bu şekilde çalışmıştı. Bu kitte bu maya ile geliyor ama bu sefer 20 derece sabit olmasına rağmen kurulumdan bir kaç saat sonra bildiğin ale mayası gibi çok hızlı ve çoşkulu çalışmaya başladı. Bu mayanın başlıca özellikleri sıkı çökelti,yüksek sindirim,nötr tat ve berrak biradır og istediğim düzeyde olmadı keşke 1kg şeker ekleseydim dedim ancak başta böyle kurduğum için bir dahada ellemek istemedim artık fg 1010 ve gerisine düşerse iyi olacak. Umarım birada iyidir…


(şengül Cumhur) #6

Umarim bekledigimiz gibi bir bira olur. Ben 10. gün ölçüm yapip ona göre serbetci otlarini atacagim


(ömür) #7

Ben kurulum başında kendi içinden şota ilaveten toplamda 40gr olacak şekilde saaz şot da ekledim kuru ekleme ile torbaya ağırlık koyarak attım. Şotla pek aram yok geriden hafif gelmesini istiyorum bu yöntem benim istediğim gibi oluyor :slight_smile:


(Emre) #8
  1. Gune giriyoruz hala fokurdama yok, hava kacak kontrolu yaptim ve hafif salladim hic hareket yok. Temizligine kurulum asamasinda cok dikkat ettim. Mayayi dokmeden isi degerinede dikkat etmistim, bu durum sizce normalmi? Beklesemmi doksemmi bilemedim.

(Uğur) #9

Kovaya bakar mısınız, acaba kovada krausen (köpük) oluşumu başlamış mı onu kontrol edin. Açmaya çekiniyorsanız kovaya fener yardımı ile ışık tutarak kontrol edebilirsiniz, kovayı kısa süreliğine açıp bakarak da kontrol etmenizde bir sakınca olmaz. Benim tahminim bir kaçak var ve siz farkına varmadan fermantasyon başladı. Eğer bira kovasının kenarında krausen (köpük) var ise ve ölçüm yapma şansınız yok ise iki haftalık süreyi tamamlayıp şişelemeye geçebilirsiniz.


(şengül Cumhur) #10
  1. Gün ölçüm 1017 sotlari BB sot torbasi ile attım. 13 gun tekrar ölçeceğim. Duruma göre karar verecegim.

(şengül Cumhur) #11

Mj Helles bira kiti 1 kg deskroz seker. 23 lt.
OG 1040 FG 1003 ABV 4.8
12 gun kova 7 gun sise.
Icimi cok güzel acilik dengeli ve orta govdelikte,keyifli bir lezzet.
2. Kurulumda 1 paket acik dme ekleyecegim