Mosaic Pale Ale

https://twitter.com/HopfenMopfen/status/809357441175580672

Mosaic şerbetçiotu ağırlıklı bir pale ale, ama IPA da denebilir. Mosaic malum, memlekette yok, ama diğer taraflar güzel bir pale ale/IPA bazı oldu, herhangi bir aromatik Amerikan otu (tercih edilenden edilmeyene sıralı olarak Cascade, Citra, Amarillo, Columbus) ile yapılabilir, malt tadı da yoğun, dengeli bir pale ale oldu. geri dönüşler de çok olumlu :wink:

HOME BREW RECIPE:
Title: MO_saic
Brew Method: BIAB
Style Name: American Pale Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 25 liters (fermentor volume)
Boil Size: 30 liters
Boil Gravity: 1.044
Efficiency: 80% (brew house)

STATS:
Original Gravity: 1.052
Final Gravity: 1.010
ABV (standard): 5.51%
IBU (tinseth): 44.61
SRM (morey): 6.16
FERMENTABLES:
2060 g - German - Pale Ale (39.7%)
1 kg - German - Munich Light (19.2%)
960 g - German - Pilsner (18.5%)
750 g - German - Vienna (14.4%)
250 g - German - Carapils (4.8%)
175 g - German - CaraMunich II (3.4%)
HOPS:
10 g - Columbus, Type: Pellet, AA: 16, Use: Boil for 60 min, IBU: 17.19
10 g - Apollo, Type: Pellet, AA: 18, Use: Boil for 30 min, IBU: 14.86
20 g - Citra, Type: Pellet, AA: 13, Use: Aroma for 3 min, IBU: 3.47
20 g - Columbus, Type: Pellet, AA: 16, Use: Aroma for 3 min, IBU: 4.28
30 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12, Use: Aroma for 3 min, IBU: 4.81
15 g - Apollo, Type: Pellet, AA: 18, Use: Dry Hop for 5 days
20 g - Citra, Type: Pellet, AA: 13, Use: Dry Hop for 5 days
15 g - Columbus, Type: Pellet, AA: 16, Use: Dry Hop for 5 days
80 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12, Use: Dry Hop for 5 days
MASH GUIDELINES:

1. Temp: 68 C, Time: 60 min, Amount: 27 L, sacch
  2. Temp: 75 C, Time: 15 min, Amount: 8 L, sparge
    YEAST:
    Fermentis / Safale - American Ale Yeast US-05
5 Beğeni

selamlar,

biranız çok güzel görünüyor. 2 hafta önce hollanda da broewerij’tij mosaic pale ale birasını denemiştim. oldukça hoşuma gitmişti. türkiyeye dönünce reçete araştırmaları yaptım ama mosaic şotu satılmıyor. siz nereden nasıl temin ettiniz acaba? :slight_smile: all grain yerine pale ale bir kite mosaic şot takviyesi yapmayı düşünüyordum.

Bavul ticareti :slight_smile: Bu arada ben de aynı birayı içtikten sonra bunu yapmaya karar verdim :wink:

Eeeee, tadına nasıl bakabiliyoruz? :slight_smile:

İstanbul buluşmalarına getirdim :wink:

Kadıköy buluşması sanırım, beşiktaşta olsa kesin hatırlardım.

Kaan bey,

hazır tam tahıla geçmişken ve yurtdışı seyahatimden yanımda mosaic ile dönmüşken bir kurulum yapmayı düşünüyorum. Son durum hakkında bilgi verir misiniz? Reçete sizi tatmin etti mi? Sizden gelecek cevaba göre reçetenizi kendime göre düzenleyip yapmayı planlıyorum.

Elimde cascade, chinook challenger, centenial, golding, fuggle, target, ve mandarina bulunuyor. bunların bir kısmı ile mosaici desteklicem. base malt olarak pale ale kullanip, bir miktar biscuit ve caramunich2 eklicem.

Bu reçetede US-05 sizi memnun etti mi? Elimde WYEAST XL 1056 American Ale sıvı maya var ancak bunu sağlam bir IPA denemesinde kullanmak gibi bir planım var. Eğer US-05 memnun ettiyse ben de bunu kullanabilirim.

Son derece memnun kaldık, en çabuk biten ve tadanların en çok beğendiği biralarımdan biri oldu. Hatta bir ihtimal bu aralar Galaxy şerbetçiotu ile beraber bir tane daha yapmayı planlıyorum.
US-05 ise son derece yeterli, IPA/APA tarzı biralardan mayanın çok da bir önemi yok, hatta bana sorarsanız sıvı mayaya da hiç gerek yoktu, ama madem getirmişsiniz kullanabilirsiniz tabi :slight_smile:

bilgi için teşekkür ederim. valizi tıka basa doldurduğum için galaxy almaktan vazgeçmiştim. dönünce pişman oluyor insan :slight_smile:

Bi gitmeye fırsatım olsa 1er kilo galaxy ve mosaic alabilirmişim gibi geliyo :smiley: veya giden/gelen bi tanıdık bulursam