MJ Yeni Zelanda Pilsner Bira Kiti

(Al Bundy Rules) #1

Butik bira ailesi ile tanışıp forumu mümkün mertebe okuyup, akabinde siparişi vermiştim.
İlk kit olarak MJ Yeni Zelanda Pilsner Bira Kitini aldım.

10 Şubat’ta kiti kendi içeriği + 1 kilo şeker ve kit mayası olan M54 Californian Lager maya ile kurdum.
Sıcaklık son 2-3 güne kadar 21,5 derece civarıydı. Şu an 22, 22.5 arası geziniyor.
OG : 1044 olarak kurmuştum, 26 Şubat’ta 1012, 05 Mart’ta 1010 ve 07 Mart’ta ise 1006 olarak ölçtüm. Az önce akvaryum filtreleri için kullanılan sıfır bir fileyi ve 2-3 tane misketi sıcak su içinde kaynatıp starsanlayıp kitten gelen 50 gr. şerbetçi otunu içine koyup kovaya attım.
Cumartesi yada Pazar günü şişeleyeceğim. Tam bir ay kovada kalmış olacak bu durumda. Bilmiyorum fazla mı bekledim.

Tüm ölçümler esnasında aldığım numuneler içilemeyecek kadar ekşiydi. Ayrıca sağlam bir acılıkta vardı. Ancak her alımda ekşilik biraz daha azalmış gibi geldi. Acılık ise baki :slight_smile:

2 tane soda şişesi ayırdım bugün. Onları deneme amaçlı ilk iki hafta içinde açarım diye planlıyorum ama asıl içime geçmeden önce şişede minimum 1 ay daha bekletirim.

American Amber Ale ve Export Pilsner Bira Kiti yolda. Ayrıca biri şot’lu olmak üzere 2 tane KMÖ ve US 05 maya aldım.
AAA’yı kit içeriği ile yada ŞOT’suz KMÖ’nü ekleyerek, export kiti ise kalan şotlu kmö ve yarım kilo şeker ile kurabilirim.

Şimdilik geldiğim aşama bunlar. Tadımla ilgili notlarıda eklerim. Kiti daha önce kuran varsa görüşlerini iletebilirse çok sevinirim.

(fffff) #2

ben de aynı kiti kurdum. ancak şerbetçiotunu kurarken ekledim hata sayılır mı…

(Al Bundy Rules) #3

Aroması uçmuş olacak forumda okuduğum kadarı ile. Fermantasyon sırasında olan gaz çıkışı şerbetçi otunun aromasını da uçuruyormuş.
Onun dışında sağlam acı olacak sanırım. İçilebilirliği konusunda fikrim yok. Tecrübeli arkadaşların yanıtlaması daha sağlıklı olacaktır.

(Serkan Onal) #4

Şerbetçi otunu ne şekilde eklediniz acaba

Yerinizde olsam şerbetçi otu alıp şişelemeden önce tekrar dry hop yaparım. Ve eğer şerbetçiotunu doğrudan kovaya döktüyseniz. Şişelerken süzün ya da varsa ikinci bir kova ya aktarıp bir iki gün daha bekletin.

(fffff) #5

sayın ustad aynen… her seyi aynı anda ekleyip kurdum kiti. cumartesi siselere koyacagız… umarım ıyı bir tat cıkar…

(Mustafa Kutlay) #6

MJ Yeni Zelanda Pilsner’i tamamen KİT içeriğine uygun reçete ile kurmuştum. 21 gün kova, (3 gün dry-hope) 1 ay şişe sonrası bugüne kadar kurduğum 15 kit içinde en iyi 3 kitten biri oldu. Lezzeti diğer çok sevdiğim Grapefruit IPA’ya benziyor ve şerbetçi otu aroması tam kıvamında. Sizdeki acılık ve ekşilik hiçbir aşamada oluşmadı.

(Al Bundy Rules) #7

1004 FG ile bu akşam şişeledim. 2 hafta sonra ilk soda şişesini açmayı planlıyorum. İlk kit olunca insan heyecan yapıyor :blush:

Ancak 1 ay beklerim rutin için. Soda şişeleri 2. ve 3. hafta değişikleri test edebilmek amaçlı.

(Serkan Onal) #8

kovada 14 gün oldu dry hop yaparken ölçtüm 1030 da daha… Mayası tembel sanki biraz zaten çok geç başlamıştı.

(Al Bundy Rules) #9

Maalesef :frowning:
Bende de 55 saat sonra anca hava çıkışı başlamıştı. Maya biraz geç işe başlıyor.

(Serkan Onal) #10

Başladıktan sonra da coştu 3 kere hava kilidini değiştirdim. Ama yorumlar iyi umarım güzel olurlar.

(.) #11

Benim de merak ettiğim kitlerden biri, taze şerbetçiotu karışımının soğuk eklenmesinden bahsediliyor taze derken yinede kurutulmuş şerbetçiotu karışımıdır muhtemelen. Peki koku nasıl pilsner olduğuna göre saaz gibi daha hafif ve standart bir aroma oluşur diye düşünüyorum ama merak da ediyorum.

(Al Bundy Rules) #12

Şerbetçi otu 50 gr. pelet olarak geliyor. Aroma konusu ise bana çok yabancı şu aşamada. Kit sayısı arttıkça belki bu konuda da fikir sahibi olurum.

(Serkan Onal) #13

Maalesef kova nın yanına gittiğimde inanılmaz kötü bir koku aldım. İki gün önce dry hop yaparken bir problem gözükmüyordu. Bozulma nedeni tahminim son seferde hava kilidi ni starsun lamadan çıkarıp takmıştım. Taşma yapan kitlere extra özen göstermek gerekiyor sanırım. Tüh ya o kadar da heveslenmiştim :frowning:

Ben şimdi bu kovayı temizledikten sonra tekrar kullanabilir miyim?

(Serkan Onal) #14

Arkadaşlar bu arada kovanın kapağın şimdi tekrar açtığımda kötü koku hafiflemiş geldi. Ayrıça gaz çıkışı da devam ediyor sizce bunu kurtarmanın bir yolu var mı ?

(Fatih yakar) #15

Bir sorun yok ki neyi kurtarmaya çalışıyorsunuz anlamadım.
Yoğun krausen oluşmuş ki bu normal,fermantasyon devam ediyor gibi.
Sorun yok devam.
Kovayı temizler kullanırsınız ,ters giden bir durum yok bence

(Serkan Onal) #16

Çok kötü bir koku geliyor ama buna anlam veremedim bu 5. kit ilk defa böyle bir koku aldım. Görüntüsü bana da normal geldi ama koku çok keskin

(Fatih yakar) #17

Fermantasyon bitmeden dry hop yaptıysanız şotlarin kokusu hava kilidinden cikiyor olabilir.

(Serkan Onal) #18

evet 1030 dayken dry hop yapmıştım bu kadar kötü koabileceği aklıma gelmedi. Yinede bekleyeceğim sanırım. Fermantasyon devam ettiğine göre sorun yoktur umarım. Cevap için teşekkürler.

(Fatih yakar) #19

Bu arada 1030 dry hop için çok erken bir değer.fermantasyon bitmeden dry hop yapmayın derim zira aroma uçar gider hava kilidinden.

(Serkan Onal) #20

Haklısınız. Ne var ki ben 15 gün olunca dry hop yaptım sonra değer ölçtüm. Bir sonra ki sefere ölçmeden kesinlikle yapmam.