MJ Yeni Zelanda Pilsner Fermantasyon Başlamıyor

(Emre) #1

Merhaba;

22 Mart Perşembe akşamı MJ New Zealand Pilsner ve Amerikan Pale Ale ni kurdum. Pale Ale Cuma (10 saat sonra) sabahı fokurdamalar başlamış iken Yeni Zelanda Pils. te bir hareket yok. Hava kilidinde bir miktar basınç değişimi vardı fakat oradan ileri gitmedi.
Kurulumu 17 derece yapmıştı. Cuma (16 sonra) günü sıcaklığı kalorifer yanına koyarak 22 ye çıkardım.

Ctesi günü yani 36 saat sonra fokurdama başlamadığından dolayı kaçak şüphesi ile hava kilidini teflon bant ile sardım. Dezenfekte ederek taktım.
Tüm kapak etrafını streç ile güzelce sardım. Fener ile baktığımda köpük oluşumunu göremedim. Bu sırada kovayı bir miktar çalkaladım.

Kurulum üzerinden 60 saat geçti. Şuan numune alıp ölçüm yaptım. Kurulum sırasında 1050 olan yoğunluk şuan 1047 de. Bu biraz şaşırttı.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

(g d) #2

Bu kiti kurmadım ama festival Yeni Zelanda pilsner kitini kurdum. İkisinde de California lager mayası var. Yavaş çalışan bir maya. Bende fermentasyon belirtilerinin oluşması 4 gün kadar sürmüştü. Biraz daha bekleyin.

(Caballero_Beer ) #3

Bu kit ve mayası (m54) ile ilgili çokça yorum konularında mevcut, göz atabilirsiniz. Maya yavaş çalılıyor ve sessiz sedasız ilerliyor. 25 30 gün kovada kalacaktır sizinki de. Bekleyin sadece her şey yolunda

(Nurullah Sezer) #4

Ben ikinci kitim olarak kurdum sorduğunuz kiti.40 saat sonra başladı fermentasyon.Bugün 15. gün ve gaz çıkışı devam ediyor.Dün akşam paketle gelen şerbetçi otunu kovaya attım,en fazla 3 gün bekleyebilir içerde.Ne yapmamı tavsiye edersiniz,salı gün şerbetçi otunu mu çıkarayım (keseyle atmıştım)yoksa şişelemeye mi geçeyim.

(Al Bundy Rules) #5

Bende de hareketlenme yaklaşık 55 saat sonra başladı ki sıcaklık o esnada ort. 21.5 derece civarındaydı. Beklemeye devam kısaca

(Emre) #6

Yaklaşık 80 saat sonra basınç yaptı ve 90 saat sonra ilk fokurdama başladı. Herşey şuan yolunda.