Mj Helles Lager Kiti Hk

(ömür) #1

Yeni kitlerden biliyorsunuz bu gün kurdum. Tecrübelerime dayanarak Compact kitlerin genelde üstünde yazan og değerleri pek tutmaz daha düşük olur onun için her zaman +500gr şeker veya dme ile kurarım %5 in altında olmamazı için bunuda +500gr extra açık renkli dme ile kurdum ve og 1030-2 verdi benim için yetersiz olacağı için
biraz suda +500gr şeker daha ilave ederek 24lt de kurdum bu seferde og 1042 verdi. M54 ile gelen bir kit bu mayayı daha önce kullandım yavaş çalışan ama işini iyi yapan bir mayadır. Bakalım fg ne çıkacak umarım kiti de beğenirim.

(Emre) #2

Merhaba,
Bende mj helles kurulumu yaptim fakat 2 gundur bir fokurdama yok normalmidir? Tecrübeli arkadaslardan geri donus olursa sevinirim.

(Baris Altioglu) #3

Kaçak hava kontrolü yapın yoksa kovayı çalkalayin hafifçe.

(şengül Cumhur) #4
  1. Kitim MJ Helkes 1 kg Dekstroz sekeri (20-07-2018 kovada. OG 1040)
    Gaz cikisi 36 saat civari basladi. Sesi darbeli matkap gibiydi. Su an 6. Gününde sn bir gaz cikisi var.

(ömür) #5

M54 mayasını daha öncede kullanmıştım hatta konusunu açmıştım çok yavaş sakin çalışması hakkında ama işini iyi yapan bir maya olarak biliyordum çünkü bu şekilde çalışmıştı. Bu kitte bu maya ile geliyor ama bu sefer 20 derece sabit olmasına rağmen kurulumdan bir kaç saat sonra bildiğin ale mayası gibi çok hızlı ve çoşkulu çalışmaya başladı. Bu mayanın başlıca özellikleri sıkı çökelti,yüksek sindirim,nötr tat ve berrak biradır og istediğim düzeyde olmadı keşke 1kg şeker ekleseydim dedim ancak başta böyle kurduğum için bir dahada ellemek istemedim artık fg 1010 ve gerisine düşerse iyi olacak. Umarım birada iyidir…

(şengül Cumhur) #6

Umarim bekledigimiz gibi bir bira olur. Ben 10. gün ölçüm yapip ona göre serbetci otlarini atacagim

(ömür) #7

Ben kurulum başında kendi içinden şota ilaveten toplamda 40gr olacak şekilde saaz şot da ekledim kuru ekleme ile torbaya ağırlık koyarak attım. Şotla pek aram yok geriden hafif gelmesini istiyorum bu yöntem benim istediğim gibi oluyor :slight_smile:

(Emre) #8
  1. Gune giriyoruz hala fokurdama yok, hava kacak kontrolu yaptim ve hafif salladim hic hareket yok. Temizligine kurulum asamasinda cok dikkat ettim. Mayayi dokmeden isi degerinede dikkat etmistim, bu durum sizce normalmi? Beklesemmi doksemmi bilemedim.

(Uğur) #9

Kovaya bakar mısınız, acaba kovada krausen (köpük) oluşumu başlamış mı onu kontrol edin. Açmaya çekiniyorsanız kovaya fener yardımı ile ışık tutarak kontrol edebilirsiniz, kovayı kısa süreliğine açıp bakarak da kontrol etmenizde bir sakınca olmaz. Benim tahminim bir kaçak var ve siz farkına varmadan fermantasyon başladı. Eğer bira kovasının kenarında krausen (köpük) var ise ve ölçüm yapma şansınız yok ise iki haftalık süreyi tamamlayıp şişelemeye geçebilirsiniz.

(şengül Cumhur) #10
  1. Gün ölçüm 1017 sotlari BB sot torbasi ile attım. 13 gun tekrar ölçeceğim. Duruma göre karar verecegim.

(şengül Cumhur) #11

Mj Helles bira kiti 1 kg deskroz seker. 23 lt.
OG 1040 FG 1003 ABV 4.8
12 gun kova 7 gun sise.
Icimi cok güzel acilik dengeli ve orta govdelikte,keyifli bir lezzet.
2. Kurulumda 1 paket acik dme ekleyecegim

(ömür) #12

Dün şişede 18. günlükken 33cl likten deneme amaçlı bir şişe açtım on numara beş yıldız lager olmuş içimi oldukça hafif ve keyifli şot dengesi tam istediğim gibi hafif ve geriden geliyor olukça kaliteli ve iyi olmuş tam bir lager gibi lager yani :slight_smile: memnun kaldım bir haftaya dahada iyi olacaktır…

(Eren Akyıldız) #13

İkinci kit olarak bu kiti kurdum 7.güne girdi .Gaz çıkışı devam ediyor.Bu sefer strafordan soğutma kutusu yaptım.İki adet 1,5 litrelik pet şişe dondurup koyuyorum.Sıcaklık değerleri 17,3 ile 19 derce arasında idi ilk zamanlar .Daha sonra ortam soğudukca sanki sıcaklık sabit hale geldi 17,3 ve 17,8 arası oynuyor.Sabah değişim yapıyorum ertesi sabaha kadar yetiyor.kurulumda şeker kullanmadım onun yerine Mangrove Jack’s Bira Kiti Güçlendirici kullandım.Şişeleme şekeri olarakta dekstroz kullanmayı düşünüyorum. Bu kiti 15 gün mü yoksa 21 gün sonramı şişelesem daha iyi olur?Birde sıcaklık seviyesi iyimidir?böyle kalsın mı?

(uğur) #14

Ben sıcaklığı 15-17 derecede sabit tutarak yapmıştım kovada 25 gün kaldı ama gerçekten muhteşem bi bira oldu. Daha tecrübeliler detaylandırabilir ama bence bu sıcaklıkta beklet ortaya güzel bir lager çıkıyor :wink:

(ömür) #15

Evet güzel lager… Benim daha önce favorim coopers lager di şimdi bu oldu :slight_smile: şimdi de coopers golden crown kurdum bakalım o nasılmış.

(Eren Akyıldız) #16

Bugün 11 gün oldu gaz çıkışı yoğun olmasa da 3,4 saniyede bir devam ediyor.İlk kitimde,başlangıç kiti,iki günde bitmişti. Bakalım ne zaman bitecek gaz çıkışı.Bu bira kitinden çok umutluyum iyi olacak.

(Eren Akyıldız) #17

Şimdi 3. kit olarak neyi yapsam diye düşünüyorum.Tavsiyesi olan yazabilir.

(uğur) #18

Muntons Buğday + m20/m21 maya
Muntons Lager + m44 maya
Muntons Pils.
Export Pils + Us05 maya
Mexican Cerveza ( kurulumda yarım limonu öylece kovaya bırakarak)
liste uzar gider, bunlar benim favorilerim :wink:

(Eren Akyıldız) #19

TEŞEKKÜR EDERİM.MUNTONS BUĞDAY YA DA MEXİCAN CERVAZA YA KARAR VERİCEM.

MJ Hellas Lager 15 gün oldu ama halen gaz çıkışı devam ediyor.sıcaklık 17.3 bu normal mi? sanırım 21 gün bekleyip bakıcam .

(uğur) #20

Ben 25. gün şişelemiştim. Haftasonu bi arkadaşıma götürdüm bayıldığını söyledi. Lager için aceleci olmamak lazım :wink: