Muntons american ipa için öneriler


(Ozan) #1

Arkadaşlar herkese merhabalar,
ilk defa american ipa yapmaya karar verdim, forumda da bu kit ile ilgili çok detay bulamadım, bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
1- Bu kiti de aynı smugglers gibi ekstra şeker veya malt özü katmadan ve en önemlisi kendi mayası ile kurmam yeterli midir?
2- Acı bir kit olduğu söyleniyor, bu acılık acaba ne kadar acıdır, örnek var mı ? Bugüne kadar 9 kit kurdum ( brew. pils, coopers amber ale x2, muntons buğday, export x 2, bock, muntons pils., smugglers ( henüz şişede tadamadım). Kitlerim bunlar ve acaba bana acılık olarak fazla gelir mi?


(Umut uğur) #2

https://forum.butikbira.com/t/muntons-amerikan-ipa-bira-kiti/7164/33

burda paylaşımlar var bakabilirisin


(Ozan) #3

Tesekkurler, ayni basligi daha once okumustum fakat kendi mayasinin kullanilabilmesi ve acilik hakkinda detayi cok verilmediginden boyle bir baslik actim aslinda hazir baslik altina yazmak daha mantikli olurdu tabi tekrar tesekkur ederim.


(Ahmet) #4

Alkol oranını arttırmak istemiyorsanız şekere veya malt özüne gerek yok bence. 3,6 kg olarak geliyor zaten. Kendi mayasi ile kurmanın sizde ne gibi bir soru işareti var, onu tam bilemiyorum ancak sıkı bir IPA olsun derseniz M44 US West Coast Ale Bira Mayası ve bir miktar daha amerikan tarzı şerbetçi otu kullanabilirsiniz.

Acılık çok göreceli bir durum fakat şu kesin ki yaptığınız bütün kitlerden bir tık daha acı olacak. İnternetten yaptığınız biraların IBU değerine bakıp, bu biranın ki ile kıyaslayabilirsiniz. Ya da imkanınız varsa Gara Guzu, Zıkkım, Pablo gibi yerli üreticilerin ürettiği bir tane IPA alıp acılık hakkında test yapabilirsiniz. Üç aşağı beş yukarı benzer acılıkta olacaktır. Hatta benim tahminim Zıkkım IPA acılık olarak bu kite daha yakın bir ticari bira.


(Ozan) #5

Ahmet Bey gercekten cok aciklayici bir cvp yazmissiniz, baska sorum kalmadi cok tesekkur ederim. Kurulumdan sonra burda paylasicam😊


(mesut) #6

Kitin orijinal kurulumunda şeker kullanmamıza gerek var mı?
Yoksa alkol oranını artırmak için isteğe bağlı olarak mı kullanmayı önerirsiniz?
500 gr şeker koysak alkol oranı ne olur,maya takviyesi gerekir mi,ekstra 500gr şekeri kit mayası işleyebilir mi ?


( P.G.) #7

Kitin satış sayfası 3. paragraf 3. cümle.

Alkol oranı %5,5. Yetmiyorsa artırın.

Butik Bira yardım sayfaları (bilgi bankası) 11. madde. Bence sadece 11’i değil hepsini okuyun: https://www.butikbira.com/pages/bilgi-bankasi#reamaze#0#/kb/bira-yapimi

Alkol oranı %8-9 olana kadar işler. Ama 1.060 OG ve üstü için 2 paket maya daha uygundur. Detaylı bilgi: https://www.butikbira.com/products/s-04-bira-mayasi


(mesut) #8

Kitin satış sayfasını defalarca okudum ama nasıl oluyorsa gözümden hep kaçmış kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Tavsiye için teşekkürler.

Ölçüm setim yok OG ölçemem ama teşekkürler.